Eu root e KTsrcirëi Carnavalsversie van Blef-hit Aantal drankrijders is hoog in Zeeland Evides investeert vijf ton in onderzoek en opleidingen 2 WILLEM VAN DAM Column Lange zwarte jas, nagenoeg tandeloos bekkie, groene rubberen kaplaarzen, sjaaltje rond het hoofd geknoopt. „Dag meneer", zegt ze. „Mag ik u wat vragen?" „Dat doet u al", probeer ik gevat te doen. Daardoor laat ze zich niet uit het veld slaan: „Heeft u misschien een eurootje voor me?" Ze gebaart naar de rij geketende winkelwagentjes bij de ingang van de supermarkt en acteert wan hoop. „Ik heb geen kleingeld en kan daarom geen karretje pakken. Dus als u..." Ik tast naar mijn kontzak, haal een euromunt uit mijn portemon nee en druk die in haar hand. Ze lacht haar gehavende gebit bloot. „Dank u wel, meneer." Met een mooi gevoel ('weer een goede daad verricht vandaag') loop ik de supermarkt binnen. Als ik voor het schap met de betere wij nen sta, zie ik door de winkelruit hoe de vrouw met dezelfde bedel- truc opnieuw een man aanschiet. Ik duw mijn wagentje langs het brood, de fijne vleeswaren, het luxe kaasassortiment, de verse vis sen en de toetjes. Dat is dan 68,56 euro, zegt de kassameneer. Ik re ken af en manoeuvreer mijn vol geladen boodschappenkarretje over het parkeerterrein naar mijn auto. „Zal ik uw wagentje straks even voor u terugzetten, meneer?", klinkt het achter me. Ik draai me om en staar opnieuw in het bijna tandeloze bekkie. Even later parkeert de vrouw mijn win kelwagentje bij de ingang van de supermarkt, peutert er mijn euro uit en stopt die in haar jaszak. Als ik het parkeerterrein afrijd hoor ik op de autoradio een man nenstem zeggen dat de 500 rijkste mensen van de wereld vorig jaar nóg rijker zijn geworden; ze gin gen er één biljoen (dat is een 1 met 12 nullen) dollar op vooruit. In mijn achteruitkijkspiegel zie ik de vrouw met de rubber laarzen steeds kleiner worden. ■ff*» Ze gebaart naar de rij geketende winkelwagentjes DESTELLING Vandaag: Zeeland is één groot dorp Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters JANUARI, MAAN& VAN t>E STRIJ& TESEN &E KILO S Beveiliging kerncentrale Aanhoudingen na mishandeling Man opgepakt na oproep Burgernet Een nieuw plafond in één dag! Het idee is afkomstig van de Bre dase ontwerper Stef Goedhart. „Zo als wel vaker bij carnaval is dit een beetje een opwelling geweest", zegt hij. „Rond de elfde van de elfde, als het carnaval weer een beetje gaat broeien, hoorde ik dat liedje op de radio. Het is een mooi liedje dat lek ker golft, maar ik wist meteen: hier zit ook een heel ander soort num mer in." Kreten Een carnavalskraker dus. De cruci ale tekstregels had hij vrijwel direct. Het 'oude strandhuis' van Blofver anderde in de 'oude stamkroeg'. En de regel 'Ik ben blij dat je hier bent' werd 'Ik ben blij dat ik bier heb'. „Daarmee had ik wel een basis om er wat carnavaleske kreten door heen te gooien." De uitvoering heeft Goedhart niet zelf op zich genomen, hoewel hij wel met muziek bezig is. „Dat is meer singer-songwriterachtig, een heel ander level dus. Ik zal carna valsmuziek ook niet zo snel opzet ten, maar ik weet wel wat in een volle kroeg tijdens carnaval leuke muziek is." Freek Haverman en David de la Mar zingen het nummer. De twee waren eerder betrokken bij het car navalsnummer 'Senor', dat speciaal voor de film 'Komt een vrouw bij de dokter' werd gemaakt. Dat gebeurde onder de naam De Vijf Fluitjes. Een logische naam voor het nieuwe project was dan Ik wist meteen: hier zit ook een heel ander soort nummer in ook De Twee Fluitjes. Onbedoeld is het ook een verwijzing naar De Twee Pinten, het vroegere duo dat bekend werd met onder meer 'Bij ons staat op de keukendeur'. „Achteraf gezien is dat wel een leuke knipoog", zegt Goedhart. De muziek van 'Zoutelande' is overigens