Steeds minder muskusratten 1 Jachthaven bij Veere bezocht door inbrekers: 23 boten opengebroken Vangst daalt in Zeeland al jaren 4 Waarom zouden we überhaupt meedoen? #oranje #Nations- League In Zeeland zijn het afgelopen jaar 2.982 muskusratten gevangen. Dat is minder dan in 2016 (3.117) en 2015 (3.172). Een nieuw plafond in één dag Plafonds Sierlijsten Verlichting .PC goedkoper, effectiever en met zo weinig mogelijk dierenleed kan. Ook moet het onderzoek licht wer pen op de vraag, wat de bestrijding en schade aan waterkeringen de sa menleving nu precies kost. In de loop van dit jaar moeten de resultaten beschikbaar komen van een grootschalig wetenschappelijk onderzoek dat in 2013 is begonnen Landelijk zijn er in Nederland vo rig jaar 1.250 beverratten gevangen. Dat is 34 procent minder dan in 2016. In Zeeland is alleen in 2017 één keer een beverrat aangetroffen als bijvangst, in een visfuik. Beverrat ten zijn zo'n veertig tot zestig cen timeter lang. Het knaagdier be woont waterrijke gebieden, oor spronkelijk in Zuid-Amerika. De exoten die nu in Nederland rondlo pen, zijn de nakomelingen van ont snapte en verwilderde dieren uit de bontindustrie. Ook de beverrat richt schade aan waterkeringen aan. VEERE Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag toegeslagen in jachthaven Oost watering langs de Polredijk tussen Veere en Vrouwenpolder. In totaal zijn 23 boten opengebroken. De inbraken vonden tussen middernacht en vier uur plaats. Op camerabeelden zijn vier on herkenbare personen te zien die het terrein binnendrongen. Ze braken luiken open van boten die voor onderhoud op de kant ston den en namen daaruit spullen weg. Voor zover bekend hebben de inbrekers geen (buiten- boord)motoren gestolen. De eigenaren van de boten zijn door de havenmeester geïnfor meerd over de inbraken. Alle le den van watersportvereniging Arne hebben een e-mail ontvan gen waarin wordt gevraagd extra alert te zijn. „Er woont een haven meester op het terrein, maar die heeft helaas niks gemerkt", zegt Loes van Surksum, bestuurslid van de Arne. „We doen er echt al les aan om inbraken te voorko men. We werken heel goed samen met de politie, die extra surveil leert. Er hangen camera's en schijnwerpers en we denken nu aan de plaatsing van extra hekken. Maar het blijft een moeilijk ver haal. Je kunt van een jachthaven geen fort maken en bovendien zijn we vanaf het water altijd be reikbaar." Zeeuwse jachthavens zijn al ge ruime tijd het doelwit van dieven. In de meeste gevallen zijn de cri minelen uit op (buitenboord)mo- toren. PZC ONLINE ling van 24 procent ten opzichte van 2016. De oorzaak van de daling is de voortdurende bestrijding van de muskusrat. De muskusrat graaft holen en gangen in waterkeringen en vormt daarmee een bedreiging voor de dijken in poldergebieden. Bij het Waterschap Scheldestro- men zijn veertien muskusrattenbe- strijders in dienst. Landelijk vangen 410 bestrijders de dieren in op dracht van waterschappen weg. De bestrijding van de muskusrat is bij wet geregeld. De muskusrat valt onder de Europese lijst van inva- sieve soorten: oorspronkelijk komt deze voor zijn bont gefokte diersoort uit Noord-Ame- rika. In de loop van dit jaar moeten de resulta ten beschikbaar ko men van een groot schalig wetenschap pelijk onderzoek dat in 2013 begonnen is. Ook Zeeland draagt bij aan dit on derzoek, door aan te sluiten bij landelijk overleg en door te hel pen bij proeven in dit onderzoek. De bevindingen moeten samen met de monitoringscijfers van 2016 en 2017 de basis vormen voor toe komstig beleid. De onderzoekers willen weten hoe de bestrijding schadelijke knaagdieren gevangen. Begin deze eeuw was er een piek in het aantal gevangen dieren. Lande lijk waren het er gedurende een aantal jaren meer dan 400.000. In 2017 zijn er in heel Nederland bijna 62.000 gevangen, een da- Al jaren daalt het aantal muskusrat ten dat gevangen wordt, zowel in Zeeland als landelijk. In 2000 wer den in Zeeland maar liefst 35.592 van deze Uitnodiging PLAFONDSHOW Vrijdag 26 januari Zaterdag 27 januari donderdag 25 januari 2018 Aanstaande vrijdag en zaterdag kunt u zich tijdens de show uitvoerig laten voorlichten over de mogelijkheden. Columbusweg 3 in Goes - 0113-270000 - www.plameco.nl/goes NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. TWITTER Lars @LarsLeeftink Het Nederlands elftal trof het gisteren niet bij de lo ting voor de Nations League. Met Duitsland en Frankrijk in de poule lijkt Oranje op voorhand kans loos. ONLINE TOP-5 Deze artikelen werden het meest gelezen op PZC.nl: 1. Zachte winter, hogere energierekening 2.2 verdachten van wonin ginbraak gepakt in Kapelle 3. Jachthaven Oostwate ring doelwit van inbrekers: 23 boten opengebroken 4. Meer dieren op de do denlijst 5. Zeeland geveld door griep: 'In een klas met 22 kinderen zijn nu 9 zieken' Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie ff facebook.com/depzc 1 @pzcredactie Muskusrat. FOTOTHINKSTOCK Ondine van der Vleuten Middelburg Past uw plafond niet meer bij het interieur, of is het lelijk geworden door vochtplekken of scheuren? Er bestaat een ideale en duurzame oplossing: Plameco. Zonder rommel of overlast wordt een nieuw plafond vlak onder het bestaande plafond aangebracht. Het meubilair kan gewoon blijven staan! Zowel klassieke als moderne uitvoeringen in wel 100 varianten, voor elke inrichting en stijl. Dit onderhouds- vriendelijke plafond voldoet aan alle gestelde Europese eisen. De hoogwaardige materialen zijn ongevoelig voortemperatuurver- schillen, bacteriënwerend en vochtbestendig, dus ook optimaal in bijv. badkamers. Daarbij is iedere denkbare verlichting mogelijk. 11 1 n>> Benno van Gilst voorziet u graag van advies Een nieuw plafond in 1 dag! Geschikt voor elke ruimte. PLAFOND S van 14.00 tot 18.00 uur van 10.00 tot 16.00 uur Jachthaven Oostwatering was het doelwit, archieffoto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32