Verhalen achter de muziek 4 Concert Sigiswald Kuijken was een baanbreker op het gebied van de authentieke interpretatie van barokmuziek. Hij bespeelt meerdere strijkinstrumenten en dirigeert. Voor het Mozartconcert neemt hij zijn vrouw en twee dochters mee. De hoogte- en dieptepunten van Annie M.G. Jamaica Dreamboys in het café van Ank de kamer, maar een radio hadden we niet. We ontdekten zelf dat we muzi kaal waren nadat Wieland, (cellist/gambist) Arnout en Oswald een cursus instrumentenbouw vol geden en vedels leerden maken. Op die vedeltjes speelden Wieland en ik de muziek die hij had meegebracht. Uren en uren speelden we muziek van de Vlaamse polyfonisten. Zo is onze liefde voor oude muziek gebo ren. En toen kreeg ik pleuritis en mocht een jaar lang niet naar school. Ik heb toen alles wat ik vond aan mu ziek gespeeld op vedel en op piano. Toen we verhuisden naar Brugge mochten Wieland en ik naar het con servatorium. Tot dat moment waren we autodidact en volgden we ons hart wat de oude muziek betreft. Het regime van een conservatorium is wel iets anders. Mijn ritmegevoel heb ik vooral opgedaan door als knaap volksdansgroepen te begeleiden. Mjn onafhankelijkheidsgevoel heb ik mijn hele leven gehouden." Sigiswald Kuijken trouwde in 1966 met Marleen Thiers. Als tieners volg den ze een cursus gamba van de Ha lewijn Stichting. Ze bleven elkaar vaak zien. Marleen stapte over naar de altviool en naast de liefde voor muziek ontstond ook de liefde voor elkaar. Zij hebben tussen alle muzi kale optredens in vijf kinderen opge voed. Drie dochters van henzelf en twee aangenomen Koreaanse kinde ren, een zoon en een dochter. Alle vijf muzikaal, de drie 'eigen' dochters kozen voor de klassieke muziek, de twee Koreaanse kinderen zongen mee in het koor van moeder Marleen, maar houden meer van populaire muziek. Ver weg „Onze drie dochters bouwden een professionele carrière uit, maar ze wonen ver weg. Sara (viool/altviool) in Zuid-Frankrijk, Marie (zang/pi ano) in Italië en Veronica (piano)in Zwitserland. Het komt dus niet vaak voor dat we samen kunnen musice ren. Maar het programma rond Mo- zart in Middelburg leende zich er goed voor. Sara kon er helaas niet bij zijn, maar Marie en Veronica spelen ieder een pianoconcert van Mozart (11 en 14, red). Dat begeleiden wij met de bezetting twee violen, altviool en contrabas. Na de pauze brengen we Eine kleine Nachtmusik in een oerver sie met dit kleine strijkensemble." Muziek is alles voor de Kuijkens. Ze hebben er ook heel veel voor over. In 1972 richtte Sigiswald het ensemble La Petite Bande (LBP) op. De platen firma Harmonia Mundi wilde mu ziek van Lully opnemen met een or kest dat op authentieke instrumen- Kuijken komt uit een gezin waar nauwe lijks muziek ge maakt werd. Hij en zijn broers Wieland en Barthold zijn musici, zijn drie an dere broers zijn ingenieur (Arnout), schilder/beeldhouwer (Oswald) en ornitoloog (Eckhart). Sigiswald: „Onze ouders hadden niet veel met muziek, er stond een buffetpiano in Uren en uren speelden we muziek van polyfonisten 4 REDENEN OM UIT TE GAAN H Musical H Toneel donderdag 25 januari 2018 Familie die leeft voor de muziek Jeanette Vergouwen 44 Sigiswald Kuijken 'Was Getekend' geeft een inkijkje in het leven van Anne M.G Schmidt. Wie was deze schrijfster van kinderboeken tot musicals en satirische liedjes? Sound of Si- lence verhaalt over Simon en Gar- funkel en de nummers die het duo heeft gemaakt. Verder zangeres Marie Thomson en toneel. Van Jip en Janneke tot Pluk van de Petteflet. Van Ja zuster nee zuster tot Familie Doorsnee, le dereen kent creator Annie M.G. Schmidt. Maar de zowat meest bekende vrouw van Nederland was zo onconventioneel en te gelijk zo huiselijk, dat niemand haar écht goed kende. Een de gelijke biografie (Anna door An- nejet van der Zijl) kan helpen, maar een musical is eigenlijk meer in de stijl van Annie. In de nieuwe Nederlandse musi cal Was Getekend blikt Annie (gespeeld door Simone Kleinsma) terug op haar leven vol hoogtepunten, maar ook dieptepunten. Vooral dat laatste doe je niet alleen. Haar zoon Flip (William Spaaij) kijkt mee. De roots van Annie lagen in het cabaret. Geen wonder dus dat deze biografische musical ook boordevol zit met scherpe humor. En natuurlijk ook met tal van be kende liedjes van Annie M.G. en (voornamelijk) Harry Bannink. Was Getekend is enerzijds een vrolijk feest der herkenning. An derzijds graaft de voorstelling behoorlijk diep in een boeiend personage. Scheldetheater Terneuzen, wo 31 jan en don 1 feb, 20.00 uur Toneelgroep 't Spektakel speelt de komedie De Jamaica Dreamboys in De Halle in Axel. Het stuk is ge schreven door Helmut Schmidt en gaat over het café van Ank van He- mert, die de Jamaica Dreamboys in haar zaaltje laat optreden. De regie is in handen van Mark de Feijter. Morgen en zat 27 januari en vri 2 en zat 3 februari, De Halle, Axel, 20.00 uur. Tickets: toneelt- spektakel.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49