Kras Sale Weken 3 Syrische stad krabbelt langzaam op na gruwelen van de oorlog voordeel p.p. De heropening van banketbakker Bab al- Nasr bewijst de veerkracht van Aleppo. Zes jaar na het uitbreken van het oorlogsgeweld in Syrië kunnen de inwoners weer luxueuze gebakjes en goudgele koekjes kopen. Het eerste brood dat de inwo ners van Aleppo na het zwijgen van de wa pens weer konden verkrijgen, smaakte al bij zonder. Brood is in de oosterse cultuur altijd een symbool ge weest van vrede en de geur van versgebakken brood in de straten brengt hoop. De Syrische regering was er dan ook alles aan gelegen om na de zege op het rebelle rende oost-Aleppo de kapotge schoten bakkerijen weer te her stellen. Als er brood op de plank ligt, is dat een teken dat het nor male leven weer terugkeert. Langzaam, maar zeker. Dat leven smaakt nu ook weer zoet. In het oude stadsdeel, nabij de Bab al-Nasr, de Poort van de Victorie, heeft de gelijknamige patisserie de deuren weer ge opend. Voor het winkeltje in een van de nauwe straatjes, met aan de overkant nog een flinke berg puin, kijken kinderen halsreikend naar binnen. Vrou wen in zwarte kledij overleggen over wat ze zullen kopen. Binnen spui ten banketbakkers be slag op bakplaten. Uit plakken deeg worden koekjes in de vorm van een hartje geperst. Het vuur van de ovens knettert. „Toen we terugkeerden, was het een chaos", zegt een van de twee broers die het oude, populaire familiebedrijfje heeft opgestart. „Er lagen wapens en een hele boel lege hulzen op de grond. Je kon er nauwelijks lopen." In de tussentijd verkoopt hij een luxe brood. „Het beste brood dat ik ken", zegt de klant in het bijzijn van een camera van de Britse zender BBC. Sinaasappelen Verderop, op een straathoek, on deraan het puin van een open gereten appartementenblok waarvan twee vloeren aan een paar laatste staaldraden hangen, glanst het feloranje van sinaas appelen. Ze liggen opgestapeld op een houten kar. Ernaast lig gen groenten en ander fruit. Ook groenteboeren in Aleppo doen goede zaken. De stad raapt zichzelf op, beetje bij beetje. Veel puin is al van de straten verwijderd. Vrachtwagens brengen vaart in het dagelijkse leven, de chauffeurs van de gele taxi's rijden alsof er nooit jaren lang oorlog is geweest. Zij heb ben geen oog meer voor het ver sleten kinderschoentje, de ka potte theepot of het vuile T- shirt die in kapotgeschoten woonblokken liggen. Herinne ringen aan de meedogenloze strijd tussen rebellen en het Sy rische leger en zijn Russische en Iraanse bondgenoten. Voor het uitbreken van de oorlog in Aleppo woonden er 2,5 miljoen mensen in het financi- eel-economische hart van Syrië. Duizenden mensen kwamen om het leven, honderdduizen den sloegen op de vlucht voor dat de legers van president Bashar al-Assad het oostelijke stadsdeel in een wurggreep na men en elke dag onder vuur na men. Ook bakkerijen waren niet veilig. Zoals die van Tabliseh, waar op 24 december 2014 veer tien mensen om het leven kwa men bij een luchtaanval. Opknappen Ruim een jaar later keren er elke week mensen terug naar hun geboortestad. Het zijn er minder dan gedacht. Families die het aandurven, proberen hun oude woning op te knappen. Met metsel- en pleisterwerk; plastic vervangt het vernielde glas in ramen. Elektriciteit en stro mend water is er nog lang niet. Het duurt nog jaren voordat die kapotgeschoten infrastructuur zal zijn hersteld. Als dat al gebeurt, want de klus is gigantisch en kost miljar den. De Verenigde Naties heb ben ermee ingestemd dat Syrië leiding geeft aan de wederop bouw. Daarbij heeft zeker de herbouw van het bedrijfsleven en de industrie prioriteit. Brood vult magen en geeft hoop. Een gebakje streelt de ziel maar het blijven momentopnames. Een baan zorgt voor zekerheid en vertrouwen, twee ingrediën ten die Aleppo weer de stad kunnen maken die het ooit was. De mooiste busreizen inclusief luxe overtocht met Stena Line Boek vóór 1 februari! Kras.nl of bel 088-0885 886 donderdag 25 januari 2018 GO Aleppo SYRIË 100 km Damascus Bakkerij Bab al-Nasr verkoopt, na zes jaar gesloten te zijn, weer taartjes en koekjes. Passanten kijken wat de winkel in de aanbieding heeft, foto screenshot bbc Brood brengt hoop in Aleppo Hans van Zon Aleppo M Bulldozers verwijderen puin van een marktplein in Aleppo. Een jaar geleden verjoeg het regeringsle ger de rebel len, het dage lijkse leven keert er lang zaam terug. FOTO AP Kras.nl/39539 Kras.nl/39461 Kras.nl/39383 r persoon o.b.v. 2 persom i I Hoogtepunten Noorwegen Baltische Staten St. Petersburg Inclusief boottocht Geirangerfjord Oslo, Alesund en de Sognefjell 1/ Klantbeoordeling 8,7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3