SOMON TIJDELIJKI OUTLE1 ]T E Heros Sluiskil kan feestje vieren SiO&è 5 Met een nieuw directieteam is de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg in rustiger vaarwater terechtgekomen. Dus kan er volop gewerkt worden aan de ambitie om nieuw publiek te trekken. meer een concert van Chantal Acda in samenwerking met po dium De Spot en het concert van het Middelburgse muzikantencol lectief Herbergen. „En vanouds is dit natuurlijk al de locatie van Het Zeeuws Orkest en de Middelburgse Oratoriumver eniging", verklaart Koevoets. „Wij willen graag een sterke partner zijn. We vinden wel dat we een provinciale zaal zijn. We zijn een unieke zaal met een unieke pro grammering. Zoals het hier klinkt, kan het nergens in Zeeland klin ken. Met dat idee willen we meer naar buiten treden. We willen onze zichtbaarheid vergroten." Dat kan met nieuwe initiatieven. De vloerbedekking in de kleine zaal is vervangen door parket, waardoor het weer een concertzaal is geworden, geschikt voor kamer muziek. Er wordt gestreefd naar een concert op elke eerste zondag ochtend van de maand, als ook Middelburgse kunstroute plaats vindt, in samenwerking met de Stichting Kamermuziek Zeeland. Koevoets: „We hebben er nu vier gedaan en die zaten gewoon vol." Met kinderconcerten, mogelijk een songfestival voor ouderen en combinaties van muziek en litera tuur kan nieuw publiek naar de Concertzaal worden gelokt. „Als mensen hier een geweldige avond hebben en kennismaken met de zaal, hopen we dat ze weer terug komen", betoogt Koevoets. Met hulp van het Prins Bernhard Cultuurfonds wordt theaterlicht aangeschaft om de concerten ook visueel aantrekkelijker te maken. Al mag dat niet ten koste gaan van de landelijk geprezen akoestiek. „Met een mooie belichting krijg je meer gevoel bij de muziek", stelt Van der Heijden. „Maar we zijn heel kritisch op de apparatuur. Een beamer mag geen geluid maken. Dat geldt ook voor de verwarming. Je moet er niet aan denken dat het publiek tijdens concerten wordt afgeleid door bijgeluiden." GREEP UIT HET PROGRAMMA Frans Koevoets wijst op de foto die het nieuwe Con certmagazine van de Zeeuwse Muziekzaal siert. „De Latvian Voices, een wereldbe roemd a capella ensemble uit Let land. Echt fenomenaal. Die staan in februari bij ons. Dat is heel bijzon der. Ze hebben nog nooit eerder in Zeeland gestaan. Met dat soort con certen willen we ons blijven onder scheiden. We willen nieuwe na men naar Nederland brengen, van hoog niveau. We durven risico's te nemen om voorop te lopen." Sinds een jaar vormt Koevoets samen met Jakko van der Heijden de directie van de Zeeuwse Con certzaal. Van der Heijden doet dat al tien jaar. Met de Middelburgse componist Douwe Eisenga zette hij de organisatie op die de pro grammering van de bijzondere concertzaal verzorgt en er ook mu sici in staat stelt cd's op te nemen. Twee jaar geleden haakte Eisenga af en ook Van der Heijden was overwerkt. Het was een woelige periode waarin, mede onder druk van de politiek, werd onderzocht of moest worden gefuseerd met Muziekpodium Zeeland of de Mid delburgse Schouwburg. Van het Rotterdamse conservatorium Cod arts werd een interim-directeur geleend, Jos van der Sijde. Inmiddels is de rust weerge keerd. Niet alleen hebben Van der Heijden en Koevoets de boel weer op de rails, ze hebben ook ambiti euze toekomstplannen. Ook Koe voets komt van Codarts, waar hij acht jaar lang onderwijsmanager klassieke muziek was. Daarnaast is hij bestuurskundige én