Vaker tbs voor weigeraar mogelijk Grapperhaus torst last van WODC nog wel even mee Ex-moslim op PVV-lijst bestaat mogelijk niet eens 5 zware klap voor De J., die voor het eerst niet in de rechtbank aanwe zig was. „Emotioneel te zwaar", zei Kaarls. De advocaat kondigde aan dat De J. in hoger beroep gaat. Vrienden van Everink reageer den toch opgelucht na het vonnis. „Als hij met dit verhaal was weg gekomen, dan was er echt iets mis in Nederland", zei Bas Rasker, vriend van Everink. Everinks va der Tonny nam voor het eerst het woord. Hij betichtte de verdedi ging ervan met leugenachtige ver halen het proces te hebben ver traagd. „Geen enkel vonnis kan onze zoon terugbrengen. Wij heb ben levenslang." Minister Sander Dekker (Rechts bescherming) loodste de wet er door. Het moet een einde maken aan de praktijk waarin tbs-weige raars onbehandeld de cel uitwan delen. Al jaren werd er gewerkt aan beleidsvoorstellen om dit te gen te gaan, maar omdat het raakt aan de privacy van verwarde per sonen was er lang discussie over hoe ver de wet mag gaan. Daarom lag het lang stil in de Eerste Kamer. Aan de beleidsvoorstellen werd al sinds 2009 gewerkt. Het is nu nog moeilijker voor rechters om bijvoorbeeld tbs op te leggen aan criminelen die zich psychisch niet laten onderzoeken. Jaarlijks gaat dit om too gevallen. Straks kunnen eerdere medische gegevens van verdachten worden opgevraagd, zodat er meer munitie is om tbs op te leggen. Recent nog bleek bijvoorbeeld dat Michael P., de moordenaar van de Utrechtse Anne Faber, tbs had ontlopen door psychologisch on derzoek te weigeren. Dat was toen hij in 2011 vast kwam te zitten voor een meervoudige verkrachting. Het wetsvoorstel regelt boven dien dat tijdens het strafproces op meer momenten kan worden ge kozen voor gedwongen behande ling in de geestelijke gezondheids zorg. Een rechter kan ook na het uitzitten van een celstraf straks nog tot een verplichte behande ling beslissen als justitie denkt dat dit nodig is. De affaire is tot dusver de verve lendste erfenis van het vorige kabi net. En Grapperhaus heeft dit nog allerminst afgeschud. „Ik weet dat dit ook gaat om mijn integriteit", zei hij gisteravond in een debat. Steker: het regent verwijten sinds Nieuwsuur in december onthulde dat er gesjoemeld is met onderzoe ken over drugsbeleid, zodat het toenmalig minister Ivo Opstelten politiek beter schikte. Een klokkenluidster sloeg vanaf 2014 drie jaar lang intern alarm, maar pas vorige maand werd we reldkundig dat beleidsambtenaren het wetenschappelijk instituut WODC onder druk zetten. De hui dige WODC-directeur had zelfs een onderzoeksconclusie 'geca moufleerd'. „Schandalig", aldus SP-Kamerlid Michiel van Nispen, gesteund door het hele parlement. „Wat kunnen we vanaf nu nog vertrouwen als het gaat om informatie van dit ministe rie?" Grapperhaus greep naar een bekende Haagse blusdeken om de publicitaire brand te smoren. Hij beval een onafhankelijk onderzoek om uit te zoeken hoeveel druk er was. En hoe de verhouding tussen ambtenaren en het WODC ook nu nog is. Er kwam immers in 2016 een protocol dat contact tussen beleids ambtenaren en onderzoekers ver bied, maar volgens de klokkenluid ster werd ook daarna informele druk uitgeoefend. Nieuw onder zoek zal dat moeten ophelderen, hoopt Grapperhaus. Vraag is toch of dat voldoende gaat zijn. Ieder WODC-onderzoek waar hij mee gaat wapperen - en dat zijn er vele tientallen per jaar - wordt nu met argusogen bekeken. In de Tweede Kamer vinden PW, SP, SGP en Groenlinks dat het onder zoeksinstituut los moet komen te staan van het ministerie. Nu nog zit het op de veertiende etage van het Haagse ministerie. „Verhuizen is het minste dat moet gebeuren", al dus PW'er Lilian Helder. Grapperhaus wil zo ver (nog) niet gaan. Eerst de onderzoeken die nu gaande zijn maar eens afronden. „Er zijn dingen niet goed gegaan", erkent hij al wel. Daarmee is hij er nog niet, weet de minister. Het lijk dat uit de kast is gedonderd, krijgt Grapperhaus niet zomaar terugge duwd. DEN HAAG De PVV in Den Haag heeft al weken geen con tact meer met kandidaat-raads lid Mohamed Shaief Aziem. De ex-moslim zou om die reden van de ontwerp-kieslijst voor de raadsverkiezingen zijn gehaald. De vraag is echter of de man wel bestaat. Fractievoorzitter en PW-Ka- merlid Karen Gerbrands geeft geen commentaar op de zaak. De man zou deel hebben uitge maakt van een opleidingsklasje van de PVV, aldus RTL Nieuws. Daarin zou hij hebben meege deeld afstand te hebben gedaan van zijn geloof en op mannen te vallen. Zijn familie en ex-ge loofsgenoten zouden hem om daarom in de ban hebben ge daan. Gerbrands geloofde zijn verhaal en plaatste hem op plek negen voor de raadsverkiezin gen van 21 maart. Sindsdien is hij volgens partijgenoten on vindbaar. Bij de PW wordt ge vreesd dat het om een mol gaat. Eerder kwam al grote onvrede binnen de Haagse PW-fractie naar buiten. Bronnen verwijten lijsttrekker Karen Gerbrands en Willie Dille (nummer twee) au toritair gedrag. woensdag 24 januari 2018 GO in moordzaak Er zijn straks meer mogelijkhe den om tbs-weigeraars toch tbs op te leggen. De Eerste Kamer stemde gistermiddag in meer derheid voor het wetsvoorstel dat dit gaat regelen. Tobias den Hartog Den Haag Sander Dekker, fotoanp Ferd Grapperhaus fotoanp Justitieminister Ferd Grapper haus is voorlopig nog niet af van de affaire rond het onderzoeks bureau op zijn ministerie. Daar werden studies gemanipuleerd, zodat het toenmalig minister Opstelten beter uitkwam. Tobias den Hartog Den Haag Mark de J. in de rechtszaal in 2016. TEKENING PETRA URBAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5