Export bloemen en planten breekt records E 17 t -x* ê'o®/ !V..t W HOEVERDER? „De Staat moet er voor zorgen dat wij geen oneerlijke concur rentie van de oliemaatschap pijen ondervinden." Gisteren kreeg Fastned op nieuw ongelijk. De rechtbank Den Haag oordeelde gisteren dat de overheid niet onjuist handelt, omdat een tankstation en een laadstation twee ver- schillende dingen zijn. Langezaal is zwaar teleurgesteld en kondigt hoger beroep aan. „De oliemaat schappijen worden door de minis ter behandeld alsof ze een status aparte hebben." Volgens Shell mocht het altijd al laadpalen bijplaatsen. „De regels zijn nu niet anders dan in 20t2", zegt Machteld de Haan. Dat Fast ned geen shops mag plaatsen, vindt ze logisch. „Shell en andere exploitanten moesten grote bedra gen neertellen voor snelwegloca ties." De Staat verdient met het veilen van deze pompstations tientallen miljoenen euro's. Vergunning Rijkswaterstaat laat desgevraagd weten 'dat het uitbaten van een laadpunt zowel als aanvullende voorziening mag en als los sta tion'. Dit betekent dat ook exploi tanten als Shell een vergunning aanvraag kunnen doen voor het plaatsen van een laadpaal, stelt woordvoerster Ursula Neering. „Die aanvraag wordt getoetst aan de eisen omtrent de veilige en doelmatige inrichting van verzor gingsplaatsen. Dat was ook al zo voor de komst van Fastned." Niet overal trekt Fastned aan het kortste eind. Naast het nieuwe kort geding loopt een procedure over het neerzetten van cafés bij de snellaadstations. Hier kreeg Fastned in eerste instantie wél ge lijk, maar Rijkswaterstaat gaat in hoger beroep. Voorlopig gaat de laadpalenoorlog dus gewoon door. MisterGreen. Met dit beleid straft de minister alle initiatiefnemers die vijfjaar geleden in elektrisch rijden zijn gestapt." De ergernis is des te groter nu Fastned van Rijkswaterstaat geen shop of café bij diens snellaadstati ons mag plaatsen. Voor 2013 was dat nog geen enkel probleem. „Maar als een automobilist op één plek keuze heeft tussen onze stati ons en een punt van Shell met uit gebreid café zijn wij zwaar in het nadeel. We zijn niet tegen concur rentie, maar wel op basis van een gelijk speelveld." Langezaal stelt dat Shell beter laadpalen kan neerzetten waar nog niemand zit. Dat is veel beter voor de groei van elektrisch rijden. Nu houdt de overheid de olie maatschappijen de hand boven het hoofd, aldus Langezaal. „Het is van de zotte." Om te voorkomen dat de olie maatschappij vier laadpalen neer zet bij station De Hackelaar langs de Ar bij Muiden, stapte Fastned vorige maand naar de rechter. Shell en Esso hebben bovendien nog meerdere aanvragen lopen. Bestuursrechter Bij de bestuursrechter ving Fast ned echter bot, Shell mag bijplaat sen. Langezaal neemt daar geen genoegen mee. Deze maand zijn Fastned en MisterGreen een kort geding gestart tegen de Staat. „De bestuursrechter oordeelde in feite: U bent aan het verkeerde adres", zegt Fastned-directeur Langezaal. De Westlandse bloemenhandelaar Dave van der Meer durft de stelling aan dat de bloemensector de crisis definitief te boven is: „Ik merk ab soluut dat mensen weer meer te be steden hebben. Er wordt weer ver diend. Het is nu zelfs zo dat ik ei genlijk extra personeel nodig heb." Zo'n zeven jaar geleden zag Van der Meer de situatie in zijn sector met lede ogen aan. „De prijzen wa ren dramatisch, ik heb het nog nooit zo slecht meegemaakt", her innert hij zich. Er was weinig vraag naar bloemen door de economische crisis. „Planten en bloemen zijn geen primaire levensbehoefte, het is een luxeproduct, dus mensen be zuinigen er als eerste op." Van der Meer zag zijn omzet con tinu kelderen. „Aan stoppen heb ik