klassiek zanger. „In maart zing ik zelfs mee met Het Zeeuws Orkest", zegt hij lachend. „Welke directeur doet dat?" Samenwerking Alle fusieplannen zijn van de baan, maar geheel in lijn met de onlangs gepresenteerde Middelburgse cul tuurvisie staat de Zeeuwse Con certzaal open voor samenwerking. Recente voorbeelden zijn onder GROOT AANBOD TOPMERKEN MET HOGE KORTINGEN! a •S22KST Superdry. Z U S S S ópVsV BOMONTCOES GROTE MARKT 1 4461 AH GOES Heros verwerkt bodemassen uit vuilverbrandingsovens. Het bedrijf heeft de laatste jaren miljoenen eu ro's geïnvesteerd om de resten van verbrand huisvuil nog beter schoon te maken. „Het certificaat van Rijkswaterstaat is de kroon op ons werk", zegt directeur Arie de Bode. „Ik spreek trouwens liever van een diploma, dat voelt beter." Het 'diploma' garandeert dat Heros in staat is bodemassen zo te zuiveren dat ze vrij toepasbaar zijn als bouwstoffen, met name als op hoogmateriaal in de wegenbouw. Voor het bedrijf is dit van levensbe lang. De afvalverbrandingssector heeft met de rijksoverheid afge sproken dat alle verwerkte bodem assen in 2020 zonder voorzorgs- Het certificaat van Rijkswaterstaat is de kroon op ons werk maatregelen hergebruikt kunnen worden. Heros is nog niet zover. Het bedrijf wist in 2017 de helft van alle bodemassen (jaarlijks ruim 700.000 ton) optimaal te schonen. „We werken er keihard aan om in 2020 honderd procent te halen", al dus Martin Stouten, manager kwa liteit arbeidsomstandigheden en milieu. Voor de verbreding van de Trac- taatweg bij Axel heeft Heros al de beste kwaliteit bodemassen gele verd. Voor de nieuwe kruising in de Sloeweg bij Nieuwdorp worden nog bodemassen gebruikt die moe ten worden ingepakt en gemoni- tord. Dat kost geld, maar wie bo demassen inzet, krijgt ter stimule ring een bijdrage. Wat de Sloeweg betreft gaat het om 'miljoenen'. Hoeveel precies, wil Stouten uit concurrentieoverwegingen niet zeggen. donderdag 25 januari 2018 De directie van de Zeeuwse Concertzaal: Jakko van der Heijden (I) en Frans Koevoets. foto lex de meester Het Kuijken Ensemble opent vrij dag de reeks van twintig concer ten waarmee de Zeeuwse Con certzaal de eerste helft van dit jaar vult (zie vandaag het katern UIT). In de reeks zitten vaste bespe lers als Codarts Rotterdam (10 februari), Het Zeeuws Orkest, met soliste Tania Kross (17 maart, met een openbare repeti tie op 11 maart en 13 mei met Francis van Broekhuizen met een openbare repetitie op 13 mei), de Middelburgse Oratori umvereniging (30 maart met de Johannes Passion), University College Roosevelt (5 april) en het Nederlands Studenten Ka merorkest (20 april). Opmerkelijk zijn ook 'Over de beiaardier die in een klok veran derde', in samenwerking met de Stadsschouwburg en Muziekpo- dium Zeeland (6 april, maar ook te zien in Vlissingen op 22 maart, Rilland 23 maart en Ter- neuzen 4 april) en 'De vergel ding' met schrijver Jan Brokken. Op 4 mei vertelt Brokken over zijn roman die in de Tweede We reldoorlog speelt. Fluitiste Eleo- nore Pameijer en pianist Marcel Worms zorgen voor muziek van vaak joodse componisten uit die tijd. 'Zoals hier, klinkt het nergens in Zeeland' Ernst Jan Rozendaal Middelburg pö%] 'fêrM VINGINO SgS ia Maison RIVERDALE «ayoffiwng Recyclingbedrijf Heros in Sluis kil-Oost kan een feestje vieren. Rijkswaterstaat verleende het bedrijf onlangs een felbegeerd certificaat. Harmen van der Werf Sluiskil - Arie de Bode, Heros

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33