Doodrijder tankstation al vijf keer bestraft voor rijden onder invloed Minder vrijheid voor lobbyisten Tweede Kamer 7 Ontsnapte slachtkoe zwerft rond in bos en laat zich door niemand vangen De koe had al weken in een stal op een speciaal galgenmaal van mais, bierbostel, hooi en gerstemeel moeten staan bij de slager in Ei bergen. In plaats daarvan geniet de koe in vrijheid van mos, blaadjes en eikels. „We krijgen haar maar niet te pakken", zegt Herman Jan sen, eigenaar van de koe. „Heel vervelend, want ik wil niet dat er ongelukken gebeuren." Het dier, door sommige buurt bewoners al liefkozend Hermien - vrij naar de voornaam van de eige naar - genoemd is superslim en loeisterk. Een combinatie die haar al weken uit de greep van mensen houdt. Wat is er gebeurd? Jansen houdt in een weiland bij Lettele zeven tien vleeskoeien van het ras Li- mousin. Begin december wil hij ze laten vervoeren naar een slager in Eibergen, waar de koeien eerst twee maanden op een speciaal di eet worden gezet en daarna als ex tra malse biefstukjes over de toon bank gaan. Vijftien koeien gaan braaf de veewagen in. Hermien en een zusje hebben geen trek in de slager en breken uit. Zij nemen de benen en worden daarna gezien op kilometers afstand van de wei. Buurtbewoners schakelen de poli tie in, omdat de koeien over drukke verkeerswegen lopen. Agenten zeggen niets te kunnen doen. Later duiken de twee koeien na bij Lettele op. De zus van Hermien wordt door een veehouder ge voerd in een poging het wilde dier weer aan mensen te laten wennen. De koe graast in een wei. Een die renarts met een verdovingsgeweer wordt dan opgetrommeld. Pas na drie injecties is de koe kalm ge noeg om zich in de veewagen te la den drijven. Zij gaat ook naar Ei bergen. Hermien heeft dan al een tijdje het bos opgezocht. Daar blijft zij overdag. Zodra een mens zich in de buurt vertoont, gaat ze ervan door. Ze verstopt zich ver van wandelpaden, alleen enkele koeienvlaaien verraden het ver blijf van de koe. Ik schiet gewonde reeën en dassen af. Maar een grote koe is toch andere koek Eenzaam in het bos is voor een kuddedier als een koe ook niks. Zodra het donker is, duikt Her mien op in de schuur met jongvee van een veehouder in de buurt. Zij breekt daarbij door alle afrasterin gen van prikkel- en schrikdraad heen. De koe zoekt gezelschap en eet mee van de brokken, kuilvoer en maïs. Jansen: „Toen hebben we geprobeerdhaar daar in de schuur te pakken te krijgen." Er worden brokken gemengd met verdo vende pasta klaargezet. Hermien eet er drie happen van en laat het dan liggen, zo is op camerabeelden te zien. De eigenaar van de schuur wil niet dat de koe in de schuur wordt neergeschoten, omdat dit zijn jongvee schrik aanjaagt. Via de politie wordt een jager met een vergunning om grootwild af te schieten ingeschakeld. „Ik schiet gewonde dieren als reeën en dassen af, als het moet", zegt René Mittendorff, de jager in kwestie. „Maar een grote koe is toch andere koek." Mittendorff post meerdere keren buiten bij de schuur met jongvee. Maar ook als Hermien dichtbij opduikt, besluit hij niet te schieten. „Ik weet dat veel betrok kenen dat niet begrijpen, maar ik vond het risico te groot. Ik moet haar recht tussen de ogen raken, met één schot. Anders loopt ze weg en bloedt langzaam dood. Zo'n dier heeft twaalf liter bloed in zich, dus dat duurt een tijd en dan kan ze nog een heel eind lo pen. En wie weet gaat ze dan gekke dingen doen, loopt de weg op en knalt iemand tegen de koe. Dat wil ik niet op mijn geweten hebben. In het donker wil ik so wieso niet schieten." Extra zware dosis En dus geniet Hermien nog steeds van haar vrijheid in de bossen bij Lettele. Volgende week komt de