Op weg naar sterke stad 'Ouderen komen maar moeilijk aan een huis' GS: Connexxion deed wat het kon in sneeuw Jonge honden 2 Zeeland heeft aantrekkelijk stedelijk gebied nodig om arbeidskrachten te lokken. Dat stelt het ZB Planbureau in het rapport De Staat van Zeeland. STAAT VAN ZEELAND Commentaar Onderzoekers van ZB Planbureau houden Zeeland een spiegel voor. In hun rapport Staat van Zeeland stellen zij dat de provincie op een kantelpunt staat. Gaat het richting eenheid, of drijven de regio's uiteen? Als het aan de onderzoekers ligt, wordt het eenheid en verstedelijking. Uit de kring van het planbureau kwam dit geluid al eerder. Met goede argumenten. Eigentijdse leefbaarheid vergt een con centratie van activiteiten in een sterke stad. Dit kan alleen als Zeeland de verdelende rechtvaardigheid loslaat. Dat is nogal wat. Is het reëel te denken dat Terneuzen en Goes ooit het voortouw zullen laten aan Middelburg-Vlissingen? Het rapport houdt geen rekening met emotie. Voor wetenschap pelijk onderzoek is dat de juiste aanpak. Of Zeeland er in de praktijk iets aan heeft? De onderzoekers zien nu al een trek naar de stad. Dus ook zonder beleid komt de nadruk meer op de steden te liggen. Dit rapport roept vooral de vraag op of het sneller moet, onder centrale regie. Het gaat er natuur lijk om of Zeeland sneller wil. Alle aandacht voor de verstedelijking geeft de indruk dat de onderzoekers een groot deel van Zeeland aan zijn lot overlaten. Maar het betoog is juist dat iedereen baat heeft bij een sterke stad. De onderzoekers durven ruim buiten de huidige Zeeuwse kaders te denken. Dat is goed. Of politici en bestuurders er een boodschap aan hebben, moet worden afgewacht. Is het reëel te denken dat Goes en Terneuzen ooit het voortouw laten aan Middelburg-Vlissingen? Politieke partijen spraken in theater De Weverij over zorg en eenzaam heid. Tijdens een bijeenkomst van de KBO mochten ze 'zieltjes win nen' onder ouderen. Maar de echte thema's kwamen na de pauze. „Het woonbeleid deugt niet", sprak Ada van Baaren aan het tafeltje tussen haar vrien dinnen. „Onze generatie heeft geen pensioen opgebouwd. Maar geld hebben we wel, want we hebben ons huis verkocht. Maar een huur huis krijgen we niet, omdat we geen vast inkomen hebben. En een huis kopen, gaat ook niet omdat we geen hypotheek meer krijgen." Verderop zit Johan Rentmeester. Hij gaat de PvdA vragen om een fietspad langs de Delingsdijk tus sen de Zwaardweg en Brouwersha ven. „Ik heb twee zoons die daar in Geld hebben we, maar een huurhuis krijgen we niet omdat we geen inkomen hebben de buurt wonen." „Ach, dan gaat u zeker gezellig op de fiets naar uw kinderen", veronderstelt de ver slaggever. „Ben je bedonderd", ant woordt de 84-jarige. „Die toeristen daar op de fiets. Levensgevaarlijk als ik er met de trekker door moet." ALMANAK Zeventien was die Renessenaar geworden. Een prima moment om pa en ma een nachtje weg te sturen en thuis een feestje te bouwen met vrienden. Voor de ouders een beetje wennen na tuurlijk. Niet dat ze zoonlief niet vertrouwen, maar ja...Zo'n stelle tje jonge honden bij elkaar. Zou dat wel goed gaan? Zouden ze de boel niet afbreken? Brandende kaarsen tussen de gordijnen zet ten? In slaap vallen met de fri tuurpan aan? Het WhatsAppje dat ze de vol gende dag kregen stelde gerust: 'Ik ben kapot, maar het huis heeft niets'. Kapper aan huis is prima Eerste strao op 3 februari ExpoArie Roon in bibliotheek THOLEN Kunstroute zoekt deelnemers Dat is een analyse, uitgevoerd door ZB Planbureau, van hoe Zeeland ervoor staat. Dat gebeurde twee keer eerder, in 2009 en 2013, toen nog door Scoop, de organisatie die is opgegaan in ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Voor het rapport zijn gegevens gebruikt uit eerdere eigen onderzoeken en me tingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In mei is er een enquête gehouden onder 12.000 Zeeuwen. Zeker. In 2013 had Zeeland nog te lijden onder de economische crisis en kromp de bevolking. De werk loosheid in Zeeland is nu het laagst van heel Nederland en het aantal inwoners stijgt weer, vooral door de instroom van