Steeds meer sporen van middeleeuwen Trekdijk en Cleene Hooge bepalen winst of verlies bij verkiezingen 6 Vroege woonplaatsen Paauwenburg Analyse In nog geen anderhalve dag hebben archeologen Bernard Meijlink en Bram Silkens met enkele helpers al zakken vol artefacten bovenge haald. Voor een leek zijn het ge woon scherven van een aantal (bloem)potten, maar de deskundi gen van de Walcherse Archeologi sche Dienst (WAD) zagen in een oogopslag dat veel brokstukken on geveer een millennium oud zijn. De WAD doet onderzoek, omdat er een bouwplannetje voor acht pa tiowoningen bij de gemeente ligt. De vliedberg in de nabijheid, waar schijnlijk restant van een voormalig mottekasteel, wekte de nieuwsgie righeid van historici al langer op. Eerder gegraven proefsleuven - een jaar of acht geleden waren er ook al eens bouwplannen - wakkerden de belangstelling nog aan. Meijlink: „De scherven wijzen op bewoning van dit stuk grond in de middeleeu wen. Of er op deze plek een neerhof was, is nog niet duidelijk. Er zou den natuurlijk ook boerderijen en schuren aan een andere zijde van de vliedberg kunnen zijn geweest." Sporen van een weg over het per ceel lijken bewoning ook uit te slui ten. „Maar die weg is waarschijnlijk uit de zeventiende of achttiende eeuw, zodat bewoning in de elfde, We vonden scherven van een kogelpot en andenne-aardewerk uit de periode tussen 900 en 1200 twaalfde eeuw niet is uit te sluiten." Meijlink haalt uit verkleuringen en de vastheid van de klei in de grond, die in een rechthoek van enkele tientallen meters lang en zo'n tien meter breed een paar decimeter is afgegraven, een schat aan informa tie. Zo hebben Silkens en hij sporen van oude grachten - 'waarschijnlijk rondom een hooimijt' - en de fun dering van een huis gevonden. Maar de archeologen zien ook zand dat duidt op veel recenter ge bruik. Meijlink wijst op los, lichtge kleurd zand: „Hier is waarschijnlijk de zandbak van de kleuterschool geweest, die hier nog niet zo heel lang geleden stond. En het zou me niet verbazen als op die plekken met losser donkerder zand de palen van een schommel in de bodem za ten." De Walcherse archeologen hou den nog flink wat slagen om de arm. Ze hopen binnen twee weken meer duidelijkheid te kunnen ge ven. „Na opgravingen aan de Lam- merenburgweg vorig jaar, eerste aanwijzingen in proefsleuven op Claverveld en opgravingen elders op Walcheren is de conclusie ge rechtvaardigd dat er in de late mid deleeuwen al veel meer boerenwo ningen op hogere kreekruggen in Walcheren waren dan we eerder vermoeden." Verkiezingen zijn vaak een afrekening met het beleid van de laatste jaren. In Mid delburg gaat het op 21 maart juist om de toekomst. Finale besluiten in twee gevoelige kwesties vallen na de verkiezingen en gaan het stemgedrag sterk beïnvloeden: een bedrijventerrein aan de Trekdijk en woningbouw in de Cleene Hooge. Beide kwesties vertonen bovendien grote overeenkomsten. De eerste parallel is meteen de kernvraag: moet er gebouwd wor den om nog wat geld terug te ver dienen op de aankoop van deze stukken grond? Of moet de ge meente een verwacht miljoenen- verlies nemen en luisteren naar de bezwaren van omwonenden? Zowel in Nieuw- en Sint Joos- land als in de westelijke wijken van Middelburg wordt fel gepro testeerd tegen bebouwing van de open ruimte. Leefbaarheid en landschap lijden te zwaar onder bebouwing van de Trekdijk en de Cleene Hooge, stellen de tegen standers. Zij vinden de huidige oppositiepartijen aan hun zijde: LPM, D66, GroenLinks en SP. En in het geval van de Trekdijk ook nog één CDA'er, die in Nieuw- en Sint Joosland woont. En bij de Cleene Hooge ook coalitiepartij Christenunie. Maar Middelburg heeft miljoe nen euro's betaald voor die stuk ken grond. Als er niks op wordt ge bouwd, leveren ze ook niks meer op. Dat leidt onherroepelijk tot flinke bezuinigingen, want het huishoudboekje is kwetsbaar en de spaarpot te klein om dat verlies op te vangen. Dit verklaart de keuze van de huidige coalitiepar tijen - PvdA, CDA, WD, SGP en Christenunie - om vast te houden aan eerdere besluiten om wel te bouwen aan de Trekdijk en in de Cleene Hooge. Al is het maar een beetje. De tweede parallel in deze dos siers is het zoeken naar een uit weg. Bij de Cleene Hooge kijkt de raad begerig naar een gebied aan de andere zijde van de Walcherse- weg: Poppenroede. Voor de aanleg van 5 hectare bedrijfsgrond aan de Trekdijk is een stuk landbouw grond aan de rand van Arnestein in beeld gekomen. De familie Kluijfhout heeft daar 4,6 hectare liggen, met de bestemming be drijfsgrond, en wil die wel ruilen of verkopen. Het opmerkelijke is dat beide al ternatieve locaties niet in bezit zijn van de gemeente. Die zou zo wel Poppenroede als de grond van Kluijfhout eerst moeten kopen. Met geld dat er eigenlijk niet is. Om