De markt op voor baan in de zorg 'Ik mis het helpen van anderen' 'Een opleiding zit er niet meer in' 'Minister moet rekening houden met concurrentiepositie' 8 De oproep aan grote bedrijven om de komende vier jaar het gebruik van Gronings aardgas uit te faseren is Yara in Sluiskil rauw op het dak gevallen. S „2022 is wel heel dichtbij", reageert woordvoerder Gijsbrecht Gunter van Yara. De kunstmestproducent in Sluiskil is sterk afhankelijk van aardgas. Het bedrijf is in Nederland één van de grootste industriële ge bruikers van aardgas met een jaar lijkse behoefte van zo'n twee mil jard kubieke meter. Dat staat gelijk aan het gemiddelde gasverbruik van ongeveer 1,3 miljoen Neder landse huishoudens. Aardgas is voor Yara van levens belang, omdat het dient als grond stof voor de productie van kunst mest. „Tachtig procent van het aardgas dat wij gebruiken, is voor de productie", geeft woordvoerder Gunter aan, „en slechts twintig procent als energiedrager." Yara heeft het voordeel dat het naast Gronings aardgas ook Noors en Engels aardgas gebruikt. Drie kwart van de hoeveelheid is Noors en Engels aardgas. Gunter: „Maar dat betekent altijd nog dat wij een half miljard kubieke meter Gro nings aardgas inzetten. Wij kun nen daar niet zomaar zonder, zeker niet om het Gronings aardgas laag- calorisch is en het Noorse en En gelse hoogcalorisch. Wij hebben laag- en hoogcalorisch aardgas in bepaalde verhoudingen nodig om te produceren." Gunter heeft nog geen idee welke consequenties minister Wiebes aan zijn oproep zal verbinden. Hij gaat er vanuit dat Wiebes oog zal heb ben voor de concurrentiepositie van Yara Sluiskil. „Dat moet de ko mende weken duidelijk worden." Yara is ondertussen wereldwijd al wel bezig onafhankelijker te wor den van aardgas, maar dat lijkt nog verre toekomstmuziek. Het Noorse moederconcern heeft nog niet zo lang geleden aangekondigd in Aus tralië een demonstratiefabriek te gaan bouwen die op duurzaam op gewekte elektriciteit werkt. Ook daar zitten gevolgen aan vast. Gun ter: „Als we ooit volledig op duur- Wij kunnen niet binnen vier jaar zonder Gronings aardgas zame energie kunnen gaan draaien, zullen we alleen al voor Yara Sluis kil enkele duizenden windmolens nodig hebben." Wat in elk geval iets helpt, is dat Yara Sluiskil 'overtollige' waterstof van Dow Terneuzen gaat betrek ken. In 2019 moet dat rond zijn. Het was dringen rondom de stata- fels op de zorgmarkt in het Om nium in Goes. Medewerkers van zorginstellingen gaven er informa tie over een baan in de ouderen zorg: Allévo, Zorgstroom, SVRZ, WVO Zorg en zorgcentra Ter Weel en Cleijenborch waren vertegen woordigd. Zo'n honderd werkzoe kenden uit de hele provincie toon den interesse. Dat is hoopvol, vindt Mascha Visser, adviseur werkge versdienstverlening van het UWV. „Als we weer een aantal mensen aan een nieuwe toekomst helpen, dan is deze markt geslaagd." De uitkeringsinstantie hield de zorgmarkt voor de tweede keer. Visser: „De ouderenzorginstellin gen staan te springen om mensen. Tegelijkertijd merken we dat veel werkzoekenden geïnteresseerd zijn in een baan in de zorg. Zo'n markt is een ontspannen en laag drempelige manier om werkgevers en werknemers met elkaar in con tact te brengen." Vooral oudere mensen zijn te porren voor een carrièreswitch, weet Visser. „Veel 55-plussers be ginnen de komende maanden aan een opleiding tot verzorgende of helpende. Het gaat bijvoorbeeld om mensen die een administra tieve baan hadden, maar in die richting geen werk meer kunnen vinden. Als ze enthousiast zijn en een goede motivatie hebben, dan maken ze zeker een kans." LiJMm