OZCAN AKYOL Schikking is abrupt einde Meavita-soap Losbandig diner voor goed doel 6 Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl Column Het televisieprogramma Nieuwsuur deed onderzoek naar de macht van Twitte- raars op het politieke debat in Ne derland. Wat blijkt? Vaak leidt reu ring op het socialemediaplatform, veroorzaakt door een klein en hardnekkig groepje activisten, tot debatten in de Tweede Kamer, waarvan de leden zich gretig laten voeden door digitale derrie. Het zegt veel over onze politici: ze zijn gevoelig voor grillen van fa natici die dag in dag uit blijven drammen over dezelfde onder werpen, soms met bij elkaar ge raapte verzinsels om een punt door de strot van anderen te du wen. Deze methodiek is niet aan rechts of links voorbehouden, ie dereen die zichzelf iets te serieus neemt, maakt zich er schuldig aan. Maar de waan van de dag op Twitter is niet representatief voor wat de gemiddelde Nederlander denkt en voelt. De groep actieve gebruikers van de virtuele kroeg slinkt elke dag, met het gevolg dat alleen de hardnekkige debaters en idealisten, om het even uit welke hoek, de toon rond bepaalde maat schappelijke on derwerpen zet ten. Het getuigt van ideeën armoede en neemt je mee intellectuele luiheid dat politici Twitter gebruiken als spiegel van de totale samenleving. Toen vorige maand De sociale staat van Nederland 2017 ver scheen - een rapport van het Soci aal en Cultureel Planbureau, waar uit bleek dat we niet eerder zo ge lukkig en tevreden waren - viel er op sociale media vooral ongeloof en hoon te lezen. Op Twitter was immers alles ruk, die cijfertjes konden nooit kloppen. elke dag, van vroeg op de ochtend tot diep in de nacht, wil tamboere ren op alles wat niet deugt binnen onze grenzen, gevolgd door on heilspellende vergezichten over wat ons landje te wachten staat. Van politici zouden we iets meer relativeringsvermogen kun nen verwachten. Ze kiezen in gro ten getale voor de makkelijke weg door alleen wat berichtjes op soci ale media te lezen, alsof die daad werkelijk de temperatuur onder burgers weergeven. Iemand die echt visie en autori teit heeft, moet zich niet laten lei den door de zoveelste rel in een dorpskroeg. Het riekt naar goed kope scoringsdrift - even online wat zieltjes winnen. De mediawe reld is al ten prooi gevallen aan deze sensatiezucht. Hopelijk komt de politiek snel bij zinnen. Politici zijn gevoelig voor de grillen van drammende fanatici De FNV ziet met deze deal af van toekomstige procedures, terwijl het gerechtshof eerder hard oor deelde dat bij Meavita sprake is ge weest van wanbeleid en gebrek aan aansturing. „Als er meer in had gezeten, had ik dat er zeker uitge haald", zegt Arno van Deuzen, ad vocaat namens de vakbeweging. Hij staat de media te woord over de plotse schikking en daarmee het einde van de al jaren slepende rechtszaak. De top van de vakbe weging wil er niets over zeggen. Volgens de advocaat van de zeven tien oud-bestuurders en voorma lig leden van de raad van toezicht van Meavita, Jurjen Lemstra, zijn zijn klanten in ieder geval 'ontzet tend blij' dat ze nu van hun privé- aansprakelijkheid zijn verlost. Wanbeleid Meavita, een van de grootste zorg organisaties van Nederland, ging in maart 2009 failliet door wanbe leid, interne problemen en iet- miskopen. Het thuiszorgconcern dupeerde vele cliënten en werkne mers. De vakbeweging daagde de bestuurders en commissarissen, onder wie VVD-prominent Loek Hermans, voor de rechter. De On dernemingskamer oordeelde in 2015 dat sprake was van wanbeleid. Een jaar later besliste de hoogste rechtbank in ons land, de Hoge Raad, dat de zaak Meavita op nieuw beoordeeld moest worden door een knullige vormfout. Toen in februari 2017 de curatoren van Meavita een miljoenenschikking troffen met de voormalig bestuur ders en toezichthouders, begon nen snel daarna ook de onderhan delingen met de FNV over een deal. Het nu afgesproken schikkings bedrag van 65.000 euro is al bin nen bij de FNV. Het geld gaat vol gens de advocaat naar een overge bleven groepje van 'vijftien tot twintig' gedupeerde leden dat