Het hele eiland herdenkt Ramp met beeld, geluid en stilte Vrienden zorgen voor speels concert 6 Vrees voor stank en herrie door nieuwe route „Wij willen onze gasten geen va kantie aanbieden met geluidsover last, stankoverlast, gezondheids- overlast en milieuoverlast", laat de exploitant van camping De Witte Molen aan de Weelweg weten. De nieuwe rondweg Scharendijke komt op tien meter afstand van de stacaravans en chalets van De Witte Molen. De gemeente mag dan een ge luidsscherm beloven, maar dat gaat niet helpen, vreest exploitant De Bruijn. Momenteel rijden er per dag gemiddeld zestig auto's over de Weelweg, maar als deze weg wordt opgenomen in de Recreatieverdeel- weg zijn dat 4.500 auto's per dag. Die gaan ook allemaal even op de rem en daarna weer op het gas om dat er een rotonde is ingetekend op de kruising met de Elkerzeeseweg. Het gemeentebestuur geeft rond uit toe dat er meer verkeer langs de camping zal rijden. En het klopt ook dat de geluidsbelasting toe neemt, antwoorden zij aan De Bruijn. Maar er is een geluidsonder- zoek gedaan en daaruit blijkt dat het verkeersgeruis onder de norm van 48 decibel blijft. Een weg aan leggen binnen 25 meter langs een camping, zou inderdaad niet mo gen. Maar de weg en de camping liggen er al. Het is dus geen nieuwe situatie, vinden B en W. Het zit er dik in dat we hier weggaan De Bruijn zou het noordelijk deel van zijn camping willen verplaat sen naar de zuidkant. Als andere oplossing draagt hij aan de gehele camping te verhuizen om elders een nieuwe start te maken. Volgens het gemeentebestuur is er geen sprake van een onaanvaardbaar woon- en leefklimaat en ontbreekt daarom de noodzaak tot verplaat sing. Burgemeester en wethouders willen meedenken over een ver plaatsing, maar dan op verzoek van De Bruijn en niet omdat aanleg van de weg dit noodzakelijk maakt. Er is al overleg geweest, bevestigde gis teren de vader van de campingeige naar. Hij neemt de zaken waar voor zijn zoon die met vakantie is. Maar dat gesprek heeft niets opgelost. „Het zit er dik in dat we hier weg gaan", zegt De Bruijn senior. Ook de eigenaar van camping De Vliedberg aan de Elkerzeeseweg vreest geluidsoverlast en de vakan tiewoning van familie Keijer aan de Weelweg moet zelfs gesloopt. De provincie komt met een schade loosstelling, die herbouw verderop mogelijk maakt. Na het beantwoorden van de 27 inspraakreacties hebben B en W gisteren het ontwerpbestem- mingsplan goedgekeurd. Het ligt van 5 februari tot en met 19 maart ter inzage. De 2,6 miljoen kostende recreatieverdeelweg leidt - zoals dat bij Renesse en Burgh-Haamstede al eerder gebeurde - het toeristisch verkeer om het dorp heen. Er is een volledige huiskamer uit de jaren 50 te zien en foto- en filmma teriaal dat een beeld geeft van wat de ramp in Brouw teweegbracht. De Brouwse kunstenaar Dies de Jonge stelt werk tentoon. Geopend van 10.00 tot 16.00 uur. In Seroos- kerke is vanaf 1 februari vier dagen lang een expositie in het dorpshuis te zien, met onder meer dia's en filmbeelden. Omdat het dit jaar 65 jaar geleden is dat de Watersnood ramp plaatsvond, zijn er veel bij zondere activiteiten. Naast de Na tionale Herdenking bij het Waters noodmonument in Ouwerkerk ko men op 1 februari mensen samen in Sirjansland (9 uur), Oosterland en Dreischor (13 uur), Ouwerkerk Kerkdiensten, exposities, concerten ter gelegenheid van herdenking Watersnoodramp en Nieuwerkerk (13.30 uur) en Se- rooskerke (14.15 uur). Er zijn speciale herdenkingskerk diensten in onder meer Ouwerkerk (28 januari), de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee (31 januari) en de Jodocus- kerk in Oosterland (4 februari). Naast het uitverkochte herden kingsconcert op 1 februari in de Nieuwe Kerk is er een uitvoering van het speciaal gecomponeerde Forces of the Sea door Nut Uit spanning uit Zonnemaire in de tent bij het Watersnoodmuseum. Ter af sluiting van de driedaagse herden king daar. In de kerk van Burgh is dezelfde dag het concert 65 jaar na de vloedgolf. Het theaterstuk Cou pure is in Zonnemaire (10 februari) en Zierikzee (22 februari) te zien. Een 'speels en breed concert' bij wijze van cadeautje aan de sponso ren. „Maar het is zo'n grote en mooie kerk. Laat iedereen daar maar van meegenieten", zegt Ineke Versnel van de Vrienden. De vrienden stichting promoot de kerk en za melt geld in voor behoud en onder houd van het gebouw. Daarnaast hebben de Vrienden