60 Streep door loktienerboetes Meer dieren op de dodenlijst provincie J1 3 k gaat het ook goed. Maar de derde economische motor, de stedelijke aantrekkelijkheid, is volgens de on derzoekers van De Staat van Zee land sterk onderontwikkeld. Nati onaal en internationaal zijn steden steeds belangrijker voor de econo mische ontwikkeling. Het draait daarbij om kennis en innovatie. In stellingen voor (hoger) onderwijs en onderzoek werken als magneten op jongeren. Als daar nog bedrijvigheid, werk gelegenheid en commerciële en culturele voorzieningen bij komen, willen mensen er graag komen wo nen. Zeker wel. Van de Zeeuwen die de komende twee jaar willen verhui zen, wil 72 procent naar een stad. En Zeeland verstedelijkt al. Volgens De Staat van Zeeland trokken de afge lopen acht jaar 28.000 mensen in Zeeland van het platteland naar de stad. Maar belangrijker is dat Zee land kan concurreren met de stede lijke gebieden om ons heen, de Randstad, Noord-Brabant en Vlaanderen. Volgens de onderzoekers van De Staat van Zeeland wel. Samen ko men Middelburg en Vlissingen in de buurt. Dat is het enige gebied in Zeeland dat voldoet aan de Europese defini tie van een stad. Maar het ontbreekt aan de krachtenbundeling om echt als stedelijk centrum van Zeeland te functioneren. Ook de andere Zeeuwse steden zouden daaraan mee moeten helpen. Zelf hebben ze namelijk niet het noodzakelijke draagvlak voor hoogwaardige voor zieningen. Ze moeten dus niet langer probe ren alles zo kleinschalig mogelijk Je moet de trek naar de stad niet bestrijden, maar juist begeleiden en dicht bij huis te organiseren. Je moet de trek naar de stad niet be strijden, aldus het rapport, maar juist begeleiden. Heel Zeeland profiteert van hoogwaardige voorzieningen in Middelburg en Vlissingen, is de ge dachte, mits die wel goed bereik baar zijn. Er moet dus ook worden geïnvesteerd in betere, snelle ver voersmogelijkheden. Kijk hoe het met Eindhoven is gegaan. Daarvoor is wel 'nadrukkelijk regie op pro vinciaal niveau' nodig, vinden de onderzoekers, want tot nu toe blijft samenwerken 'nog te veel steken in goede bedoelingen'. Het college volgt daarmee het ad vies van de bezwarencommissie op, die in december oordeelde dat de bezwaren van de ondernemers ge grond waren. De belangrijkste re den was de toezegging van waarne mend burgemeester Piet Zoon. In de raadsvergadering van 12 septem ber reageerde hij op alle commotie die was ontstaan na inzet van de loktiener. „De eerste keer waar schuwen we, de tweede overtre ding is een halve boete en de derde is het volle pond van 1.380 euro of het dubbele bedrag", zei Zoon toen. De ondernemers hebben ech ter nooit een formele waarschu wing na een overtreding gekregen, constateerde de bezwarencommis sie. Dat was voor de commissie vol doende om de bezwaarmakers in het gelijk te stellen. „De spelregels zijn vanaf nu heel helder", zei burgemeester José van Egmond gisteren. „Als je een over treding begaat en er staat een boete op, dan geldt die als waarschu wing." Dat is het geval voor de Spar-supermarkt en het restaurant. „Valt iemand voor het eerst door de mand, dan krijgt-ie eerst een waar schuwing, dan een halve en vervol gens een hele boete." Ondernemer Carlo de Neve is blij met het besluit van de gemeente. „We hadden al wel verwacht dat de boete kwijtgescholden zou worden Valt iemand voor het eerst door de mand, dan krijgt-ie eerst een waarschuwing omdat de bezwarencommissie ons in het gelijk stelde. De vorige bur gemeester heeft verteld hoe de re gels waren en de gemeente heeft die niet nageleefd." Alle vier de dieren komen voor op een lijst van 52 exoten die de Eu ropese Unie heeft opgesteld. Dat zijn dier- en plantsoorten (in Zee land vooral de reuzenberenklauw en de waterteunisbloem) die hier niet thuishoren en schade aan richten aan de omgeving. De muskusrat en de rosse ste kelstaart werden al bestreden. De provincie gaat jagers de mogelijk heid geven zonder toestemming van eigenaren gronden te betre den om de rosse stekelstaart te schieten. Voorheen was hij te vaak letterlijk gevlogen. De beverrat komt in Zeeland nog niet veel voor, maar wordt als een bedreiging gezien voor plan ten, vissen en dijken. De 400 Nijl- ganzen die Zeeland aandoen, zijn agressief naar andere vogels, ver slechteren de waterkwaliteit en vreten aan landbouwgewassen. woensdag 24 januari 2018 Het aantal inwoners in steden is in Zeeland toegenomen met 37 procent, het vertrek van het platteland is 16 procent. In acht jaar tijd verloor het Zeeuwse platteland 28.000 inwo ners. Van de Zeeuwen die binnen twee jaar willen verhuizen wil 72 procent naar een stad Het aantal misdrijven in Zeeland is gedaald van 23.985 in 2009 tot 15.520 in 2016. Van alle Nederlanders voelen de Zeeuwen zich het veiligst. 79 procent van de Zeeuwen geeft aan zich zel den of nooit onveilig te voelen. Zeeland is een van de belangrijk ste toeristische gebieden van Nederland, met 2,4 miljoen gasten en 10,1 miljoen over nachtingen in 2016. Het cultuurbezoek in Zeeland is toe genomen. 9 van de 10 Zeeuwen zegt het afgelopen jaar ten minste één culturele voorstelling, instelling of le zing te hebben bezocht. 44 pro cent van de Zeeuwen doet zelf iets aan cultuur, aanmerkelijk meer dan in 2013 (37 procent). Lan delijk is de trend juist dalend Zeeland is de meest vergrijsde provincie van Nederland. Sinds 2009 is het aantal ouderen met een kwart toegenomen. In 2017 telde Zeeland 4060 inwoners van 90 jaar of ouder, een stij ging van 40 procent ten opzichte van 2009. Wil er nu dan niemand naar de Zeeuwse steden verhuizen? Zeeland moet dus een echte aantrekkelijke stad krijgen. Spar De Neve in Rilland en res taurant Chrystal Palace in Krab- bendijke hoeven de boete van 1.360 euro die hun was opge legd na bezoek van een lok tiener niet te betalen. Dat heeft het Reimerswaalse college van burgemeester en wethouders besloten. Michiel Bouwman Kruiningen - José van Egmond, burgemeester Behalve de muskusrat en de eendensoort rosse stekel staart zijn nu ook de beverrat en de Nijlgans in Zeeland vo gelvrij. De ratten moeten door het waterschap Scheldestro- men worden bestreden, de rosse stekelstaart en de Nijl gans zijn een prooi voor indivi duele jagers. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35