Verbijstering bij collega's van tankstationdode II 4 Ex-tenniscoach Mark de J. moet achttien jaar cel in voor dood Koen Everink De Utrechtse rechtbank gelooft niets van het 'ontvoeringsverhaal' waarmee Mark de J. probeerde z'n hachje te redden. Hij kreeg achttien jaar cel voor de moord op zakenman Everink. Maar De J. gaat stug in hoger beroep. den, werkte strafverzwarend voor De J. En ook dat hartstochtelijke vastklampen aan zijn ontvoerings- verhaal werkte averechts. „Dat hij geen openheid van zaken heeft ge geven, rekenen we hem zwaar aan", zei de rechter. Mark de J. kreeg wat het Openbaar Ministerie in decem ber had geëist: achttien jaar cel. Maar van het ontvoeringsverhaal zijn we toch nog niet af. Advocaat Bob Kaarls noemde de straf een „Dit krijg je niet verzonnen, een vreselijk bizar toeval." Directeur Sikko Doornbos van het bedrijf Terracon in Werkendam heeft er amper woorden voor. Zijn werkne mers Gerrit en twee collega's uit Sliedrecht en Den Helder kwamen maandag terug van een klus in En geland. Onderweg naar huis stop ten ze bij een tankstation langs de E40 in Drongen om een kopje kof fie te drinken. Op het moment dat ze binnen stonden, gebeurde het onvoorstel bare: een auto die aan de pomp stond, kwam opeens in beweging en ramde in volle vaart de voorpui van de winkel. Precies op die plek stonden de drie medewerkers van het bedrijf nietsvermoedend met elkaar te praten. Eén van hen zag de auto op zich afkomen en kon net op tijd wegspringen. Voor de andere t Zo denk je binnen rustig een bakkie te doen, en dan gebeurt er zoiets twee was het al te laat. „Denk je binnen rustig een bakkie te doen, en dan gebeurt er zoiets. Je krijgt het gewoon niet verzonnen. Eén klap, en het was gedaan. Het ge beurde in een flits", zegt Doornbos. Toegesnelde hulpdiensten pro beerden het leven van Gerrit te red den, maar dat bleek tevergeefs: hij overleed ter plekke aan zijn ver wondingen. De andere collega is zwaargewond, maar buiten levens gevaar afgevoerd naar het zieken huis. Gerrit de Heus uit Sleeuwijk werkte al langer dan een halve eeuw voor Terracon. Bij het bedrijf is het nieuws als een mokerslag aangekomen. „Het verdriet is enorm. Iedereen hier kende Ger- De ravage bij het tankstation in Drongen is groot nadat een dron- rit", zegt Doornbos aangeslagen. ken Belgische automobilist de gevel had geramd, fotohln Als De J. met dit verhaal was weggekomen, dan was er echt iets mis in Nederland verhaal op de proppen, maar pas later? En waarom deed Mark de J. nadat de ontvoerders hem hadden laten gaan, niet meteen verwoede pogingen Koen Everink te bereiken, met wie hij toch bevriend was? Vragen waarop Mark de J. nooit een goed antwoord heeft kunnen verzinnen. En dus is zijn ontvoe ringsverhaal volstrekt ongeloof waardig, oordeelde de rechter. Daar tegenover staat een karrenvracht aan bewijs (dna-sporen, schoen sporen, een gestolen horloge, Eve- rinks bloed in zijn auto) die wél in de richting van Mark de J. wijzen. Zoektermen Meest in het oog springend in die lijst van bewijzen, is de schier on uitputtelijke rij 'moorddadige zoektermen' die op De J.'s iPad werden teruggevonden: waar het hart en de slagaders precies te vin den zijn, wat bepaalde messen en slagen voor schade kunnen toe brengen. 'Messteek in nek', 'hart- plek', 'klap op het achterhoofd', 'verwurging hoe lang', 'halsslag ader snijden'. De rechter las een lange lijst voor, alsof De J. wel vijf mensen wilde ombrengen. Die zoektermen maakten het voor de ex-tenniscoach van Robin Haase erger en erger. Want de rechtbank kwam daardoor uit op moord. De J. had een plan: Koen Everink, bij wie hij een forse geld schuld had, doden. En dat deed hij. Weloverwogen. Dat hij ondertussenwist dat het toen 6-jarige dochtertje van Everink boven lag te slapen, dat zij dus hoogstwaar schijnlijk haar dode vader zou gaan vin- Toen hij ergens in het voorjaar van 2016 tijdens een pro-formazitting met het ontvoeringsverhaal op de proppen kwam, werd in de zaal ho nend gereageerd. Meende Mark de J. dat werkelijk? Dat niet hijzelf de moordenaar van Koen Everink is, maar een stelletje kidnappers die hem precies op de avond van de moord hadden ontvoerd? En tus sendoor Koen Everink doodstaken en vervolgens Mark de J. meena men in zijn eigen auto om hem ver derop te dumpen? Zo'n 22 maanden lang heeft Mark de J. tijdens allerlei zittingen volge houden dat dit het scenario is van die late avond van 3 maart 2016, toen Koen Everink thuis in Biltho- ven werd doodgestoken. Bloedfa- natiek probeerden zijn advocaten aan te tonen dat ook het ontvoe ringsscenario best echt gebeurd zou kunnen zijn. Het verhaal kronkelde als een slang tussen alle bewijzen van justitie door. Waarom? Het Openbaar Ministerie maakte altijd gehakt van het ontvoerings verhaal en gisteren deed de recht bank in Utrecht dat uiteindelijk ook, op basis van enkele basale vra gen: waaróm zouden die kidnap pers, die het blijkbaar op Koen Everink hadden gemunt, in hemelsnaam Mark de J. in hun complot betrek ken? En waarom kwam Mark de J. na zijn aanhou ding niet met een met het woensdag 24 januari 2018 GO Leugens werken averechts Nederlander Gerrit de Heus (67) overleed maandagavond toen een dronken automobilist het tankstation in België ramde waar Gerrit net een kopje koffie stond te drinken. Twee van zijn collega's raakten gewond. Sebastiaan Quekel Sleeuwijk Victor Schildkamp - Bas Rasker, vriend van Koen Everink Utrecht Koen Everink werd op 3 maart 2016 met messte ken om het leven gebracht. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4