buitenlanders. Nee, integendeel. Zeeland is de meest vergrij sde provincie van Ne derland. Nog steeds trekken jonge ren weg, vooral om buiten Zeeland te gaan studeren. Daarvan keert uiteindelijk maar 23 procent terug. Sinds 2000 is het aantal geboorten bovendien met een kwart gedaald. Daar komt nog bij dat een kwart van de beroepsbevolking buiten Zeeland werkt. Elke dag gaan er 42.500 mensen de provincie uit naar hun werk en daarvoor komen er 24.000 Zeeland binnen. In beide gevallen gaat het vooral om hoger opgeleiden. We komen dus handen tekort en dat terwijl het aantal va catures stijgt. De verwachting is dat Zeeland 6000 arbeidskrachten te kort komt tot 2022. Dat is een be dreiging voor de economische groei. Nou, in eentje daarvan. De drie mo toren van de Zeeuwse economie zijn de havens, het toerisme en de steden. Met de havens gaat het goed, maar er is een overgang nodig van fossiele brandstoffen naar duurzame energie. Dat biedt kan sen, mits daarvoor voldoende werknemers zijn. Met het toerisme Tijdens de hevige sneeuwval op 11 december lukte het busmaatschap pij Connexxion vanwege overbelas ting niet om via de apps informatie te verstrekken aan de passagiers. Toch rekent het dagelijks provin ciebestuur dit de vervoerder niet zwaar aan, blijkt uit antwoord van Gedeputeerde Staten op vragen van de SP. Volgens Gedeputeerde Sta ten heeft Connexxion via panelen bij de haltes en Omroep Zeeland mensen geïnformeerd. De sneeuw gooide die maandag de dienstregeling danig overhoop. Korte tijd reden er zelfs helemaal geen bussen. Vooral scholen uitten kritiek op de gebrekkige informa tie. SP-Statenlid Sjaak Rijkse had vragen gesteld over de gang van za ken op 11 december omdat 'mensen in de kou' waren blijven staan door dat de bus niet kwam. Gedeputeerde Staten stellen dat Connexxion heeft gedaan wat, ge geven de omstandigheden, van de vervoerder kon worden verwacht „Wij hebben begrepen dat Con nexxion haar reizigers zoveel als mogelijk naar hun eindbestem ming heeft gebracht, dan wel mee genomen naar stallingen om van daaruit naar passende oplossingen te zoeken." woensdag 24 januari 2018 ii Wetten en regels maken het voor zelfstandige ouderen moei lijk een woning te vinden, bleek gisteravond bij de eerste verkie zingsbijeenkomst op Schouwen- Duiveland. Ton van den Nouweland Zierikzee -Ada van Baaren, bezoekster Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Het gemeentebestuur legt ambulante kappers geen strobreed in de weg. Kappersorganisatie Anko wil dat. Er zijn veel ambulante kappers op het eiland, vindt de Anko. Die hebben minder kos ten dan kappers in een winkel. De gemeente zou nieuwe kappers moeten dwingen zich vast te ves tigen. Dat gaat de ge meente niet doen. Met steeds meer ouderen is het juist goed dat er veel kappers aan huis komen. RENESSE Renesse bijt zaterdag 3 februari traditioneel het spits af met de eerste strao van het seizoen. Om 11.00 uur vertrekken de straorijders van ma nege Grol naar de strandovergang Jan van Renesseweg, waar naast de paarden ook dominee Piter Goodijk te water gaat. Om 12.30 uur be ginnen de kinderfestivi teiten. Om 14 uur trekt de straostoet met muziek door het dorp. Aanslui tend ringsteken en feest. ZIERIKZEE Tot en met 8 maart is werk van kunstenaar Arie Roon uit Brouwershaven te zien in de bibliotheek in Zierikzee. Het gaat om schilderijen die hij maakte in de periode 2000 tot 2015. Roon is een veelzijdig schilder en tekenaar, gefascineerd door stromingen als het surrealisme. De bieb is open van maandag tot en met vrijdag vanaf 14.00 uur. En zaterdag tussen 10.00 en 13.30 uur. De organisatie van de Kunstroute Tholen zoekt nog deelnemers voor de komende editie op 27 en 28 april. Het thema van dit jaar is 'Buutengeweun'. Tijdens de kunstroute kunnen kunstenaars hun werk tentoonstellen in karak teristieke panden in de Thoolse binnenstad. kunstroutetholen.nl. Het gaat om stad en arbeid Ernst Jan Rozendaal Middelburg Wat is De Staat van Zeeland? En, gaat het beter dan de vorige keer? Dus we hoeven ons nergens zor gen over te maken? Zand in de motor van de Zeeuwse economie? Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49