Allemaal Klein Duimpjes Eén heel lange, maar best inventieve reddingsactie Wie neemt het over als de plattelandsdokter zelf ziek is? 7 DOWNSIZING vertelt Damon tijdens het Filmfesti val van Venetië, waar Downsizing in wereldpremière ging. „Vandaar dat hij valt voor de verleiding om zich te laten verkassen naar een kolonie die door minimensen wordt bevolkt." Zware thema's De film van Payne zit vol stellingen en opvattingen, onder meer over het milieu. „De oplossing die Downsizing biedt, is natuurlijk niet realistisch", geeft de acteur, die zich vaak over het milieu en vooral de waterhuishou ding uitspreekt, volmondig toe. „Maar de film zet hopelijk wel het publiek aan het denken. Er zitten zo veel elementen in dit verhaal; milieu problemen, klassenverschillen, uit buiting, racisme. Voor de duidelijk heid: deze film predikt niet allerlei boodschappen. Er is hopelijk ook ge noeg humor in te ontdekken." Damon, die afgelopen jaar ook te zien was in het geflopte rassendrama Suburbicon van zijn collega en vriend George Clooney, deinst er niet voor terug om films met zware thema's te maken. „Mijn bestaan als actieheld Jason Bourne is natuurlijk op zijn einde aan het lopen. Op mijn leeftijd wordt het steeds lastiger om in con ditie te komen. De jaren gaan toch tellen, ook al is de begeleiding met persoonlijke trainers perfect." Meer gewicht Daarom kiest Damon regelmatig voor films met meer gewicht. Een van zijn beoogde producties is een film over Robert Kennedy, de broer van de eveneens vermoorde presi dent John F. Kennedy. „Op dit mo ment is de financiering nog niet rond, maar ik heb goede hoop dat dat gaat lukken. Ik hoop alleen wél dat deze film sneller van de grond komt dan Downsizing. Zoveel geduld als Alexander Payne heb ik eerlijk ge zegd niet." Maze Runner: The Death Cure Deze Maze Runner-finale trapt af met een Mad Max-achtige ont snappingsscène; de helden bela gen in volle vaart, vanuit roestige racebarrels, een treintransport in een onherbergzaam gebied. Flet blijkt niet de enige langgerekte actiescène. Weliswaar zijn deze niet zo fantastisch en eigenzinnig als in de eerder genoemde verge lijking met Mad Max. Toch bevat ten ze zeker de nodige inventivi teit. Net als in de eerste twee ver filmingen van de bestsellers van James Dashner zijn het jongeren die de hoofdrol spelen. Deze fi nale pakt beter uit dan zijn voor ganger, maar er wordt wel héél veel tijd uitgetrokken om het in de basis weinig ingewikkelde ver haal te vertellen aan de beoogde tienerdoelgroep. Na hun ontsnapping uit het la byrint zwoeren Thomas en zijn vrienden nimmer terug te keren naar de Laatste Stad. Maar ze moeten wel. Ze willen per se een aldaar gevangen maat redden. De elite heeft nog altijd levensgevaar lijke plannen met deze jongeren, om zo zichzelf te kunnen redden van ondergang. Médecin de campagne Niemand is onvervangbaar, al denkt plattelandsdokter Jean- Pierre daar heel anders over. Als hij te horen krijgt dat hij een her sentumor heeft, moet hij gaan na denken over de overdracht van zijn praktijk. Zijn potentiële op volger, de jonge arts Nathalie, laat zich echter niet afschrikken door zijn barse opstelling. Het Franse filmdrama Médecin de campagne verdient niet de origi- naliteitsprijs, maar oogt wel au thentiek. Vooral de wijze waarop Jean-Pierre dag en nacht klaar staat voor zijn patiënten dwingt respect af. Regisseur Thomas Lilti weet wat hij filmt: hij was zelf ook huisarts. Het medische ge deelte van zijn film overtuigt het meest. Minder indruk maakt het relationele aspect. De uitstekende vertolkingen van Francois Cluzet Intouchablesen Marianne Deni court (La Belle Noiseusecompen seren dat enigszins. - A.Z. donderdag 25 januari 2018 GO Minimensen verbruiken minder en dat is beter voor het milieu. elk geval garant staat voor een vermakelijke film. Matt Damon speelt Paul, een van de bur gers die zich laat ver leiden om via een futuristische operatie geminimaliseerd te worden. Hij belandt in een soort uitgestrekt Madurodam, waar al snel blijkt dat de menselijke verhoudin gen net zo scheef zijn als in de grotemen senwereld. Payne brengt zijn ver haal met scherpe humor, stevig drama en helaas ook met een zwabberend plot, zeker aan het eind. Dat mag het kijk plezier niet vergallen. Alle acteurs overtui gen, zoals Christoph Waltz, die als sjache raar de simpele Damon voor zijn karretje spant. Maar de show in Downsizing wordt ge stolen door de Ameri kaans-Aziatische actrice Hong Chau, die een Vietnamese schoonmaakster met zoveel bravoure en brutaliteit speelt dat zij minstens een Oscarnominatie ver dient in de categorie Beste Actrice in een Bijrol. A.Z. TRAGIKOMEDIE Regie: Alexander Payne. Hoofdrollen: Matt Damon, Kristen Wiig en Christoph Waltz. In zijn nieuwe film presenteert regisseur Alexander Payne een radicale oplossing voor alle milieupro blemen. Als alle men sen in formaat Klein Duimpje zouden ver anderen, lossen we overbevolking, ver ontreiniging, voedsel schaarste en ar moede in één klap op. Het is een verge zochte utopie, die in ACTIEAVONTUUR Regie: Wes Ball. Hoofdrollen: Dylan O'Brien, Thomas Brodie- Sangster. Ook in deel drie van de saga spelen jongeren de hoofdrol. FOTO TWENTIETH CENTURY FOX - Marieke Nieuwdorp DRAMA Regie: Thomas Lilti. Hoofdrollen: Frangois Cluzet en Marianne Denicourt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52