Groningers denken dat met nieuwe minister over gasprobleem te praten valt 5 Het stijlverschil tussen de nieuwe minister Wiebes en Kamp, de vorige, schept hoge verwachtingen. Groningers weten zich gehoord. Maar alleen royale daden brengen het geschonden vertrouwen in de overheid terug. Jelle van der Knoop dronk dinsdag nog een kopje koffie met minister Eric Wiebes. Een verademing in ver gelijking met diens voorganger Henk Kamp, constateert de voorzitter van de Groninger Bodem Beweging (GBB). „Je kunt met Wiebes gewoon normaal praten", zegt Van der Knoop. „Kamp hield monologen en dan werd je geacht 'ja' te zeggen. Met Kamp viel eigenlijk niet te praten. 'Ik heb u begrepen', zei hij dan, om ver volgens zijn eigen gang te gaan." Hoe anders is de stijl van Wiebes. Tijdens een bezoek aan verschillende Groningse gemeenten noemde de nieuwe minister de problemen die gepaard gaan met de gaswinning een 'overheidsfalen van on-Nederlandse proporties'. In het Kamerdebat noemde hij de in het Noorden zo ge hate NAM 'mijn probleem', en niet dat van de Groningers. Bovendien heeft hij na de recente aardschok in Zeerijp gezegd dat de gaswinning verder terug moet dan in het regeer akkoord is afgesproken. Het zijn alle maal zaken die Kamp nooit zou heb ben gezegd, is de Groningse overtui ging. Max van den Berg, voormalig commissaris van de koning, Kampkenner bij uitstek omdat hij jarenlang met hem onderhandelde, zegt: „Kamp kon zijn bestuurlijke Met Wiebes kun je praten. Maar hij moet wel doen wat hij zegt kracht niet omzetten in effectief handelen en het winnen van de har ten van de Groningers. Het ging mis door zijn rechtlijnigheid en een mi nimum aan flexibiliteit." Verwachtingen De nieuwe wind die Wiebes laat waaien, schept echter verwachtingen. „Hij moet wel doen wat hij zegt", stelt Van der Knoop. Fouten kan hij zich niet permitteren. Ook in de Kamer is het besef door gedrongen dat er in dit kabinet met Wiebes aan de gaskraan ander vlees in de kuip is gekomen. „Kamp zat op de klassieke WD- lijn: bedrijven zijn altijd te vertrou wen en de NAM is een goed bedrijf. Wiebes is anders", stelt Liesbeth van Tongeren (GroenLinks). „Hij heeft deze week de kat de bel aangebonden door tegen industriële grootverbrui kers te zeggen: jullie hebben de afge lopen jaren geen zak gedaan om het gasverbruik terug te dringen, ga eens wat doen. Dat is bijzonder voor een WD'er." PvdA-Kamerlid en voormalig Gro nings gedeputeerde William Moor- lag is stelliger. „Wiebes zegt met een: dit is een overheidstaak. Kamp vereenzelvigde zich met de NAM." Het Groningse SP-Kamerlid San dra Beckerman is vooral te spreken over Wiebes' communicatieve kant. „Misschien is het te heftig om te zeg gen dat Kamp autistisch is, maar hij was wel verschrikkelijk technocra- tisch. Wiebes begrijpt dat Groningers het moe zijn voor alles te moeten vechten." Kort na zijn aantreden maakte Wiebes een kennismakingsrondje langs Kamerleden. Hij zocht ze met zijn politiek assistente op in hun eenvoudige werkkamers aan het Bin nenhof. Toen al viel het verschil on middellijk op. „Wiebes is niet alleen van het zenden, maar ook van het ontvangen", zegt Van Tongeren. „Kamp had wel respect voor de ken nis die ik heb op dit dossier, maar Wiebes is er ook daadwerkelijk in geïnteresseerd en vraagt door." Binnen de coalitie is men milder over Kamp. „Kamp verstond zijn vak ook", meent CDA-Kamerlid Agnes Mulder. Hij had door het vorige re geerakkoord tussen VVD en PvdA domweg minder speelruimte dan Wiebes nu. Onder Kamp werden gedupeerde bewoners altijd naar de Raad van State gestuurd om hun gelijk te ha len, tot frustratie van Mulder. „Ken nelijk voelde hij niet de ruimte om zelf verder te gaan. Wij willen actie en de Groningers juist meer een luis terend oor bieden. Daarom staat er ook zoveel over Groningen en duur zame ambities in het regeerakkoord. Er ligt een heleboel werk voor Wie bes." Vorige week kreeg hij een onver wachte domper te verwerken. GBB en het Groninger Gasberaad willen niet langer meeonderhandelen over de manier waarop de schade wordt afgehandeld. Zij zien daarin nog te veel de hand van de NAM. Secretaris Susan Top van het Gasberaad is niet temin te spreken over zijn aanpak. „Wiebes gaat echt voor een protocol waar de NAM helemaal uit gaat en waarin hij zelf als overheid ook een taak heeft. Dat was voor Kamp onbe spreekbaar." Voor Wiebes gaat het er nu om spannen. Binnen twee weken moet hij besluiten hoever de gaskraan ver der dichtgaat. Daarvoor krijgt hij eerst nog een advies van het Staats toezicht op de Mijnen, dat bepalend zal zijn. Dan zal moeten blijken of Wiebes de verwachtingen waarmaakt. In Den Haag is niemand vergeten dat de veelbelovende WD'er als staatsse cretaris van Financiën geen geluk kige periode had. Een reorganisatie bij de Belastingdienst kon helemaal uit de hand lopen, zonder dat Wiebes het op tijd doorhad. „In het begin was Wiebes politiek wat onnozel", stelt een invloedrijke WD'er. Maar dat minister-president Mark Rutte de staatssecretaris desondanks tot minister promoveerde, vindt hij ook weer niet verrassend. „Hij heeft veel bijgeleerd." Incasseren Van den Berg analyseert dat Kamp best veel heeft bereikt, maar door zijn stijl niet in staat was dat te incasse ren. „Hij bracht de gaswinning terug van 50 naar 20 miljard kuub. Maar stap voor stap, op een steile manier, met tegenzin." Volgens Van den Berg kan Wiebes pas scoren als hij twee dingen regelt. „Hij moet niet via de bestaande re geltjes geld uitkeren. Hij moet daar ruimhartig met wetgeving en geld overheen springen. Daarnaast moet hij in het kabinet draagvlak zien te vinden om door te pakken. Kamp kreeg een miljard los. Snapt Wiebes dat hij een veelvoud moet leveren?" donderdag 25 januari 2018 GO Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag -Jelle van der Knoop, GBB Groningers hebben een goede indruk van minister Eric Wiebes. Ze zijn benieuwd naar zijn vervolg stappen. FOTO'S ANP EN KEESVAN DER VEEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5