dierenarts, die eerder succesvol haar zusje verdoofde, het nog een keer proberen. Jansen: „We moe ten wat, misschien lukt het met een extra zware dosis." Hoe ze de honderden kilo's zware koe dan uit het bos krijgen, is een latere zorg. Hermien vrij in het bos laten lo pen, is geen optie. Nu is ze rustig, maar als het dier tochtig is, bestaat de kans dat zij op zoek gaat naar mannelijk gezelschap. En anders wil de jager nogmaals een poging doen haar dood te schieten, over dag in het bos. Mittendorff: „Maar ik hoop niet dat dat nodig is." DRONGEN De Belgische automo bilist die onder invloed van alco hol Brabander Gerrit de Heus doodreed bij een tankstation, werd al zeker vijf keer eerder veroor deeld voor rijden onder invloed. Geert W. (54) uit Oostende had bij de fatale aanrijding 1,7 promille alcohol in zijn bloed. Dat blijkt uit informatie van het parket in Bel gië. De man raakte zelf slechts lichtgewond. Het duurde twaalf uur voor Geert W., die maandagavond het tankstation in Drongen binnen reed en daarbij Gerrit de Heus uit Sleeuwijk doodreed, kon worden ondervraagd. De Heus overleed ter plaatse, twee collega's van de man moesten zwaargewond naar het ziekenhuis. Ze zijn intussen bui ten levensgevaar. De drie mannen waren maandagavond aan het Texaco-tankstation langs de E40 in Drongen gestopt voor een kof fie. Ze kwamen van een congres in Groot-Brittannië. Enkele winkelbedienden zagen hoe een man in een nieuwe Opel Insignia rond half tien aan één van de pompen leek te stoppen en een fractie van een seconde later dwars door de vitrine van de winkel reed. Hij sleurde daarbij een veiligheids paaltje voor de shop mee en reed de winkel binnen net waar de mannen koffie dronken. „Mijn man en zoontje stonden met die drie Nederlanders in de winkel te praten", zegt Famke Zwaaneveld uit Zwijnaarde. „Twee van de mannen raakten geklemd tussen de wandkasten en de auto. Mijn man Wesley heeft hen geholpen." De strafrechter in Dender- monde veroordeelde Geert W. ook al eens wegens oplichting van de Belgische spoorwegen NMBS. De alcoholrijder kreeg in 2015 vier jaar cel (de helft voorwaardelijk) omdat hij een NMBS-ambtenaar omkocht in een dossier met ver valste schoonmaakfacturen. Hij stak 1,7 miljoen euro in zijn zak. DEN HAAG De bewegingsvrij heid van lobbyisten in het ge bouw van de Tweede Kamer wordt ingeperkt. Vanaf begin maart kunnen ze met hun toe gangspas niet meer vrij in de wandelgangen en de werkka mers van Kamerleden komen. Voor toegang tot de beveiligde gebieden moeten ze een af spraak maken. Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib zegt dat het lobby isten- en lobbypassenbeleid al een tijd onderwerp van gesprek is. Na een evaluatie is besloten tot de aanpassingen. „Een an dere reden heeft te maken met de veiligheid of beveiliging van het Tweede Kamergebouw", al dus Arib. Lobbyistenorganisatie Be roepsvereniging voor Public Af- fairs (BVPA) heeft vragen. Voor zitter Jaap Jelle Feenstra: „Het is een goede zaak dat in de brief gesproken wordt over een klantvriendelijke toegang voor lobbyisten tot de Tweede Ka mer, maar daarmee is nog niet duidelijk gemaakt of de toegang wordt verruimd en of de aan vraag voor pasjes voor lobbyis ten wordt vereenvoudigd." donderdag 25 januari 2018 GO Hermien is slager, jager en boer te slim af Een losgebroken koe bivakkeert al zes weken in de bossen van Lettele (gemeente Deventer). Zij wist te ontsnappen net voor haar vervoer naar de slager. Daarna liet het slimme dier zich niet meer vangen. De inzet van dierenartsen met verdovingsge weren en een jager met echte kogels ten spijt. Harry Hekkert Lettele René Mittendorff (jager)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7