'Tuurlijk, ik word vriendin van de pont!' Belasting en netbeheer vragen 100 euro meer uit huishoudportemonee Korfbal Concertzaal De energierekening stijgt voor de meeste huishoudens met zo'n 100 euro, ook al is het een zachte winter. De grote boosdoener is de stijging van allerlei landelijke energiebelastingen. donderdag 25 januari 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Anita de Ridder in een dienende rol bij PKC ZEELAND 13 Jakko van der Heijden en Frans Koevoets (r) zorgen voor nieuw elan Heel lang hoeft Maureen van Goethem (foto) er niet over na te denken. „Tuurlijk, ik word vriendin van de pont." Ze is woensdagmiddag onderweg van haar werk in het ziekenhuis naar haar woonstee in Sluiskil. Vrijwilli gers van de Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil geven iedere klant een flyer bij de gratis overtocht. Of ze vriend of vriendin willen worden door minimaal 25 euro over te maken op NL 65 INGB 000 48 78 629? Maureen: „Als je over de brug moet en die staat open, ben je zo een kwartier kwijt." fotoboaztimmermans Jeffrey Kutterink Vlissingen Ondanks de zachte winter gaan de meeste huishoudens meer betalen voor elektriciteit en gas. Dat komt omdat het Rijk de energiebelastin gen flink verhoogt en omdat meer moet worden betaald voor beheer en onderhoud van gasleidingen en elektriciteitskabels. Door de zachte temperaturen in deze winter verstookten huishou dens tot nu toe gemiddeld 65 ku bieke meter minder aan gas, aldus energieleverancier Delta. Dat komt neer op een besparing van ruim 43 euro, zegt Delta-woordvoerder Tim Brouwer. Het gaat dan om de peri ode oktober 2017 tot en met januari 2018. Delta gaat bij die berekening uit van een gezin dat jaarlijks ge middeld 1450 kubieke meter gas verbruikt en een contract heeft met variabele leveringsprijzen. Toch zal de energierekening voor de meeste huishoudens op jaarbasis bijna honderd euro om hoog gaan. Dat komt neer op iets meer dan acht euro per maand. De nota stijgt onder meer omdat het Rijk de energiebelastingen fors ver hoogt. Alleen daardoor al valt de energierekening zo'n 70 euro duur der uit. Met de inkomsten betaalt het Rijk de omschakeling naar duurzame energie. En door mensen meer te laten betalen, hoopt de overheid dat ze zuiniger omgaan met energie. Daarbovenop stijgen volgens Delta de kosten om de gas- en elek triciteitsnetten te beheren en te on derhouden. Dat zorgt ervoor dat de rekening met zo'n 30 euro (op jaar basis) omhoog gaat. Om financiële verrassingen te voorkomen advi seert Delta klanten het maande lijkse termijnbedrag te verhogen met zo'n tien euro. Of de energienota nu hoger is of niet, Zeeuwen stappen het minst snel over naar een andere energie leverancier, aldus vergelijkingssite Pricewise. Huishoudens in Overijs sel switchen relatief het vaakst. Het aantal overstappers blijft bij ons ruim onder de 10 procent -Tim Brouwer, Delta Noord-Brabant komt op de tweede plek en Friesland op nummer drie. Volgens Pricewise stapte afgelo pen jaar bijna een kwart meer con sumenten via de vergelijkingssite over. Gemiddeld bespaarden over stappers 253 euro per jaar. In een re actie daarop zegt Delta-woordvoer der Brouwer dat 'klanten van Delta loyaal zijn'. „Het aantal overstappers blijft bij ons ruim onder de 10 procent. Het aantal energieklanten is in 2017 sta biel gebleven. Dit laat zien dat onze Zeeuwse klanten voor Delta blijven kiezen." Pricewise maakte nog een aantal opmerkelijke weetjes bekend. Zo kiezen Zeeuwen voor hun ener giecontract het vaakst voor groene stroom uit het buitenland en laten ze grijze stroom links liggen. In Fle voland wordt naar verhouding het vaakst oranje stroom (groene ener gie uit Nederland) afgenomen. De Zeeuwen kiezen het vaakst voor groene stroom uit het buiten land. Dit type stroom is goed voor 60,6 procent van alle afgesloten contracten in Zeeland, aldus Price wise. It Nota voor energie stijgt fors

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64