Ter Schelde blaast laatste adem uit Ramp '53 liet spoor na tot in Koewacht Kikkerorde voor kunst en cultuur 6 Nieuwbouw op plek verzorgingstehuis zv Het complex aan de Ringlaan werd tussen 1969 en 1972 gebouwd in op dracht van de stichting Protestants Tehuis. Het gebouw kwam leeg te staan toen de bewoners rond 2006 naar zorgcentrum Hooge Platen verhuisden. Daarna deed het dienst als opvang voor de bewoners van De Burght in Oostburg. Zij woon den een aantal jaren in de 'tijdelijke Burght', tot het nieuwe gebouw in Oostburg en de zorgappartemen- ten Goedertijt in Breskens klaar waren. Het voormalig Ter Schelde staat sinds een jaar of drie echt leeg. Maar dat lijkt eerder dertig jaar. Het complex heeft grote aantrek kingskracht op vandalen. Er is al verschillende keren ingebroken en We hebben het al tweemaal dicht laten timmeren de muren zijn beklad. In de achter tuin, die aan het zicht onttrokken is, liggen afvalresten van ongenode gasten. En, sinds de storm van vo rige week, ook stukjes van het dak. „Ik heb al verschillende keren de politie gewaarschuwd als ik er jon geren binnen zie. Dan komen ze di rect", zegt een omwonende. De po litie surveilleert er de laatste tijd ook meer om de 'sociale veiligheid' aan de achterzijde te waarborgen, liet wethouder Peter Ploegaert on langs weten: mensen voelen zich daar onveilig. Ook Verhage-Lema- hieu, die het pand in bezit heeft, gaat er regelmatig een kijkje ne men. „We hebben het laten omheinen en al tweemaal professioneel dicht laten timmeren", vertelt Valentijn Lemahieu. „Ook is de bosschage ge maaid, maar het blijft er voor som mige mensen onweerstaanbaar." Hij hoopt dat alles voorspoedig ver loopt, zodat binnen afzienbare tijd met de sloop en nieuwbouw be gonnen kan worden. „De eerste te keningen zijn gemaakt, we hebben gesprekken met de buren gevoerd en er is overleg met de gemeente Sluis en ZorgSaam", zegt Bram Ver- hage. Mina Verton van het Waters noodsmuseum in Ouwerkerk was maandag te gast in Koewacht. Ze vertelde 's middags aan de oudste basisscholieren over de Ramp en 's avonds voor zo'n zestig bezoe kers in dorpshuis De Vlaschaard. En wat bleek? De Ramp dreunde zelfs door tot in Koe wacht. Dominique Verbiest-van Pe perstraten is er de personificatie van. Haar vader Leen van Pepers traten verloor in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 zijn ou ders, drie broers en twee zussen. „Ze woonden in Oude Tonge. Hun huis spoelde als één van de eerste weg." Haar vader zat in militaire dienst en was niet thuis. Hij was alles kwijt. Dominique: „Gelukkig kon hij bij zijn broer terecht, die douanier was in Koewacht. En hij is hier gebleven, getrouwd en heeft jarenlang op de Belgische Koewacht een bakkerij gehad." Familiegraf Over de Watersnoodramp ver telde hij nooit, ook niet bij de jaar lijkse bezoeken aan het familie graf in Oude Tonge. „Hij kon dat niet", zegt Dominique. Ze vindt het daarom des te belangrijker dat de geschiedenis van de Ramp - 'onze gezamenlijke Zeeuwse ge schiedenis' - ook in Koewacht wordt doorgegeven. Stichting Cultuur en Ontspan ning de Vlaschaard houdt zater dag 3 maart een busreis naar het Watersnoodmuseum in Ouwerk erk. Deelname, inclusief alles, kost 25 euro. AARDENBURG De Aardenburgse Kikkerorde heeft er twee leden bij. Carlien de Backere en Willem de Stigter kregen van de stadsraad de jaarlijkse 'Orde van de Aarden burgse Kikker' vanwege hun inzet voor het stadje. De Kikkerorde wordt sinds 1973 uitgereikt aan inwoners die zich in zetten voor Aardenburg. De Back- ere en De Stigter zijn actief op cul tureel gebied. Zo waren ze de drij vende kracht achter Kunstenfesti val Aardenburg, dat vorig jaar ruim drieduizend bezoekers trok. Ook zijn ze betrokken bij de activiteiten van Aardenburg Amuseert. De Kikkerorde werd maandag tij dens de jaarvergadering van de stadsraad uitgereikt door wethou der Chris van de Vijver, onder toe ziend oog van stadsraadvoorzitter Dinique Bakkers. Dirigent van de fanfare Erwin Swimberghe en My- riam Blondeel van Vereniging Seni oren Aardenburg kregen de prijs vorig jaar. IN DE REGIO Fiona Hack presenteert jeugdboek Lezing Adrie de Kraker Kledingbeurs