0) Lanterfanten in het Vondelpark komt een halve eeuw te laat 6 Van een oogverblindend uiterlijk moot Matt Damon het niet hebben. Dat is ook zijn voordeel. Omdat de acteur er zo normaal uitziet, is hij geknipt voor de rol van doorsnee-Amerikaan. Zijn rol in de film Downsizingls daar een duidelijk voorbeeld van. r Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Darkest Hour All the Money in the World Three Billboards FILMNIEUWS O Lumleyaan microfoon Duitse film is opening In Downsizing speelt Matt Da mon (47) Paul, een onopval lende Amerikaanse fysiothera peut die een drastisch besluit neemt: hij laat zich, evenals talloze landgenoten voor hem, minimaliseren om het milieu te sparen. Hoe kleiner de mens, hoe minder vervuiling hij veroorzaakt. Waarom Damon zo geknipt is voor deze hoofdrol, dat wilde hij zelf ook weten. Hij vroeg regisseur Alexander Payne SidewaysNebraskaernaar. „Ik kreeg een heel eerlijk ant woord", zegt Damon. „Alexander was al heel lang van plan om deze film te maken, maar het project was lange tijd te kostbaar. Bijna tien jaar geleden had hij een andere acteur op het oog, Paul Giamatti. Omdat ik er niet uitzie als een filmster, wilde hij mij nu hebben, zei hij recht in mijn gezicht. Dat vat ik niet op als een be- Het leven is vurrukkulluk a lediging. Integendeel: ik heb er mijn hele carrière duidelijk voordeel van gehad. Ik krijg veel meer aanbiedin gen dan acteurs die het vooral van hun mooie uiterlijk moeten hebben." Veel te fit Toch had Payne nog een eis voor zijn beoogde hoofdrolspeler. „Ik was net klaar met de opnamen van de laatste Jason Bourne-film. Ik zag er veel te fit uit. Hij zette mij op een dieet van pasta en marshmellows om wat aan te komen. Mijn personage is het te gendeel van een geheim agent zoals Bourne. Zijn leven is veel saaier." Het is de kwaliteit van Damon dat hij van een dergelijke personage, dat niet direct over spectaculaire eigenschap pen beschikt, toch nog een overtui gende rol weet te maken. „De Paul die ik in deze film speel, leidt een on opvallend leven. Hij heeft het niet slecht, heeft een aardige vrouw, maar echt opwindend is zijn bestaan niet", Soms wordt een boek te laat verfilmd. Dat zou het geval kunnen zijn met Het leven is vurrukkulluk van Remco Campert uit 1961. Regisseur Frans Weisz verplaatste het verhaal, zo kenmerkend voor de losbollige jaren 60, naar het hedendaagse Amster dam. De film volgt schrijver Boelie (Géza Weisz) en jazzmuzikant Mees (Reinout Scholten van Aschat) tij dens een zondag lanterfanten in en rond het Vondelpark. Weisz zwelgt niet echt in nostalgie, hoewel de geest van de jaren 60 als een roze wolk boven zijn film hangt. Wel zijn er genoeg verwijzingen naar klassie kers als Singing in the Rain en Les Pa- rapluies de Cherbourg. Soms lijkt het alsof Scholten van Aschat heel secuur naar de lichaamstaal van zijn Franse collega Jean-Pierre Léaud heeft geke ken. Het leven is vurrukkulluk maakt een frivole, geïmproviseerde, losbandige indruk, maar de kijker wordt niet echt geraakt door de achterhaalde avontuurtjes van deze jaren 60 types in het hedendaagse. - A.Z. donderdag 25 januari 2018 Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (1) The Commuter €297.000 2 (2) Jumanji: €269.000 Welcome to the Jungle 3 (4) Three Billboards €197.000 4 (-) Darkest Hour €180.000 5 (3) StarWars: €173.000 The Last Jedi DRAMA Gary Oldman is magnifiek in zijn rol als Winston Churchill die tijdens de Tweede Wereldoorlog als premier te maken krijgt met een loodzware beslissing: de evacuatie van honderd duizenden soldaten uit Duinkerke. Oldman zet hem perfect neer. Een Oscar kan hem nauwelijks ontgaan. DRAMA Prachtige reconstructie van de ont voering in Italië van de kleinzoon van miljardair J.P. Getty. De film focust vooral op de moederrol gespeeld door Michelle Williams. Christopher Plummer excelleert als Getty. THRILLER Frances McDormand maakt grote in druk in deze film als moeder van een vermoorde dochter. Om de zaak weer onder de aandacht te brengen, plaatst zij drie reclameborden buiten haar dorp. De film bevat diverse the ma's over vergeving en wraak. GO BAFTAS De altijd gevatte Joanna Lumley presenteert dit jaar de Baftas, de Britse variant van de Oscars. Zij vervangt ko miek Stephen Fry, die het na twaalf edities welletjes vond. De films Shape of Water en Three Billboards zijn gezien de nominaties de grote favorieten voor de hoofd prijzen. De uit reiking is op 18 februari. FESTIVAL Het Movies that Matter Film Festival opent op 23 maart in het Haags Film huis met Aus dem Nichts van regisseur Fatih Akin (Gegen die Wand). In deze spannende thril ler gaat een vrouw (Diane Kruger) op zoek naar gerechtig heid nadat haar Koerdische man en zoontje zijn omgekomen bij een aanslag. E Matt Damon Doodnormaal, maar heel bijzonde Ab Zagt TRAGIKOMEDIE Regie: Frans Weisz. Hoofdrollen: Géza Weisz, Reinout Scholten van Aschat en Romy Lauwers. Romy Lauwers als Panda. FOTO PIEF WEYMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51