m| :eea PZC ONLINE Waarom worden er eigenlijk boetes en regels gemaakt? Deze ondernemers waren fout door alcohol te verkopen aan minderjarigen. En nu gaan ze nog vrijuit ook. Belachelijk. woensdag 24 januari 2018 WA Yara moet ook van Gronings aardgas af Harmen van der Werf Sluiskil -Gijsbrecht Gunter, Yara De ouderenzorg schreeuwt om personeel. Tegelijkertijd zitten er mensen thuis op de bank, omdat ze geen baan kunnen vinden. Daarom hield het UWV gisteren een zorgmarkt in het Omnium in Goes. Cornelleke Blok Goes Nellie den Haan. fotosmarcelledavidse Nellie den Haan (54) „Ik heb op dit moment een baan als dataproces- medewerker, maar ik ben op zoek naar iets anders. Ik verveel me op het werk, omdat ik alleen maar op kantoor zit. Ik heb vroeger in de thuis zorg gewerkt en ik mis het om andere mensen te helpen: een bakje koffie zetten voor iemand, of even uitleggen hoe de magnetron werkt. Ik vind het leuk om mensen blij te maken. Achteraf ge zien had ik beter ver pleegkundige kunnen worden. Ik wil graag een opleiding volgen, het liefst op mbo 4-niveau. Dan mag je ook injecties geven enzo. Ik ben bereid om die opleiding zelf te betalen. Van deze zorg markt heb ik geen ver wachtingen: ik ben hier helemaal blanco naartoe gekomen. Ik wil kijken of er met mijn leeftijd nog mogelijkheden zijn om werken en leren met el kaar te combineren. Ik moet nog minstens tot mijn 67e werken: er valt nog best wat in mij te in vesteren." Peter Groeneveldt. Peter Groeneveldt (61) „De zorg heeft mij altijd getrokken, maar ik heb er totaal geen ervaring in. Ik heb 32 jaar als kok ge werkt in het ADRZ, en later in bedrijfsrestau rants. Sinds 1 juli ben ik werkloos. Ik schrijf elke maand wel tien sollicita tiebrieven: ik reageer op allerlei soorten banen. Ik ben heel flexibel, ik wil 's nachts werken en ik vind het ook niet erg om min der te verdienen dan ik gewend ben. De zorg spreekt me aan, omdat ik altijd goed met andere mensen op kan schieten. Ik ben een zorgzaam type en ik heb veel geduld. Een opleiding tot verzor gende zit er niet in. Die duurt drie jaar: zoveel wil len de zorginstellingen niet meer in mij investe ren. Een ondersteunende functie is misschien wel een optie, hoorde ik net: activiteiten begeleiden, boodschappen doen voor mensen, of eens een bo terham smeren. Dat lijkt me heel erg leuk: ik zou die oude mensjes graag een beetje blij willen maken." REAGEREN OP PZC.NL Wie regelmatig reageert op artikelen op de website van de PZC weet het al; niet alle reacties worden ge plaatst. Want we letten streng op het naleven van de spelregels. Een over zicht van die regels staat op de website. Eén van de belangrijkste is dat we ano nieme reacties, of reacties onder overduidelijk valse naam, weigeren. Ook letten we erop dat mensen be leefd blijven, niet schelden of discrimineren. We zien erop toe dat reacties kort, bondig, inhoudelijk en bear gumenteerd zijn. Over het algemeen geldt: probeer iets toe te voegen aan wat anderen al hebben gezegd. FACEBOOK David Wagenvoort Dat de gemeente Reimers- waal boetes verscheurt die gebruikt zijn na de inzet van loktieners valt niet bij iedereen even goed. ONLINE TOP-5 Meest gelezen berichten op pzc.nl: 1. Dronken Belg rijdt tank station binnen: Nederlan der dood en 2 zwaarge wond 2. Internetbankieren ING gaat op de schop 3. Stel beleeft bloederige 'horroravond' op Malta na ruzie over 'irritant' kind 4. Vrachtwagen vol uien belandt in sloot Kruiningen 5. Alle Kijkshops dicht: per soneel in Terneuzen en Goes op straat ;.nl of Kijk op www.pzc.i r. @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40