I 44 burgemeester halen De ratten komen de 9 CHECK DIT! MIJN ZEELAND Ron Lubbersen werkt als coördinator educatie- en talentontwikkelingen bij een bibliotheek. Hij regisseert daarnaast het blijspel 'De Rechter en De Linker' dat toneelgroep De Reilanders speelt in Rilland. Regie „Ik heb al een paar keer de raamregie gedaan bij toneelgroep De Reilan ders. Ik vind het leuk om te doen en het is een hele fijne club. De Rechter en De Linker is een blijspel, dus er mag gelachen worden. Het gaat over een man die inbreekt bij een rechter en vervolgens ontstaan er allerlei ver wikkelingen. Bij een blijspel gaat het vooral om goed timen en het tempo erin houden. De kunst is om het ver haal goed te brengen." Cabaret „Ik herinner me een moment op de middelbare school waarbij ik een helm omgekeerd op mijn hoofd zette en grappige dingen zei. Mijn klasge noten moesten lachen en ik dacht: 'hé, dit is leuk!' Ik ben vervolgens in een cabaretgroepje gegaan en toen ik op mijn zeventiende de acteur Rut- ger Hauer zag, dacht ik: 'dat wil ik ook doen'. Mijn vader vond echter dat ik eerst een vak moest leren, dus ben ik onderwijzer geworden. Later ben ik toch nog naar de Hogeschool voor de Kunsten gegaan. Het nadeel van acteur zijn, is dat je altijd afhan kelijk bent van wat de regisseur wil. Al snel ontdekte ik dat ik regisseren ook leuk vond." Hoogtepunten „Nadat ik mijn diploma haalde, ben ik in 1988 vanuit Amsterdam naar Middelburg verhuisd, omdat ik een baan kreeg als provinciaal toneelad viseur. Twee hoogtepunten uit mijn toneelcarrière waren de kerstvoor stelling Scrooge in de Stadsschouw burg in Middelburg en Op hoop van zegen in het Middelburgs Minithea- ter. Ik heb ook eens een programma gemaakt met alleenstaande minder jarige asielzoekers. Op een kunstzin nige manier vertelden zij hoe zij zich voelden in hun nieuwe land. Verder heb ik ook als rollenspelacteur ge werkt, onder andere voor het leger en de politie. Nu werk ik als coördinator 's Zomers is deze provincie een hangmat waarin je een boek kunt lezen educatie- en talentontwikkelingen bij ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Het grappige is dat ik eerst als onderwijzer heb gewerkt en daarna in de creatieve sector en dat die twee nu samenkomen. Ik bege leid zowel cultuur- als educatiepro jecten." Zeeland „Ik kom oorspronkelijk van de Ve- luwe, maar hoor nu in Zeeland, 's Zo mers is deze provincie een hangmat waarin je een boek kunt lezen, 's Winters is het klauteren door de klei. Ik vind het allebei mooi en ben eraan gehecht geraakt. De Zeeuwse mentaliteit is vergelijkbaar met de mentaliteit van het gebied waar ik vandaan kom, dus ik was hier snel gewend. Ik ga graag naar Zoutelande voor de fijne stranden en paviljoens of het prachtige Veere, en ik loop ook graag door de binnenstad van Mid delburg. Het voordeel is dat je hier makkelijk in de stad bent, maar er ook snel weer uit. Heerlijk vind ik dat." Fijne leesplekjes „Er zijn veel leuke plekjes in Middel burg. Als je goed Grieks wilt eten, moet je bij Kostas zijn. Om koffie te drinken en te lezen ga ik graag naar de Vriendschap of het hip ingerichte De Herberg. Maar ook de Drvkkery en de bibliotheek zijn lekker om te zitten. Ik kwam altijd al graag in bi bliotheken, nu werk ik er ook." Theater „Het aantal theaterzalen in Zeeland is helaas een stuk minder geworden. Gelukkig bestaat het Middelburgs Minitheater nog, dat is een fijne plek om te zijn, kijken en werken. Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland en de Stadsschouwburg in Middelburg zijn ook fijn. Dit week end spelen we in Luctor et emergo in Rilland, ook een leuke zaal, waar je je meteen goed voelt. Zelf ga ik vooral naar voorstellingen van amateurver enigingen kijken. Ik heb veel cursus sen gegeven en vaak gewerkt met amateurgezelschappen, dus op den duur ken je veel mensen en wordt het een soort familie." donderdag 25 januari 2018 PZ 'Gehecht aan beide kanten van Zeeland' Gertie De Boey Ron Lubbersen Ron Lubbersen: „Ik kwam altijd al graag in bibliotheken, nu werk ik er ook." foto mechteld jansen Toneelgroep De Reilanders speelt morgen en zaterdag 27 januari de voorstelling De Rechter en De Linker in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Aanvang: 20.00 uur. Tickets en info: dereilanders.nl. Naam voorstelling: De Rattenvanger Wie: Ida van Dril Genre: poppenvoorstelling Leeftijd: vanaf 6 jaar Waar: Theater Zuidplein, Rotterdam Wanneer: zondag 28 januari, 14.15 uur De Rattenvanger van Hameien die ratten ving met zijn fluit is vooral be kend door het sprookje van de gebroeders Grimm. Of hij echt heeft bestaan is de vraag, maar naar verluidt speelde het verhaal zich af in de 13e eeuw in de Duitse stad Ha- meln. De rattenvanger werd ingehuurd om de rattenplaag te bestrij den. Hij had daar een bijzondere methode voor: als hij op zijn fluit speelde, lokte hij de rat- Ida van Dril kruipt in de huid van de rattenvanger. Michiel Schreuders begeleidt haar. foto lady martistique wenoude verhaal en niet minder spannend. Ida van Dril (1983) ver telt aan de hand van haar poppen over bur gemeester Snijder, die ijdel is en in zijn eentje de macht heeft in Ha- melen. Af en toe ver dwijnen er mensen spoorloos en tegelijker tijd komen er steeds meer ratten in de stad. Klagen bij de burge meester is niet verstan dig. Op een avond wordt er op de deur van het gemeentehuis ge klopt. Als de burge meester opendoet, hoort hij de fluit van Luca en staart in de ogen van duizenden grote ratten. Het is het begin van een span nend avontuur. Na afloop kun je een hoofdband maken met rattenoren en daarna een rattenneus en snor haren laten schminken. —Valeska Nastaiy ten mee om ze later te verdrinken in de rivier. Maar toen hij niet be taald kreeg door het stadsbestuur, nam hij wraak. Hij lokte met zijn fluitmuziek 130 kinde ren mee, op het mo ment dat de ouders in de kerk zaten. Het sprookje is al meer dere malen bewerkt en heeft de ene keer een vrolijk einde terwijl het de de andere keer min der goed afloopt. De theatervoorstelling De Rattenvanger is ook afgeleid van dat eeu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54