II Groen licht voor woontoren Tholen 3 De 'ware leegloop' van het Zeeuwse platteland bestaat alleen op papier. Van een massale trek naar de steden is de afgelopen jaren geen sprake geweest. Jacco de Kok en Jaco Wisse De inwoners van Krabbendijke, Ar- nemuiden, Sint Annaland of 's- Gravenpolder hebben er niets van gemerkt, maar in 2015 woonden ze van de ene op de andere dag niet meer op het Zeeuwse platteland. Ze hoefden daarvoor niet eens te ver huizen. Een administratieve wijziging bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) zorgde dat een aantal grote Zeeuwse dorpen op papier opschoven van de categorie 'niet stedelijk naar 'weinig stedelijk'. Hun inwoners vormen het leeu- 'Leegloop' hadden we nadrukkelijker tussen aanhalingstekens moeten zetten wendeel van het 'verlies' van inwo ners van het platteland, zoals ge meld in het rapport De Staat van Zeeland, geschreven door het ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. „Het platteland van Zee land kende met een verlies van 28.000 inwoners de afgelopen jaren (sinds 2009, red.) een ware leeg loop", aldus de ZB in het persbe richt bij de presentatie van het rap port. Het CBS heeft Nederland ver deeld tot op wijkniveau. Die krijgen al naar gelang het aantal adressen per vierkante kilometer een klasse ring. Er zijn vijf klassen, van zeer sterk stedelijk (meer dan 2.500 adressen per vierkante kilometer) tot niet-stedelijk (minder dan 500 adressen). Die laatste categorie wordt door de ZB beschouwd als het 'platteland'. Voor het bepalen van het aantal adressen gebruikt het CBS sinds 2015 een andere bron „Deze bronwijziging veroorzaakt een trendbreuk in de cijfers ten op zichte van 2014", aldus het CBS. Het komt erop neer dat meer panden worden meegeteld. Bovendien zijn grenzen van 'niet-stedelijke' wij ken veranderd waardoor mensen van het platteland 'verdwenen'. Voorbeeld: een dorpskern en bui tengebied vormden eerst één ge bied voor het CBS, maar werden la ter gesplitst in twee. Het buitenge bied bleef niet-stedelijk, maar het dorp was niet langer 'platteland'. Dick van der Wouw, senior-on derzoeker bij de ZB, erkent dat de wijziging van de werkwijze bij het CBS een aanzienlijk effect heeft ge had. „De term 'leegloop' hadden we nog nadrukkelijker tussen aanha lingstekens moeten zetten. Maar dan nog zijn 7.000 mensen tussen 2009 en 2014 uit de niet-stedelijke gebieden vertrokken. De trend is dat mensen naar plaatsen met meer voorzieningen willen verhuizen." Dat kan zijn van een klein naar een groot dorp of van een buitenwijk naar het centrum van de stad. Overigens is sinds 2015 de terug loop van het aantal mensen in het Sinds 2015 is de terugloop van het aantal mensen in het buitengebied en dorpen gestopt buitengebied en de kleinere dorpen gestopt. Er zijn er zo'n duizend bij gekomen. Met ruim 150.000 men sen vormen de 'plattelanders' de grootste groep van de vijf catego rieën in Zeeland. Het inwonertal van de de stads kernen van Middelburg, Vlissin- gen, Goes, Terneuzen en Zierikzee nam tussen 2009 en 2017 toe met ongeveer 3.500. In diezelfde peri ode nam de totale Zeeuwse bevol king toe met 1.600. Dat betekent dat buiten de vijf steden in acht jaar de bevolking met 1.900 zielen is af genomen. De Raad is het niet eens met de om wonenden, verenigd in Kruittoren LAAG, de lokale heemkundekring, erfgoedvereniging Heemschut en het Cultuurplein Tholen. Die vin den dat de hoogbouw het stadsge zicht van Tholen aantast. Omwo nenden vrezen verlies aan privacy, schaduwwerking en waardedaling van hun woning. De