hun zinnen gezet op de aanschaf van een koor orgel, zodat ze meer activiteiten kunnen faciliteren. Door het promotieconcert kan ie dereen een kijkje in de kerk komen nemen. Pro Voce Musicum, bestaande uit acht zangers van diverse Zeeuwse koren, brengt muziek uit verschil lende stijlperioden. Van componis ten uit de Renaissance tot een ei gentijdse koorbewerking van De ge zusters Karamazov van Drs. P. De groep staat onder leiding van de uit Dreischor afkomstige musicus Hol- gerd Vachlis. De Adriaanskerk is open vanaf 15.30 uur. IN DE REGIO Presentatie boekoverde Ramp van '53 Workshop bloemschikken MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 24 januari 2018 SD Camping vertrekt bij aanleg rondweg Camping De Witte Molen dreigt de slagboom definitief te laten zakken als de Recreatieverdeel- weg bij Scharendijke wordt aan gelegd. Ton van den Nouweland Scharendijke -De Bruijn senior, camping De Witte Molen In het kader van de herdenking van de Watersnoodramp is za terdag 3 februari in de consisto rie van de Grote Kerk in Brou wershaven een bijzondere expo sitie te zien. Op poten gezet door de Stadsraad. Esme Soesman Brouwershaven Ze doen van alles en nog wat door het jaar heen, maar vaste prik voor de Vrienden van de Adriaanskerk Dreischor is het jaarlijkse promotieconcert. Vo caal ensemble Pro Voce Musi- cum verzorgt zondag 28 januari een gevarieerd (gratis) pro gramma voor iedereen. Esme Soesman Dreischor OUWERKERK In het Watersnood museum in Ouwerk erk wordt morgen, donderdag, een boek gepresen teerd over de Wa tersnoodramp van 1953. Het boek is van de Oud-Beijer- landse schrijfster Gerda van Wagen- ingen (foto). De roman speelt zich af ten tijde van de Watersnoodramp, die op 1 februari 2018 precies 65 jaar geleden plaats vond. De auteur heeft haar wortels in Zeeland en heeft V, een grote liefde en historische besef voor deze provincie, hetgeen zeker is terug te vinden in haar nieuwste roman 'Het water komt'. De presentatiemid dag is van 14.30 tot 16.30 uur. SCHARENDIJKE In dorpshuis De Putmeet in Scha rendijke is morgen, donderdag, een workshop bloem. Er wordt een win- tertafereel met bol letjes gemaakt. Deelnemers wordt gevraagd om een snoeischaar en aardappelschil mesje mee te nemen. Belangstel lenden zijn om 19.30 uur welkom in dorpshuis De Put meet. De kosten bedragen twintig euro, inclusief ma terialen en koffie of thee. Aanmelden kan door een e-mail te sturen naar lineke- rieteo@hotmail.co m of te bellen naar 06-27379020. BROUWERSDAM Informatiecentrum Grevelingen, 10.00- 16.00 uur: Informa tie, toren beklim men en schaats baan; BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 18.00 uur: Jubile umavond Vrouwen van Nu; 20.00 uur: Boog schieten heren Sint Jan; Yogacentrum Be happy, 15.00-16.15 uur: Yogales Mari- anne van den Haak; BRUINISSE Ichtus aan het Kerk plein, 09.45-11.30 uur: Koffie inloop; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, 09.30- 12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu; Sportcentrum Wes- terschouwen, 17.00- 19.00 uur: Nieuw jaarsreceptie On dernemerskring en Gemeente Schou- wen-Duiveland; ELLEMEET Dorpshuis, 09.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Bil jartvereniging Tou ché; 19.30 uur: Yogales door Ingrid Geers; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30 uur: Repetitie Mu ziekvereniging Con Amore; 20.00 uur Badmin- tonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; RENESSE Dorpshuis, 09.00- 10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30-20.45 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten; SIRJANSLAND Dorpshuis, 19.30- 21.00 uur: Yoga; ZIERIKZEE FiZi, 14.30 uur: Pad- dington 2 (NL); ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Inloop Breek de Week. DREISCHOR Verbaasd is Marianne Kole uit Dreischor. Vijf tig meter lopen langs de weg tussen Dreischor en Nieuwer kerk leverde haar een fietstas vol blikjes en ander afval op. Ze maakte er een slinger van. Die bond ze gisteren de monstratief op langs de weg. „Misschien dat dat mensen be wust maakt." Na zich tijdens een fietstochtje weer eens flink verbaasd te hebben over de troep die ze zag, keerde ze terug om te ruimen. Haar fietstas zat al snel propvol. „Wat moet ik er vervolgens mee? Ik heb mijn hart maar gevolgd en er een kunstwerk van gemaakt." foto dirk-jan gjeltema AFVALSLINGER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50