LjjJdjy/ffjzjfj, uJ H 4 SEINE RIVIER BUITEN ZIJN OEVERS 599,- Bij zo'n 'top-teen-inspectie' komen meer gevallen van mishandeling aan het licht dan zonder zo'n scree ning, blijkt uit haar onderzoek. Ge bruiken artsen en verpleegkundi gen alleen de huidige verplichte vragenlijst tegen kindermishande ling, dan missen ze volgens Teeuw zelfs één op de zeventien gevallen. „En dat zijn veel gemiste kansen als je beseft hoe ontzettend ingrijpend mishandeling en verwaarlozing kan zijn." Zes vragen aan de kinderarts van het AMC/voorzitter van 'TASK- Amsterdam' (Transmuraal Acade misch Samenwerkingsverband Kindermishandeling). Een kind onder de blauwe plek ken: oké. Maar bij de spoedei sende hulp komen ook kinderen met griep binnen. Waarom moe ten die zo'n 'bodycheck'? „Ik snap dat mensen eerder een link leggen tussen blauwe plekken en kindermishandeling dan tus sen koorts en kindermishande ling. Maar kindermishandeling uit zich op veel verschillende manie ren. Bij kinderen die veel ziek zijn, bij kinderen die niet fris ruiken, of kinderen die veel gaten in hun ge bit hebben. Dat kunnen allemaal signalen zijn dat er iets mis is in een gezin. Ik heb in mijn onder zoek geconstateerd dat er vaker kindermishandeling voorkwam onder kinderen zónder zichtbaar letsel dan met zichtbaar letsel. Dat is ook een van de redenen dat je kinderen echt grondig lichamelijk moet onderzoeken." „Dat was vóór mijn onderzoek ook wel de gedachte: dat ouders en kinderen het niet zouden willen. Dat bleek niet het geval. Sterker: het overgrote deel had er juist he lemaal geen bezwaren tegen. Het waren eerder de artsen en ver pleegkundigen die moeite met zo'n 'top-teen-inspectie' hadden. Om verschillende redenen: ze hadden het op zo'n afdeling al heel druk, ze zagen er tegenop om het gesprek aan te gaan als er iets op vallends geconstateerd werd, en zij vroegen zich af of patiënten het wel wilden." „Het gaat niet van: hup, alles uit. Het gaat volgens een zorgvuldige procedure. Het is: eerst bovenkle ding uit, die weer aan, dan de on- derkleding, die weer aan, en dan, aan het einde, de check van de voeten. Het einddoel is wel om het hele lichaam te onderzoeken: ook de billen, bijvoorbeeld." „Ook ouders die hun kind ver waarlozen of pijn doen, komen naar het ziekenhuis. Omdat ook deze ouders zich druk maken om hun kind, hoe gek dat mag klin ken. Kindermishandeling is bijna altijd een teken van onmacht. Ou ders zijn zelf vroeger ook mishan deld, hebben psychische proble men, zitten in de schulden. Meestal zijn ouders opgelucht als iemand ingrijpt, de helpende hand biedt. Het percentage echt sadisti sche ouders dat hun kinderen pijn doet om het pijn doen, is klein." „Ik ben erover in gesprek met de Inspectie voor de Gezondheids zorg. Maar ik besef dat het extra druk op het al drukke medische personeel geeft. Misschien is de oplossing de aanstelling van één 'forensisch verpleegkundige' die deze screeningen doet, zodat an deren er niet mee belast worden." 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier- en Mont-Blanc Express 10 dagen Rondreis Ierland/ Westkust van Ierland 12 dagen Rondreis Griekenland 12 dagen Rondreis Berlijn, Praag, Boedapest en Wenen 12 dagen Lago Maggiore, Cinque Terre en Toscane 12 dagen Rondreis Noord-West Spanje, Schatten van Galicië Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! donderdag 25 januari 2018 GO Parijs kampt al sinds begin deze maand met wateroverlast, waardoor meerdere straten vlakbij de Seine zijn afgesloten. De hoge waterstand hin dert een deel van het treinverkeer in de Franse hoofdstad. De overheid besloot dat gisteren een aantal stati ons op de populaire RER C-lijn gesloten zouden worden. De verwachting is dat het peil tot morgen nog verder zal stijgen, tot 6 meter. Museum het Lou- vre volgt de waterstand op de voet. Toen in 2016 het water tot 6,10 meter steeg, moest het museum de waardevolle kunst schatten uit de kelders naar hoger gelegen ver diepingen brengen. FOTO AFP EN PHOTO NEWS 'Alle kids op spoedeisende hulp in hun blootje screenen' Om kindermishandeling op te sporen moet er volgens kinder arts Rian Teeuw veel meer ge daan worden dan nu. In haar proefschrift pleit zij ervoor voortaan alle Nederlandse kin deren van 0 tot 18 op de spoed eisende hulp ook bloot te onder zoeken. Eefje Oomen Amsterdam Kinderarts Rian Teeuw: „Artsen heb ben meer be zwaren dan ouders en kin deren." Helemaal bloot gaat best ver. Ouders en tieners hebben daar misschien helemaal geen zin in. Waarom helemaal naakt? In hemd en onderbroek was vroe ger, bij de schoolarts, genoeg. Maargaan ouders die hun kin deren mishandelen überhaupt wel naar de spoedeisende hulp? Veel proefschriften belanden in een la. Hoe groot is de kans dat u dit erdoor krijgt? v.a. slechts Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata v.a. slechts v.a. slechts Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata ^^^^Qgikfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4