M Regels voor panelen in Schouwse tuinen Zeeuwse gemeenten sluiten zich aan bij de Statiegeldalliantie Nieuw Schouwen-Duivelands Run for KiKa Team gaat los in Rotterdam 7 Christiannevande Velde ging diep om de marathon van New York uit te lopen. Voor KiKa heeft ze het over. „Geen kind zou zó ziek moeten zijn." Dit doe ik nooit meer", zei Christianne van de Velde uit Drei schor toen ze de ma rathon van New York nog moest gaan lopen. En direct nadat ze die loodzware klus in Amerika had geklaard, zei ze: „Ik ga meedoen aan de marathon van Berlijn." Een flinke knieblessure dwingt haar nu toch een stapje te rug te doen. „Maar ik ga door voor KiKa", zegt ze stellig. Met een Schouwen-Duivelands team doet ze op zondag 24 juni mee aan de KiKa Run in Rotterdam. Van de Velde wist dat die mon sterloop in New York geen makkie zou worden. Zonder ook maar een greintje hardloopervaring en met twee jonge dochters aan haar rok ken, schreef ze zich spontaan in. Vastbesloten geld binnen te har ken voor KiKa, Kinderen Kanker- vrij. „Ik heb er zelf gelukkig niet mee te maken. Daarom kan ik dit juist doen." Afzien Ze zag af, nog voor ze naar New York was vertrokken. En eenmaal daar bleek het eigenlijk nóg erger te zijn dan verwacht. „Het was zwaar. Dat viel echt tegen." Heim wee had ze, en contact met het thuisfront wilde technisch niet zo lukken. „Ik had nog nooit heim wee gehad, maar voelde me nu Remy-alleen-op-de-wereld." En dan had ze nog zo'n prestatie te le veren ook. Op een parcours dat hartstikke heuvelachtig bleek te zijn en waar ze niet goed genoeg op voorbereid was. „Ik was zo kwaad op mezelf dat het niet lukte. Ik was echt diep teleurge steld toen ik daar liep. Uit kwaaiig heid dacht ik toen: dit ga ik nog een keer doen. Maar dan goed." De finish haalde ze trouwens, na zes uur. Stoppen was voor de loop ster geen optie, al zat ze er volledig doorheen en liep ze haar knie ka pot. „Maar al die mensen die me gesponsord hadden. Dat kon ik niet maken." Bovendien was er geen meter dat er geen publiek stond om de marathonlopers er door heen te blèren. „Don't you dare to give up!", klonk het keer op keer. Ze ging gebroken over de fi nish. Griste haar medaille weg om Ik was zo kwaad op mezelf dat het niet lukte, dat ik dacht: dit ga ik nog een keer doen, maar dan góed zo snel mogelijk naar de bus - nóg eens drie kilometer verderop - te strompelen. Nu, maanden later, lukt het eindelijk om een beetje te genieten van haar prestatie. Eigen lijk sinds ze haar plannetje om de marathon van Berlijn te gaan lo pen op de lange baan heeft gescho ven. „Eerst moet mijn knie maar eens herstellen. Anders ga ik er wéér onvoorbereid aan beginnen. Maar ik wil wel door. Alles wat op gehaald is het afgelopen jaar voor KiKa is goed voor drie jaar onder zoek. Dat maakt het zo de moeite waard." Run voor KiKa Dus gaat Christianne hoe dan ook weer los. Met haar vierjarige doch ter Amber doet ze 24 juni mee aan Run for KiKa Rotterdam, een hardloopfestival voor de hele fa milie. Een evenement met food- trucks en andere festivalgezellig heid. Met een 10 kilometer en een 5 kilometer run én een KidsRun van 200 meter, 500 meter of een kilometer. Samen met nog drie an dere Schouwen-Duivelanders heeft ze het Run for KiKa Team Schouwen-Duiveland opgezet. Wie zin heeft, kan zich aansluiten. „Iedereen is welkom. Het is ge zellig, of je nu sportief bent of niet. Of voor als je misschien wat spor tiever wilt worden. Leuk om van tevoren eens samen te trainen. Sa men bereik je meer dan alleen." christiannerunforkikamarathon.nl Dat mensen zonnepanelen leggen op het dak van hun woning is een bekend fenomeen, maar de ge meente Schouwen-Duiveland krijgt steeds vaker vragen van par ticulieren die in hun tuin panelen op de grond willen plaatsen. Daar zijn nu regels voor opgesteld. Zo mogen de zonnepanelen al leen voor eigen gebruik zijn en kunnen ze vijftig procent van de tuin beslaan, met een maximum van veertig vierkante meter. De ui terst toegestane hoogte bedraagt twee meter. Verder moeten pane len drie meter bij de woning van daan liggen. Als plannen aan deze en een paar andere voorwaarden voldoen, staat de gemeente er in principe welwillend tegenover. Schouwen-Duiveland wil in 2040 energieneutraal zijn. Kleine parti culiere projecten kunnen volgens de gemeente bijdragen aan het be reiken van dit doel. Aan de Lange Slikweg bij Zierik zee begint later dit jaar ook de aan leg van een groot zonnepark. De initiatiefnemer, de Saman Groep, kreeg eind vorig jaar te horen dat ze subsidie krijgt van het Rijk. Het is de bedoeling dat er 52.000 zonne panelen komen. In een raadsbreed gesteunde mo tie van de Christenunie sprak de gemeenteraad van Middelburg zich deze week uit voor aanslui ting bij de Statiegeldalliantie. Hierin verenigen zich Neder landse en Belgische milieuorgani saties, bedrijven, lokale overheden en ieder ander die een punt wil maken van zwerfafval. Zij willen dit jaar de regeringen van beide landen oproepen statiegeld in te voeren op blikjes en alle plastic flessen, in de overtuiging dat dit het zwerfafval effectief aanpakt. Sinds oktober 2017 sluiten steeds meer Vlaamse en Neder landse partners zich aan bij de Sta tiegeldalliantie; al meer dan hon derd Nederlandse en Vlaamse in stanties zijn inmiddels lid. Vol gens de alliantie vormen zij samen de stem van 74 procent van de Ne derlanders en 66 procent van de Belgen, die voorstander zijn van statiegeld op plastic flessen en blikjes. Het initiatief van de Mid delburgse motie kwam van Wille nden Treurniet, fractievoorzitter van de Christenunie in Middel burg, die weer tot het indienen aangespoord werd door een bur ger. Die sprak haar aan over het be staan van de alliantie. Treurniet hoeft niet de boer op om haar mo tie bij alle andere Zeeuwse ge meenten te promoten en op de po litieke agenda te krijgen. De Mid delburgse wethouder Arjan Beek man heeft immers toegezegd de Middelburgse motie in te brengen binnen het Openbaar Lichaam Af- valstoffenverwijdering Zeeland. donderdag 25 januari 2018 SD 'Zo'n opbrengst maakt alles goed' Esme Soesman Dreischor Christianne van de Velde en haar oudste dochter Amber (4) doen allebei mee aan de Run voor KiKa Rotterdam, foto dirk--jan gjeltema - Christianne van de Velde Rob Paardekam Zierikzee Middelburg is de eerste Zeeuw se gemeente die zich wil aan sluiten bij de Statiegeldallian tie. De andere Zeeuwse ge meenten zullen via het OLAZ volgen, om zo het zwerfvuilpro- bleem aan te pakken. Sheila van Doorsselaer Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60