gemeenteraad stemde voor de zomer in met het woningbouwproject, waar de woontoren deel van uitmaakt. Daarop stapte het actiecomité naar de Raad van State. Die is het met de gemeente Tholen eens dat de toren past in de skyline van Tholen. Actievoerder Ans Flipse is verrast door de uitspraak van de Raad van State. Je blijft hopen dat je als om wonenden in het gelijk wordt ge steld. Het kwartje kan twee kanten op vallen. Helaas in ons nadeel. Toch ben ik trots op de strijdbaar heid van Tholen." Ook Willem Heijbroek van erf goedvereniging Heemschut, dat in het verleden forse kritiek uitte op het plan, is onthutst. Hij spreekt De beslissing is in ons nadeel. Toch ben ik trots op onze strijdbaarheid van ongelijke behandeling. „Een kleine verbouwing van een woning levert problemen op vanwege be schermd stadsgezicht en een plan als dit kan wel. Ongelooflijk." Hoewel verloren, is het actieco mité nog niet klaar met de woonto ren. Het wil onderzoeken hoe ze het bouwproces kunnen vertragen. Los van de toren maakt het plan de bouw van een aantal kadewonin gen mogelijk. In totaal gaat het om 29 woningen en appartementen. Daar zijn er volgens ontwikkelaar Fraanje 20 van verkocht. Met die woningen hebben de tegenstan ders geen moeite, enkel met de to ren die in de oksel van de dijk komt. Volgens de gemeente is de woonto ren een 'knipoog' naar een kruitto ren die daar ooit in de achttiende eeuw heeft gestaan. De Raad is het verder niet eens met de tegenstan ders. Die beweren dat de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) een negatief advies heeft ge geven. Volgens het hoogste be stuursrechtscollege ziet de RCE een woontoren niet als onaanvaardbare aantasting van het beschermde stadsgezicht. Dat de gemeenteraad eerdere bouwplannen op die plek met lagere bouwhoogtes heeft afge wezen, vindt de Raad geen reden om dit plan af te schieten. De Raad laat zich alleen uit over het nieuwe bestemmingsplan. Bouwer Fraanje is blij met de uit komst. „Hier hebben we een half jaar op moeten wachten", zegt Ko Zweedijk. Toch wil hij nog niet te vroeg juichen. „We moeten de om gevingsvergunning afwachten. Omwonenden hebben daar bezwa ren op ingediend." Zweedijk ver wacht dat de uitkomst van de Raad een positief effect gaat hebben op de verkopen. Deze zomer wil de aannemer gaan bouwen. donderdag 25 januari 2018 Niet verhuizen entoch plattelander af Rolf Bosboom en Theo Giele -Dick van der Wouw, Planbureau J J In oktober 2017 heb ik de bakkerij geopend. Het was een hele investering, maar ik durfde het aan, zeker in sa menwerking met de slager hier naast. Dit is een dorp, maar wel met een regiofunctie. De laatste weken merk ik dat goed. Er komen klanten speciaal voor de warme bakker vanuit Lewedorp en Nieuwdorp naar hier." (Jacco de Kok (I), bakker) J J De ambachtelijke slagerij is in september opengegaan. Het loopt als een trein, er komen zelfs klanten vanuit Mid delburg hiernaartoe. Op het dorp - want ja, dat is Arnemui- den zeker - heerst een echte plattelandsmentaliteit. De sfeer is dorps. En we praten hier onder elkaar gewoon Zeeuws." (Jaco Wisse, slager) De Raad van State heeft groen licht gegeven voor een 31 meter hoge woontoren aan het Slacht- veld in Tholen, onderdeel van het wooncomplex Kruittoren. Tegenstanders reageren ge schokt. „We hadden het volste vertrouwen dat het goed zou uit pakken", zegt Ans Flipse, woordvoerster van actiecomité KruittorenLAAG. Timo van de Kasteele en Jan van Ommen Tholen -Ans Flipse, KruittorenLAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31