Weer een miljoen euro voor huurders 6 Stap in strijd tegen zwerfafval STADHUIS IN DE SCHIJNWERPERS In een raadsbreed gesteunde motie van de Christenunie sprak de ge meenteraad van Middelburg zich deze week uit voor aansluiting bij de Statiegeldalliantie. Hierin ver enigen zich Nederlandse en Belgi sche milieuorganisaties, bedrijven, lokale overheden en ieder ander die een punt wil maken van zwerfafval. Zij willen dit jaar de regeringen van beide landen oproepen statiegeld in te voeren op blikjes en alle plastic flessen (dus ook de kleintjes) in de overtuiging dat dit het probleem van zwerfafval op straten, in ber men, op stranden en in de zee effec tief aanpakt. Sinds oktober 2017 sluiten zich steeds meer Vlaamse en Neder landse partners aan bij de Statiegel dalliantie; al meer dan honderd Ne derlandse en Vlaamse instanties zijn inmiddels lid. Volgens de alli antie vormen zij samen de stem van 74 procent van de Nederlanders en 66 procent van de Belgen die voorstander zijn van statiegeld op plastic flessen en blikjes. Het initiatief van de Middel burgse motie kwam van Willemien Treurniet, fractievoorzitter van de Christenunie in Middelburg, die weer tot het indienen aangespoord De maatregel zal hoop ik ook veel jongeren aansporen minder blikjes weg te gooien werd door een burger. Deze sprak haar aan over het bestaan van de al liantie. Treurniet: „Het is een idee waar we alleen maar achter kunnen staan en het is geweldig dat we op deze manier de wens van een bur ger zo unaniem kunnen oppak ken." Treurniet hoeft niet de boer op om haar motie bij alle andere Zeeuwse gemeenten te promoten en op de politieke agenda te krijgen. De Middelburgse wethouder Arjan Beekman heeft immers toegezegd de Middelburgse motie in te bren gen binnen het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zeeland. Bij het OLAZ zijn alle Zeeuwse ge meenten aangesloten. Indien het OLAZ gaat deelnemen aan de Sta tiegeldalliantie, geldt dat dus auto matisch voor alle Zeeuwse ge meenten. Treurniet hoopt wel dat de invoe ring van statiegeld op alle flessen en blikjes snel een feit wordt. „Ik denk dat dit echt de vermindering van zwerfvuil ten goede komt. De maatregel zal hoop ik ook veel jon geren aansporen minder blikjes weg te gooien en juist te recyclen. Het levert ze immers geld op." Om te beginnen verlaagt de corpo ratie de prijs van sociale huurwo ningen op Schouwen met 2 procent, omdat daar de gemiddelde huurprijs 2.4 procent hoger ligt dan op Wal cheren. Met deze korting is al ruim 5.5 ton van het miljoen besteed. Ver der is er het afsluiten van een huur contract voortaan gratis. Op Wal cheren was dit al zo. Ook op Walcheren worden met kortingen de verschillen met Schou- wen-Duiveland tenietgedaan. Ener giebesparende maatregelen leiden niet meer tot huurverhoging. Op Schouwen was dit al zo. Walcherse huurders, die al vanaf 2012 meedoen aan het energieprogramma, krijgen korting op hun huur. Verder maakt Zeeuwland het aan brengen van zonnepanelen overal even duur. Het huurdersonderhoud is voortaan overal gratis. Het onder houd aan dakgoten en riolering blijft wel 1,25 euro per maand kosten. Zeeuwlanddirecteur Marco van der Wel: „Dan hebben we negen ton besteed. Met de resterende 100.000 euro willen we zonnepanelen leg gen op appartementengebouwen." IN DE REGIO Maand van de Spiritualiteit Open repetitie fanfareorkest Reparatieteam MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 25 januari 2018 WA Gemeenten lid van Statiegeldalliantie Middelburg is de eerste Zeeuwse gemeente die zich wil aansluiten bij de Statiegeldalli antie. De andere Zeeuwse ge meenten zullen via het OLAZ volgen om zo het zwerfvuilpro- bleem aan te pakken. Sheila van Doorsselaer Middelburg - Willemien Treurniet MIDDELBURG - Een aan tal mooie monumenten van Middelburg wordt extra be licht. Op initiatief van de Vereniging Ondernemers Middelburg worden nieuwe lampen in de