Kamer voor particuliere beveiligers op schepen I Supervoordelig naar de USA 3 Eerst uitgezet om populatie te vormen, nu een bedreiging voor de dijken In Limburg zijn de eerste 'probleembevers' gedood. De beschermde dieren richten grote schade aan en worden daarom afgeschoten. ties als het waterschap ook nadruk kelijk met de andere kant van de grootste inheemse knager kennis kunnen maken. Het dier zorgt met zijn gegraaf, geknaag en de aanleg van dammen plaatselijk voor overlast en schade. Het waterschap schrok zich vorig jaar een hoedje toen bleek dat een beverfamilie zoveel gaten en gan gen in een Maasdijk bij Milsbeek had gegraven dat bij hoogwater de veiligheid in het geding zou zijn. Eind vorig jaar deden medewerkers nog zo'n ontdekking. Het talud van de Noordervaart bij Ospel was door een ijverige beverfamilie veranderd in een gatenkaas. „Bij een door braak was het hele kanaal leegge stroomd. Dat had in het achterland zeker tot miljoenenschade geleid", stelt Frenken. Schade Door het inmiddels flinke aantal bevers - alleen al in Limburg naar schatting 650 dieren-groeit de lijst met schades en overlast nog altijd. Het Faunabeheerplan Bever 2017- 2020 geeft tal van voorbeelden; van fietspaden die dreigen te verzakken tot monumenten waarbij schade aan de fundamenten dreigen, om dat bevers de hele waterhuishou ding overhoop halen. Om de problemen beheersbaar te houden en draagvlak voor de bever te behouden, werd besloten dat het doden van bevers in de provincie onder strikte voorwaarden moge lijk moest zijn. In samenspraak met natuurbeschermende instanties, overigens. Inmiddels heeft de provincie twee jachtvergunningen daartoe afgegeven, een daarvan aan het wa terschap dat een ontheffing voor de duur van drie jaar heeft. Wie de an dere ontheffing heeft gekregen, is niet bekend. als ecoloog in dienst bij het water schap. Frenken haalt nog een ander punt aan waarom het gevoelig ligt: „Eerst hebben ze de bevers uitgezet, vijftien jaar geleden. En dan moe ten we ze nu laten doden, omdat ze plaatselijk veel schade en overlast veroorzaken. Dat valt moeilijk uit te leggen", denkt Frenken. Populatie Hij doelt daarmee op het uitzetten van 33 bevers in de periode 2002- 2004 op meerdere plekken in Lim burg. Er waren destijds circa tien eenzame bevers. De uitgezette dieren moesten er voor zorgen dat er weer een popu latie bevers ontstond. De bever was tweehonderd jaar geleden verdwe nen uit ons land, onder meer door dat het dier fel werd bejaagd. Toen in 1992 voor het eerst in twee eeu wen weer een bever opdook, bij Af- ferden, reageerden natuurliefheb bers opgetogen. Inmiddels hebben agrariërs, particulieren en instan- Het gaat om 'minstens twee en minder dan tien dieren', bevestigt bestuurder Har Frenken van Wa terschap Limburg aan dagblad De Limburger. Het waterschap grijpt in omdat bevers volgens de instantie voor tonnen schade aanrichten. Plaatselijk was door het gegraaf van de knagers ook de hoogwater veiligheid in het geding. Limburg is de eerste provincie van het land waar bevers zijn doodgeschoten. Exacte aantallen en locatie waar de bevers zijn gedood wil het water schap op dit moment nog niet noe men, uit vrees dat de 'operatie' daarmee wordt gefrustreerd of dat er schade wordt veroorzaakt aan ge bruikte apparatuur. Het vangen en doden van de eer ste beverfamilie, is nog niet afge rond. Er hangen ter plekke onder meer camera's om de dieren te kunnen volgen. Rond de drieduizend dieren do den ze jaarlijks bij Waterschap Limburg. Vooral muskus- en be- verratten die dijken en taluds langs beken ondergraven. Geen haan die ernaar kraait. Het doden van bevers ligt echter een stuk gevoeliger, er kent Frenken. De aaibaarheid van het dier maakt dat het doden, een stuk ge voeliger ligt dan bijvoorbeeld bij beverratten, bevestigt Inge Janssen, Laatste plaatsen DEN HAAG Na vele jaren van dis cussie wil de Tweede Kamer ge wapende particuliere beveiligers toestaan op koopvaardijschepen om deze te beschermen tegen pi raterij. VVD, PW, CDA, SGP en Forum voor Democratie steunen het plan in ieder geval, terwijl de Christenunie als voorwaarde stelt dat in de wet eerst cameratoezicht wordt geregeld. Reders mogen hierdoor beveili gers inhuren als er bijvoorbeeld geen militaire bescherming be schikbaar is. Defensie stelt mari niers in zogeheten Vessel Protec- tion Detachments (VPD) ter be schikking om schepen te bescher men. Het voorstel komt van de Kamerleden Han ten Broeke (VVD) en Martijn van Helvert (CDA). Over het toestaan van par ticuliere beveiligers wordt al jaren gesproken. Voor eerdere voorstel len was niet genoeg steun. Regeringspartij D66 is ook nu nog tegen. Dat geldt ook voor de oppositiepartijen GroenLinks en SP. De PvdA vraagt zich af of de noodzaak wel groot genoeg is om de particuliere beveiligers toe te staan. De Christenunie staat niet afwijzend tegenover het voorstel, maar wil een zo goed mogelijke controle. Reders lobbyen al jaren voor de particuliere beveiligers. Kras.nl/oost-usa of beioss-osss 886 woensdag 24 januari 2018 GO Afschieten bever ligt erg gevoelig -4 De knagende bever kan in korte tijd grote schade aanrich ten aan bijvoor beeld dijken. FOTO DREAMSTIME Jan Hensels Sittard 9 dagen al v.a. W] T - Unieke en zéér voordelige aanbieding! Ontdek indrukwekkende wereldsteden als New York en Washington, historie en de denderende Niagara Falls. Alléén bij Kras, vertrek op 2 mei 2018. Laatste kans! Keuze uit diverse groepsrondreizen en fly-drives incl. rechtstreekse vlucht per dreamliner van TUI fly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3