Zwitser lijkt hard op weg naar weer een Grand Slam-titel 25 Vinales langer bij Yamaha Ploegartsvoor 175 jaar cel in Elfjarige naar toptoernooi TENNIS AUSTRALIAN OPEN Met zijn 36 jaar is Roger Federer de enige van de Grote Vier die op de Australian Open nog overeind staat. Als oude soldaat tussen de frisse nieuwe strijders. Speelschema AO Rafael Nadal? Gaf op in de kwart- OTf finale, nu drie weken verplichte rust met een heupblessure. Novak Djokovic? Na maanden inactiviteit V toch nog veel last van de gekwetste elleboog, in de vierde ronde afge troefd door een Koreaanse verras sing. Andy Murray? Lag al met een pijnlijke heup op de operatietafel voordat de Australian Open über haupt was begonnen. Nee, dan Roger Federer, de oud ste van de Grote Vier. Die plaatste zich gisteren ten koste van Tomas Berdych doodleuk weer voor de halve finale in Melbourne. Voor de veertiende keer in zijn loopbaan. The Big Tour, samen al ruim een decennium dominant in het man- nentennis, moet het Down Under even helemaal alleen hebben van de Zwitser, bij wie het tijdperk van deze vier ook begon, in 2003 op Wimbledon. Nu is er ruimte voor nieuwe namen. De als zesde ge plaatste Marin Cilic (29) vecht van- MANNEN ochtend om een finaleplaats met de Kwartfinale Halve finale ongeplaatste Brit Kyle Edmund (23). Komende nacht neemt Fede- ^<,lda''1' rer het zelf op tegen de eveneens Cilic ongeplaatste Zuid-Koreaan Hyeong Dimitrov(3) Edmund Chung, die pas 21 jaar is en na zijn Edmund stunt tegen Djokovic in de kwartfi- Finale nale afrekende met de Amerikaan Sandgren Tennys Sandgren. Chung Een Grand Slam-toernooi vol verrassingen in Australië, met Fe- Berdych (19) derer als enige vaste waarde. „Dat Federer (2) hij nu de favoriet is, moge duidelijk zijn", zegt commentator Marcella Mesker. „Federer heeft nog geen VROUWEN overbodige energie verspild, nog Kwartfinale Halve finale geen set verloren. Is eigenlijk nog u neeirris. Kar. Pliskova (6) Van zijn spel is Mesker nog met Halep enorm onder de indruk. „Maar la- Kerber (21) Kerber ten we eerlijk zijn, hij is ook nog Keys (17) nauwelijks getest. Hij laat de magie Finale zien wanneer dat nodig is, maar de Mertens jongens tegen wie hij dat normaal Svitolina (4) Mertens nodig heeft, zitten al niet meer in Wozniacki het toernooi." Suarez Navarro Zijn collega's uit de Big Four dus, Wozniacki (2) die allemaal met fysieke klachten kampen. Jagend op een zesde titel in Melbourne en zijn twintigste Grand Slam-zege, dartelt Federer weer zo fit als een hoentje over het hardcourt, maar ook hij zag 2016 deels verloren gaan door knie- en rugklachten. Twijfels Met een hoofd vol twijfels trok hij een jaar terug naar Melbourne, waar hij een werkelijk briljante we deropstanding beleefde en zich in een epische vijfsetter in de finale langs Nadal knokte, als oudste Grand Slam-finalist in ruim veertig jaar tijd. Terug aan de top en nóg beter luisterend naar zijn lichaam. Zo skipte hij vorig jaar heel het gravel- seizoen, om daarna zijn achtste Wimbledon-titel te winnen. „Fe derer gaat heel verstandig met zijn schema om, plant heel ver vooruit en kiest echt zijn toernooien", weet Mesker, die echter ook zijn manier van spelen wenst te benoemen als reden waarom hij als oudste van de vier nog de fitste is van de Big Four. „Vooral Nadal moet enorm hard werken voor zijn punten. Djokovic heeft dan weer die service waarbij alles op de elleboog komt. Federer speelt bewust heel aanvallend ten nis met korte rally's en flitsend spel. Dat houd je toch langer vol dan wanneer je potje na potje roofbouw pleegt op je eigen lichaam." Na de achtste finale, waarin hij de Hongaar Marton Fuscovics sloopte, benadrukte Federer zelf nog maar eens dat hij als de voorsprong het toestaat graag voor het snelste punt kiest, hoe riskant ook. Mesker: „Hij heeft die mogelijkheden, met tal van opties in zijn spel. Naast plan A ontbreekt er bij velen al een plan B. Federer heeft het hele alfabet tot zijn beschikking." donderdag 25 januari 2018 MOTORSPORT De Span jaard Maverick Vinales blijft tot en met 2020 racen voor het fabrieksteam van Yamaha in de MotoGP. De 23-jarige motorcoureur heeft zijn contract met twee jaar verlengd. Vinales begint dit jaar aan zijn derde seizoen in de ko ningsklasse als teamge noot van de Italiaanse racelegende Valentino Rossi. Hij brak vorig jaar door met drie Grand Prix- zeges en de derde plaats in de eindstand van het WK achter kampioen Mare Marquez en Andrea Dovizi- oso. Het nieuwe MotoGP- seizoen begint op 1 maart. TURNEN De voormalige Amerikaanse turnarts Larry Nassar (54, foto) is door een rechtbank in de Ameri kaanse staat Michigan tot een celstraf van 175 jaar veroordeeld. Hij kreeg de veroordeling wegens sek sueel misbruik van meer dere turnsters, in de tijd dat hij de verantwoordelijke dokter van de nationale equipe was. Rechter Rose- mary Aquilina sprak duide lijke woorden aan Nassar. „Ik zou mijn hond nog niet aan u toevertrouwen." Bij het proces werden 156 meisjes en vrouwen ge hoord. Eerder werd Nassar al veroordeeld tot een cel straf van 60 jaar wegens het bezit van kinderporno. ALGEMEEN Wales neemt een wel heel jonge sporter mee naar de Gemenebest- spelen van dit jaar in het Australische Gold Coast. De pas 11-jarige tafelten nisster Anna Hursey is ge selecteerd voor het vier jaarlijkse toernooi waaraan Groot-Brittannië en diens voormalige koloniën mee doen. Het wonderkind was vorig jaar als 10-jarige al actief voor Wales in een kwalificatie-interland voor het EK. „Ik ben trots op mezelf en voel nu nog hele maal geen zenuwen. Ik zou het geweldig vinden als ko ningin Elizabeth komt kij ken", zei ze tegenover BBC Wales. De Gemenebest- spelen duren van 4 tot en met 15 april. MELBOURNET/M ZONDAG I TV EUROSPORT I FACEBOOK.NL/SPORTWERELD 'Federer beschikt over plan A tot Z' Arjan Schouten Rotterdam/Melbourne Cilic (6) J-0Q0f-0f- heel fris naiep CU Roger Federer in optima forma: aanvallend spelend, de rally's zo kort mogelijk houdend door het net op te zoeken, foto photo news Kijk op onze site voor al het nieuws over de vannacht in Australië gespeelde partijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25