vervolgens grond die ze al wel bezit, niet te gebruiken en daarop verlies te lijden. Ruilen is niet van zelfsprekend een oplossing. Het is dus wel de vraag hoe serieus deze alternatieven te nemen zijn. Daarom is er een derde parallel, een compromis waarin vooral de voorstanders het zoeken. En dat is toch bouwen, maar een beetje minder en vooral mooier en met minder overlast. De coalitie heeft daarop maandag al een voorschot genomen. De gemeenteraadsverkiezingen gaan over meer dan de Trekdijk en de Cleene Hooge. Toch zullen de partijen in belangrijke mate afge rekend worden op deze standpun ten. Bij veel Middelburgers die niet direct een belang hebben bij deze kwesties, zal een compromis begrip ontmoeten. Interessant wordt het om te zien hoe bepalend het stemgedrag van de mensen in Nieuw- en Sint Joosland en weste lijk Middelburg is op de verkie zingsuitslag. IN DE REGIO Workshop poëzie Meezingen Poëzie met stadsdichter MIJN DORP, MIJN STAD AAGTEKERKE woensdag 24 januari 2018 WA Of er echt een mottekasteel stond op de hoek van De Kem- penaerstraat en de Savornin Lohmanlaan in Vlissingen staat nog niet vast. Dat er in de mid deleeuwen al mensen woonden, lijken potscherven en ander aar dewerk wel aan te tonen. René Hoonhorst Vlissingen -Bernard Meijlink, Walcherse Archeologische Dienst Bouwen of miljoenen euro's mislopen? Die sterk versim pelde keuze gaat de ge meenteraadsverkiezingen in Middelburg domineren. Veel kiezers zullen hun stem laten bepalen door de plan nen voor de Trekdijk en de Cleene Hooge. Maurits Sep VLISSINGEN In het kader van de week van de poëzie worden in Vlissin gen twee work shops gehouden voor 55-plussers. Deelnemers leren over poëzie en emotie, poëzie vroeger en nu en ze ontdekken sonnet, haiku, limerick en elfje. Er is geen vooropleiding ver eist. De workhops vinden plaats op maandag 29 en dinsdag 30 januari in Vlissingen, van 10.00 tot 12.00 uur. Info en aanmelding via docent Ans Leek: ansleek@zee- landnet.nl, 0118- 641767. OOST-SOUBURG Protestantse Ge meente Oost-Sou burg houdt vandaag van 14.30 tot 16.30 uur een meezing- middag in het kerk gebouw aan het Oranjeplein. Mond harmonicavereni ging De Krekels zal optreden in de kerkzaal. Toegang is gratis. MIDDELBURG Planbureau en Bibli otheek Zeeland houdt morgen én donderdag 15 maart in samenwerking met schrijfster Anna Ros en de nieuwe Middelburgse stadsdichter Anna de Bruyckere (foto) een Poëziework- shop, bedoeld voor iedereen die onder begeleiding met zijn eigen poëzie aan de slag wil. De work shop vindt plaats in de ZB, Kousteense- dijk 7, van 18.45 tot 20.45 uur. Deel name is gratis. In schrijven via www.dezb.nl. MIDDELBURG Harald Bergmann mag nog eens zes jaar burgemeester blijven van Middelburg. De gemeenteraad wil unaniem dat hij wordt herbenoemd. De periode van Berg- manns benoeming van zes jaar loopt eind augustus 2018 af. De gemeenteraad heeft besloten dat Bergmann in zijn vol gende periode in aanmerking komt voor meer dan alleen zijn wettelijke taken. Bovendien wordt van hem verlangd dat hij in gemeentelijke samenwerkingsverbanden nadrukkelijk op komt voor het belang van Middelburg. Bergmann is ver heugd over zijn herbenoeming en dat geldt volgens hem ook voor zijn vrouw en kinderen. „Wij hebben ons hart verpand aan Middelburg." fotoaartvanbelzen Gymzaal, Agatha- straat, 17.30-18.30 uur: Pilates; 19.00- 21.00 uur: Badmin ton; ARNEMUIDEN Dorpshuis De Arne, 19.00 uur: Voorlich tingsavond 'Subsi die om uw eigen huis energieneu traal te maken'; GRIJPSKERKE Woonzorgcomplex Nimmerdor, 10.00- 11.00 uur: Koffie ochtend voor senio ren; Dorpshuis, 13.30- 17.00 uur: Biljarten en koersbal voor 50+ërs; KOUDEKERKE De Couburg, 13.00- 16.30 uur: Biljarten voor senioren; MELISKERKE Dorpshuis 'Ons huis', 13.30-17.00 uur: Biljarten; MIDDELBURG ZB, vanaf 09.30 uur: Voorleesontbijt voor kinderen van 2 tot 4 jaar; Het Palet, 09.30- 11.15 uur: Linedance; Kruitmolenlaan 125, 09.45-12.00 uur: Wekelijkse Koffie- inloop voor bewo ners van Wijk Dau- wendaele; Kruitmolen, 10.00- 12.00 uur: Bowlen voor senioren 50+; Cinema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning 'Otez-moi d'un doute'; OOSTKAPELLE De Halve Maan, 13.30-16.30 uur: Bridgen; De Egelantier, 13.30-14.30 uur: Wandelactiviteit voor senioren; OOST-SOUBURG Oranjeplein 2, 14.30-16.30 uur: Meezingmiddag en optreden 'De Kre kels'; SEROOSKERKE Oude Brandspuit huis, 13.00-17.00 uur: Rondleiding ex positie archeologie en geschiedenis Serooskerke en voor de jeugd een brandweerspel; VEERE Het Akkoord, 10.15- 11.15 uur: Ouderen- gym voor 70+; 13.30-16.30 uur: Ouderensoos; ZOUTELANDE Woonzorgcomplex De Tienden, 13.30- 16.30 uur: Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaar ten en sjoelen. HERBENOEMD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38