grond gelegd voor kerken, de Lange Jan, de Kloveniersdoelen en het stadhuis. Bij het stadhuis is deze week een begin ge maakt. In een sleuf komen spots die zorgen dat het gebouw beter wordt be schenen, en de grandeur ervan beter tot zijn recht komt. De VOM wil met de bijzondere verlichting bij dragen aan een betere uit straling van de stad. Dat maakt deel uit van het Ac tieplan Binnenstad dat met de gemeente Middelburg is opgezet, foto ruben oreel Met de fusie van het Schouwse Zeeuwland en het Walcherse Woonburg bespaart de nieuwe corporatie Zeeuwland jaarlijks een miljoen euro. Volgens af spraak met de stichting huur- dersbelangen gaat dit geld terug naar de huurders. Ton van den Nouweland Zierikzee MIDDELBURG In de maand van de Spiritualiteit zijn er in De Drukkery le zingen met als thema: Opnieuw beginnen. Dichter Huub Oosterhuis (f) en filosoof Elte Rauch geven van daag een lezing over hun bundels 'Die wij denken' (Oosterhuis) en 'Een weg van dagen' (Rauch). Aanvang 19.00 uur, entree 5,00 euro. VEERE Het fanfareorkest van muziekvereni ging Veere's Ge noegen houdt mor gen een openbare repetitie. Muzikan ten die een muziek instrument uit de fanfarebezetting bespelen, krijgen zo de kans om een keer mee te repete ren. Het orkest staat onder leiding van dirigent Tho mas Bruijns. De re petitie duurt van 19.30 uur tot 22.00 uur in het clubge bouw van de ver eniging aan de Ou destraat 9 in Veere. Aanmelden via www.veeresgenoe- gen.nl of e-mail naar info@veeres- genoegen.nl. MIDDELBURG Vandaag is er bij Bowling en party centrum De Kruit- molen in Middelburg van 19.00 tot 22.00 uur een reparatie team aanwezig. Zij repareren kapotte kleding, koffiezetap paraat of stofzuiger tegen materiaalkos ten en lossen pro blemen met tablet en smartphone op. DOMBURG Het gemeentehuis van Veere in Domburg was al een paar maanden, sinds de ingebruikname van de nieuwe keuken annex kantine, gasloos. Maar wethouder Jaap Melse wilde dat gisteren nog eens echt laten zien door onder be langstelling van fotografen en cameralieden de gasmeter uit de kast te slopen. Een nieuwe luchtwarmtepomp zorgt er niet alleen voor dat het gemeentehuis niet meer aan het gas hoeft, maar bespaart ook nog eens 25 procent. In 2030 moeten alle gemeentelijke gebouwen energieneutraal zijn, en in 2050 moet heel Veere energieneutraal functioneren. FOTO LEX DE MEESTER BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur: Inloopochtend met koffie of thee en mogelijkheid boeken te lenen; DOMBURG Schuttershof, 13.30- 17.00 uur: Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaar ten en sjoelen; GRIJPSKERKE Dorpshuis, 09.30- 11.30 uur: Hand- werkclub; KOUDEKERKE De Couburg, 09.30- 11.15 uur: Volksdan sen; MIDDELBURG 't Zwin 1,10.00- 12.30 uur: Gratis in loopspreekuur Bud- getcoach Zeeland; Kruitmolen, 14.00- 16.00 uur: Bowlen voor senioren 50+; Grand Cafe Buiten rust, 14.00 uur: Par- kinson Café met in teractieve lezing door notaris Guido Herwig; Cinema Middelburg, 15.30 uur: Vertoning 'Veel hemels boven de zevende'; ZB, 18.45- 20.45 uur: Poëzie- workshop; Kruitmo- lenlaan 129,19.00- 22.00 uur: Repair- Café; Boekhandel de Drukkery, 19.00 uur: Avond met Huub Oosterhuis Elte Rauch; Cinema Middelburg, 20.00 uur: Vertoning Mi- mosas; Robuust, 20.30 uur: Optre den Marle Thomson OOSTKAPELLE Kantine Voetbalver eniging, Magnolia laan 33,13.30 uur: A.V.O. Sportdorp wandeltocht over afstanden van 5 tot 10 km; VEERE Kerkstraat 6,10.00- 12.00 uur: Evene ment 'Koffie Koren maat', om buurtbe woners bij elkaar te brengen; VLISSINGEN Mercuriusweg 19, 10.00-12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; Gym zaal De Houttuijn, Slangenburg 1, 16.00 uur: Kleuter- gym; Scalda, Edi- sonweg 4A, 09.30- 16.45 uur: Voor ronde NK CAD-te- kenen; WESTKAPELLE Polderhuis, 11.00- 17.00 uur: Tentoon stelling 'Westka- pelle aan de keu kentafel'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34