een claim heeft ingediend die nog niet is afgehandeld door de curatoren. Zij krijgen niet hun totale claim toegekend, maar wel een 'substan tieel deel'. „Deze leden hebben al Vrij uitzonderlijk dat bestuurders van een stichting hiermee akkoord zijn gegaan bericht gekregen dat dit het is. Maar mensen zijn niet afgescheept met een fooi." Van Deuzen vindt het terecht dat de FNV uiteindelijk voor een deal is gegaan en dat heeft hij zijn cliënt ook geadviseerd. „De On dernemingskamer heeft destijds wanbeleid vastgesteld en partijen hebben afgesproken dat de vakbe weging dit ook mag zeggen in ui tingen over deze zaak. Kortom: het punt van de FNV is gemaakt en er is veel ten goede veranderd sinds dien." Het onderwerp 'degelijk be stuur' is op de landelijke politieke agenda gekomen en de 'governance code zorg' is tot stand gekomen, meent de raadsman. „Geen enkele toezichthouder ziet zijn functie nu nog als bijbaantje. En de casus Meavita komt bij elke cursus langs als voorbeeld hoe het niet moet." Uit eigen zak Volgens Lemstra is ook het schik kingsbedrag reëel. „Het is al vrij uitzonderlijk dat bestuurders van een stichting, die tegen een be scheiden vergoeding werken, hiermee akkoord zijn gegaan. Ze betalen het geld uit eigen zak." Ge middeld gaat het om ruim 3.800 euro de man, maar daarmee is niet gezegd dat alle zeventien voorma lig bestuurders en toezichthou ders in dezelfde mate bijdragen. Zijn woordvoerder laat weten dat Loek Hermans blij is dat de rechtszaak voorbij is. „Er bestaat voor alle partijen helderheid." Ver dere mededelingen over financiële zaken, zoals Hermans' persoon lijke bijdrage aan het totale schik kingsbedrag, wil de zegsman niet doen. LONDEN Reclamereus WPP heeft de banden verbroken met de Presidents Club Charity Din- ner, een jaarlijks liefdadigheids evenement in Londen waar al leen mannen welkom zijn. Na het diner van vorige week lekten er beschuldigingen uit van seksuele intimidatie en mis bruik van gastvrouwen. Volgens een undercover-verslaggever van The Financial Times woonden 360 mannen uit zakenleven, politiek en financiële wereld de avond bij. Om hen te bedienen waren 130 gastvrouwen ingehuurd, die moesten opdraven in minieme jurkjes, met bijpassend onder goed en hoge hakken. Op de af terparty zouden veel vrouwen zijn betast en gevraagd om seks. Politici en vrouwengroepen zijn woedend. Het goede doel (een zieken huis) stort de donaties terug. De organisatie onderzoekt de zaak. Enkele deelnemers zeggen niets te hebben gemerkt. r 49 groepsreizen al vanaf QAQPP donderdag 25 januari 2018 @ÖzcanAkyol Diaitale derrie Onze 49 wereldwijde groepsreizen zijn populair. Boeiende reisroutes, prima hotels, inspirerende ontmoetingen, Neder landssprekende reisleiding, gegarandeerd vertrek en altijd een scherpe prijs. Sumatra, Java Bali Groepsreis 24 dagen, al vanaf Orang-oetans op Sumatra, de Borobudur op Java en tropische zandstranden op Bali Klassiek China Groepsreis 17 dagen, al vanaf Ontdek de rijke geschiedenis van eeuwen oude dynastieën Hoogtepunten van Vietnam Groepsreis 21 dagen, al vanaf Van Halong Bay tot de Mekong Delta, al het bijzondere van Vietnam zit in deze reis Wildparken van Zuid-Afrika Groepsreis 16 dagen, al vanaf Op zoek naar de Big Five in de mooiste wildparken van Zuid-Afrika Ecuador De Galapagos Groepsreis 18 dagen, al vanaf Imposante natuur, indiaanse culturen, koloniale steden en zien wat Darwin zag Volop inspiratie en veel meer groepsreizen? Ga naar nrv.nl/ groepsreizen Prijs incl. Sale korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. De werkelijkheid is dat iemand behoorlijk getikt moet zijn als hij Een totaalbedrag van 65.000 euro voor een groepje gedu peerde FNV-leden. Dat is de uit komst van een schikking die een einde maakt aan een jaren lange juridische strijd tussen de vakbeweging en voormalig be stuurders van de failliete zorg instelling Meavita. Edwin van der Aa Den Haag VVD-prominent Loek Hermans is blij dat de rechts zaak voorbij is. foto bart maat/anp —Jurjen Lemstra (advocaat) neemt je mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6