nooit gedacht, maar ik moest wel iets doen om het hoofd boven water te houden. Dat leidde uiteindelijk tot inkrimpen; van vijftien mede werkers gingen we naar twaalf." Maar het tij is gekeerd. Ook de Dutch Flower Group deed vorig jaar goede zaken. „Als familiebe drijf met 30 handelsbedrijven heb ben wij een mijlpaal bereikt, een omzet over 2017 van 1,5 miljard euro, een stijging van 7 procent", al dus Marcel Zandvliet van de Dutch Flower Group. Directeur Matthijs Mesken van de Vereniging van Groothandela ren Bloemkwekerijproducten (VGB) vindt het record van 6 mil jard euro een bijzondere prestatie. „Het is voor het eerst in de historie dat die grens is bereikt", zegt hij. Of 2018 net zo'n goed jaar zal worden, hangt vooral af van de brexit. Quintus van den Bos ver koopt al jaren bloemen aan Enge land en ervaart nu de nadelen van de brexit, de uittreding van het Ver enigd Koninkrijk uit de EU. „Het heeft niet alleen te maken met de gedaalde koers van het pond, maar ook met de onzekerheid over hoe het verder moet. Nieuwe douanere- gels kunnen een probleem opleve ren. Je merkt dat er weinig consu mentenvertrouwen is." Verdere digitalisering in de bloe men- en plantengroothandel is een voorwaarde om de positie te ver- Ik merk absoluut dat mensen weer meer te besteden hebben. Er wordt weer verdiend sterken, menen de deskundigen. „Er wordt volop geïnnoveerd", al dus Zandvliet. „Als grondlegger van het digitale platform Blueroots zijn wij als Dutch Flower Group met 22 andere handelspartijen con crete invulling aan het geven aan een online marktplaats voor bloe men en planten waar de vraag cen traal staat. Dit is maar een van de vele voorbeelden uit onze sector." vroegboek korting Busreizen 599,- 339,- 399,- donderdag 25 januari 2018 Laadpalenoorlog Fastned probeert via de rechter te voorkomen dat Shell en Esso 'eigen' laadpalen gaan neerzetten. W Shell ©Esso Overig Fastned s y r: Vergunning gevraagd t De vraag is hoe de laadpa lenoorlog verder gaat. Dui delijk is dat Shell diepere zakken heeft dan de kleine nieuwkomers. Momenteel rijden er 100.000 elektri sche auto's in Nederland rond, blijkt uit de laatste cij fers van de RVO die eerder deze maand verschenen. Slechts een vijfde, 20.000 wagens, rijden volledig op stroom. Vanwege dat lage aantal vallen er nu slechts spora disch auto's bij de meeste Fastned stations waar te nemen. Slechts 6.300 klan ten laden hun stroomauto's er actief op, maakte het Amsterdamse bedrijf vo rige maand bekend. In het laatste kwartaal van 2017 boekte Fastned een omzet van slechts 170.960 euro. Fastned bouwt en exploiteert een snellaadwerk langs hoofd wegen. FOTOSHODYCAREMAN Het gaat bloemenexporteurs meer dan ooit voor de wind. Vorig jaar werd voor 6 miljard euro aan bloemen geëxpor teerd, een nieuw record. Steffie Taal Westland Handelaar Dave van der Meer Verlengd t/m 31 januari Schilderachtig Gardameer I O-daagse busreis - Italië o.a. Venetië, Verona, Dolomieten, Limone, Sirmione extra vroegboekkorting op diverse data! oad.nl/BEIT04 Slovenië, het groene hart van Europa I O-daagse busreis - Slovenië verblijf in hotel aan het Meer van Bied o.a. Julische Alpen, Logorska Vallei, grotten van Skocjan, Ljubljana oad.nl/BESLOI va. 699,- Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Indrukwekkend Berlijn 5-daagse busreis - Duitsland stadstour o.l.v. Nederlandssprekende gids inclusief bezoek Potsdam met o.a. Paleis Cecilienhof oad.nl/BEDEOI Vierlanden, Moezel Parijs 6-daagse busreis - België uitstekend 4* hotel in het centrum van Bouillon o.a. Parijs, Trier, wijnstadje Remich, Kasteel Bouillon oad.nl/BEBEOI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17