tt ANTI-SLIPCURSUS Nieuwe presentatie van collectie museum Westkapelle 7 Het Polderhuis bestaat nog geen vijftien jaar als Dijk- en Oorlogsmuseum Westkapelle. Maar dat weerhoudt vrijwilligers en bestuur er niet van de inrichting geheel op de schop te nemen. Maak d# wintermaanden extra speciaal! Sinds Het Polderhuis in 2004 de deuren opende, zijn de inwo ners van Westkapelle trots op hun museum. Maar heilige huisjes bestaan niet voor 'Wasschappelaars' en dus schrikken ze niet (lang) van plan nen om het museum totaal anders in te richten. Ada van Hoof was één van de drijvende krachten achter de op richting van het museum begin deze eeuw en neemt ook het voor touw voor de metamorfose van het Polderhuis. Zij heeft ideeën voor een nieuwe presentatie van de collectie uitgewerkt en houdt deze weken rondleidingen om eventuele omissies nog in de plan nen op te nemen. „Het blijft een museum over de dijk en de oorlog in Westkapelle. Maar we willen meer persoonlijke verhalen vertel len, zodat bezoekers zich makke lijker kunnen inleven in de histo rie. Het Polderhuis vertelt in de eerste plaats verhalen over West kapelle, maar die gelden natuurlijk voor heel de Zeeuwse kust." Van Hoof heeft er geen moeite mee de collectie behoorlijk door elkaar te gooien en afscheid te ne- men van oude thema's als dat de duidelijkheid en belevingswaarde ten goede komt. Open ruimtes, die ontstaan door onder meer inlei dende banieren weg te halen, laten bezoekers in één oogopslag een museumverdieping overzien. Op de bovenverdieping begint de ge schiedenis van het dorp en de dij ken daarom niet meer bij de ijzer tijd of de Romeinen, maar bij het tijdvak 600 tot 1400. „Maar we ruimen een vuistbijl uit de ijzer tijd niet op. Die laten we gewoon zien in de tijd dat hij bij de latere dijkaanleg is opgegraven", vertelde Van Hoof gistermiddag aan een elftal Westkappelaars, onder wie enkele Polderhuisgidsen. Eén van de mascottes van het museum, Sacheus Dekker, krijgt een nieuwe rol. Sacheus is nu dijk werker, maar wordt in de nieuwe Persoonlijke verhalen vertellen meer dan lange teksten op een blaadje opstelling staketwerker; een dijk werker in een eerdere periode, die lage paaltjes van rijshout in de grond sloeg en daar puin tussen stortte. Ada: „Het vikingschip past ook niet in de nieuwe opstelling, maar krijgt een plek in de vuurto ren. Daar past het precies. En de KNRM krijgt een eigen plek in de etalage." Op de begane grond is over een jaar in Het Polderhuis te zien hoe het dagelijks leven vanaf 1910 er uitzag voor veel inwoners van Westkapelle. De nadruk blijft lig gen op de Tweede Wereldoorlog en de periode daarvoor en daarna. Het meest indrukwekkend wordt een 'stilteruimte' voor de slachtof fers. „Westkapelle is zwaar getrof fen; 92 procent van het dorp werd verwoest bij bombardementen en tien procent van de bevolking kwam om. Alle oorlogsslachtoffers worden herdacht met een foto en een verwijzing naar de plek waar ze zijn omgekomen." De slachtoffers onder de gealli eerden worden met naamsvermel ding herdacht. Op de vraag van de Zeeuwse voorvechter van bunker- behoud Hans Sakkers, gisteren ook present bij de rondleiding, of er ook aandacht is voor de Duitse gevallenen, antwoordde Ada be vestigend. „We gaan daar niet aan voorbij, maar het zal een algemene tekst worden. Het aantal en de identiteit van de Duitse slachtof fers in Westkapelle zijn onmoge lijk te achterhalen." Van VOOr 59,-* Bestel uw tickets op pzc.nl/winteruitjes woensdag 24 januari 2018 WA René Hoonhorst Het Polderhuis gaat op de schop Ada van Hoof bij dijkwerker Sacheus. „Sacheus werkte aan de dijk in Westkapelle, net als collega's langs de hele Zeeuwse en landelijke kust." FOTO LEX DE MEESTER -Ada van Hoof, coördinator Het Polderhuis m Korte theoriesessie Algemene voertuigbeheersing Rem- en uitwijkoefeningen Over- en onderstuurtraining Ijsbaan Noodstopoefening Gripcirkel Y-oefening De training duurt 3 uur, is inclusief auto, en kan ook als voucher (cadeau) gekocht worden. SAFETY EXPERIENCE CENTER - ROSMALEN Tickets zijn geldig tot 12 maanden na aankoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39