carnaval MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 24 januari 2018 Ter Schelde is door vandalisme en storm een bouwval geworden, foto boaztimmermans Dichtgetimmerde ramen, inge gooide glazen op de bovenste verdiepingen en gescheurde oranje zonwering die mistroos tig flappert in de wind. Het voor malige verzorgingstehuis Ter Schelde in Breskens verkeert in deplorabele staat. Makelaar Ver- hage-Lemahieu brengt daar dit jaar verandering in, op de plek van het verzorgingstehuis komt een nieuw complex met levens- loopbestendige woningen. Wilma Valk en Sophie Stock man Breskens -Valentijn Lemahieu, makelaar Koewacht lag ver buiten het gebied dat in 1953 werd getrof fen door de watersnood. Toch staat ook het vlassersdorp erbij stil. „Zeer terecht", vindt Dominique Verbiest-van Pe perstraten. Harmen van der Werf Koewacht TERNEUZEN De Zeeuwse schrijf ster Fiona Hack (foto) presenteert vandaag, woens dag, haar nieuwe jeugdboek 'Allard en de magische zuurstok' in de bibli otheek van Terneu- zen. Ze vertelt daarin een herken baar verhaal, over Allard die zich ver veelt, weinig aan dacht krijgt van zijn hardwerkende ou ders en op school wordt gepest, tot hij op de kermis een speciale zuurstok krijgt. De presenta tie is van 14.30 tot 15.30 uur. Fiona is woensdag 31 ja nuari in de biblio theek van Hulst, van 15.00 tot 16.00 uur. OOSTBURG Historisch geograaf Adrie de Kraker geeft vanavond, vanaf 20.00 uur, in de aula van het Zwincollege aan de Baljuw Veltersweg in Oostburg een le zing over het land schap en de bewo ning van Zeeuws- Vlaanderen. Orga nisatie: Heemkun dige Kring West- Zeeuws-Vlaande- ren. SAS VAN GENT Wie nog iets leuks op de kop wil tikken voor het komende carnaval, kan zater dag van 10.30 tot 15.30 uur zijn hart ophalen op de jaar lijkse carnavalskle- dingbeurs in Sas van Gent in De Leutfabriek aan het Vlaanderenplein 1. Een plekje reserve ren kan via 2ehands@deleutfa- briek.nl. Meer info: www.showband- sasvangent.nl. OOGSTTIJD ft ~v V— KOEWACHT De combinatie kan haast niet Zeeuws-Vlaam- ser: suikerbieten bij vlasserij Van Gremberghe aan de Haze- larenhoek bij Koewacht. Het is 'een wonder' dat het er in de vierde week van januari nog zo bijligt. De suikerbietencam pagne loopt uit, vooral door een onverwacht grote oogst. Als einddatum voor de suikerfabriek in Dinteloord wordt nu 7 fe bruari genoemd. Voor vlas was 2017 een veel minder jaar. De opbrengsten vielen in praktisch heel Nederland, België en Frankrijk tegen door droogte in april en mei, maar de markt situatie is goed. foto boaz timmermans AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaar ten, biljarten; Markt, 11.00-17.00 uur: Streekmuseum Het Warenhuis; 19.30 uur: Vertel- café Yoka van de Wetering, over het schilderen van iko- nen, mmv muzikaal ensemble; 't Trefpunt, 14.00 uur: Kaarten, biljar ten; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: Koersbal, sjoe len; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten; HULST De Lieve, 9.45 uur: Kennismakingsbij eenkomst teken - en schilderclub; 13.30 uur: Bingo; Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Internet café; Bibliotheek, 10.00 uur: Voorleesoch- tend voor gastou ders en opvangkin- deren; KLOOSTERZANDE Marijkeplein, 8.00- 12.00 uur: Food- markt; OOSTBURG Hervormd kerkcen trum, 9.00 uur: Kof fieochtend Open Kring; Ledelplein en Markt, 8.30 -16.00 uur: Weekmarkt; Bibliotheek, 10.00 uur: Voorleesoch- tend voor gastou ders en opvangkin- deren; SAS VAN GENT Café Reseda, 14.00 uur: Kaarten; Westkade 114, 12.30-17.00 uur: In dustrieel Museum Zeeland SINT JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: KBO biljarten, schieting; 19.30 uur: Popkoor; TERNEUZEN De Veste, 12.00 uur: Biljarten; 13.00 uur: Soos; 13.30 uur: Jeu de boules; 18.30 uur: Lijndan- sen; Rosegracht, 8.00- 16.00 uur: Week markt; Portaal van Vlaan deren, Binnenvaart- weg 9,13.00-17.00 uur geopend; Ter Schorre, 14.00 uur: Tekenen Steunpunt Terneu- zen; Bibliotheek, 10.00 uur: Voorleesoch- tend voor gastou ders en opvangkin- deren; WESTDORPE De Kirke, 20.00 uur: Start honeymoon danscursus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54