niet geschreven door Blof. Het origineel is 'Frankfurt Oder' van de Duitse muzikant Bosse. Na de provincie Noord-Holland worden in Zeeland de meeste auto mobilisten betrapt op rijden onder invloed. Het aandeel drankrijders bij con troles was in onze provincie vol gens de meest recente cijfers 2,8 procent, 0,2 procent lager dan Noord-Holland. In Drenthe had 1,0 procent van de gecontroleerde automobilisten te veel gedronken. Deze provincie kende de minste bestuurders met een te hoog promillage. Deze cijfers staan in de Nationale Drug Monitor die gisteren is ver schenen. Om een eerlijke vergelij king te maken gaat het in alle pro vincies om alcoholcontroles die ge houden zijn op vrijdag- of zater dagavond en -nacht tussen 22.00 en 04.00 uur. Tussen de jaren 2003 en 2013 daalde het percentage mensen dat in Nederland met een slok op ach ter het stuur kruipt van 4,1 procent naar 1,7 procent van de gecontro leerde automobilisten. Aan die da lende trend is een einde gekomen. VLISSINGEN Waterbedrijf Evides investeert de komende tien jaar een half miljoen euro in opleidingen en onderzoek van de HZ in Vlissin gen. Met het geld kunnen studenten van de opleidingen watermanage ment, civiele techniek en chemie opdrachten, projecten en stages uitvoeren bij Evides. De Zeeuwse hogeschool wil er ook grote onderzoeksprojecten mee financieren. Volgens Hans Cappon, coördinator en senior on derzoeker watertechnologie, is de bijdrage van Evides erg belangrijk. „De onderzoeken worden voor de helft gefinancierd met subsidies. De rest moeten we zelf inbrengen. Bijdragen van bedrijven als Evides worden daarom steeds belangrij ker." De HZ doet de komende jaren onder meer onderzoek naar het hergebruik van indrustriewater in Nederland en België. Daarnaast loopt een onderzoek met hoge scholen in Engeland, België en Frankrijk naar huishoudelijk afval water. Cappon: „We kijken hoe ri oolwater opnieuw gebruikt kan worden voor de stadsandbouw." De afgelopen tien jaar inves teerde het waterbedrijf een zelfde bedrag in onderwijs en onderzoek van de HZ. donderdag 25 januari 2018 Gisteren: In Zeeuwse dorpen is het goed toeven 1089 stemmen HAMEIS, CalE PRATEMtSE WEESSCHAAL IK ZIEIK ZIE WAT JIJ NIET ZIETÜ MIDDELBURG De minister van Infra structuur en Waterstaat is verantwoordelijk voor de veiligheid van kerncentrales in Neder land. Voor Borssele gel den standaard al uitge breide beveiligingsmaat regelen. Het dagelijks provinciebestuur ant woordt dit op vragen van de PVV-fractie. De PVV wilde weten waarom de Belgen zwaarbewapende militairen inzetten in Doel en in Borssele geen mili tairen te zien zijn. SAS VAN GENT De politie heeft drie jon gens aangehouden voor een ernstige mishande ling van een 19-jarige jon gen op zondag 14 januari. Dat gebeurde in de Wal- straat in Sas van Gent. Het slachtoffer werd hard tegen zijn hoofd ge schopt en moest zich in het ziekenhuis laten be handelen. De politie kwam de mannen op het spoor na gesprekken met getuigen. De ver dachten komen uit Ter- neuzen. VLISSINGEN De politie heeft gister middag een man aange houden die betrokken is geweest bij een mishan deling in Vlissingen. Het incident vond eerder op de dag plaats aan de Gildeweg, waar meer dere bedrijven zijn geves tigd. De dader droeg een beige jas, rode muts en reed op een oude bruine fiets. De politie deed een op roep via Burgernet om naar de man uit te kijken. Dat leidde binnen een half uur tot een aanhou ding. PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Het nummer 'Zoutelande', waar Bief momenteel een grote hit mee scoort, heeft een carna valsvariant gekregen. 'Blij dat ik bier heb', zo heet de meezinger van De Twee Fluitjes. Rolf Bosboom Zoutelande - Stef Goedhart, tekstschrijver Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2