Planbureau schetst in onderzoek hoe Zeeland ervoor staat Bekertoernooi Zeeland mist een echte stad. Die is nodig om bedrijven en inwoners te lokken. Middelburg en Vlissingen moeten daarom het stedelijk centrum worden. woensdag 24 januari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Hoedekenskerke buigt tegen Cluzona pas na strafschoppen ZEELAND10 Vandaag kan het zomaar ex treem zacht worden voor de tijd van het jaar. Weerbureaus ver wachten dat er een grote kans is op warmterecords. Femke Lefeber (6) uit Vlissingen nam alvast een voorproefje op het weer tussen de bloeiende nar cissen. Het weer klimt vanmid dag naar de dubbele cijfers, ter wijl een middagtemperatuur van 5 tot 6 graden eind januari normaal is. Lekker weer is het echter niet. De zon laat zich nauwelijks zien. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Volgens het gisteren gepresen teerde onderzoek De Staat van Zee land 2017, dat in opdracht van de provincie is opgesteld door ZB Planbureau, staat Zeeland op een kantelpunt. Er moet een einde ko men aan de praktijk om alles zo kleinschalig mogelijk en dicht bij huis te organiseren. In plaats van de 'verdelende rechtvaardigheid' moet worden gekeken naar 'duurzame oplossingen voor Zeeland als ge heel'. Zeeland is de meest vergrijsde provincie, jongeren trekken weg, en sinds het begin van de eeuw zijn er een kwart minder baby's gebo ren. De raming is dat Zeeland de komende vier jaar 6ooo arbeids krachten tekort komt. Die zullen deels van buiten moeten komen. Dus is een aantrekkelijk vestigings klimaat essentieel. Mensen willen in steden wonen. Maar volgens het rapport is de stedelijke aantrekke lijkheid van Zeeland 'sterk onder ontwikkeld'. Er moet dus juist daar worden ingezet op wonen, kennis en onderwijs. Het platteland kan daar ook van profiteren als de be reikbaarheid van gecentraliseerde voorzieningen goed is. Zeeland verstedelijkt al wel. Het aantal inwoners in steden is met 37 procent toegenomen, terwijl op het platteland sprake is van een achter uitgang met 16 procent. 'Het Zeeuwse platteland ontvolkt dub bel zo hard als Nederland als ge heel', aldus het rapport. 'In acht jaar tijd heeft het echte Zeeuwse platte land ruim 28.000 inwoners verlo ren.' Toch ontbreekt het nog aan een echte stad. De agglomeratie Mid- delburg/Vlissingen is de enige die kan worden aangemerkt als een stedelijk centrum. Zij kan een groeipool zijn en centrumfuncties aan zich binden met voldoende draagvlak. Maar, meldt De Staat van Zeeland: 'het ontbeert Middelburg en Vlissingen echter aan de krach tenbundeling die nodig is om ook daadwerkelijk als stedelijk centrum voor Zeeland te functioneren'. In acht jaar tijd heeft het echte Zeeuwse platteland 28.000 inwoners verloren -De Staat van Zeeland Dus moet in gezamenlijkheid worden gewerkt aan een aantrek kelijk vestigingsklimaat: één sterke stadsomgeving. Daarvoor is cen trale regie nodig: 'Een voor onder nemers en huishoudens kwalitatief goed en duurzaam vestigingskli maat vereist nadrukkelijk regie op provinciaal niveau. Het samenwer ken blijft volgens de onderzoekers nu 'nog te veel steken in goede be doelingen'. Gedeputeerde Harry van der Maas is blij met de 'update' van hoe Zeeland ervoor staat. „We moeten keuzes maken en veel meer boven lokaal denken", erkent ook hij. „Dat is onze enige overlevingskans. Aan de ene kant moeten we oog houden voor de leefbaarheid van kleine kernen, maar wat daar niet is moe ten we bundelen in de stad. Dan moeten we nog wel een slag maken in de bereikbaarheid. Daar moeten we inderdaad regie op zetten. Dat kan best met dertien gemeenten, mits we samenwerken. Dat dat in Zeeland meer moet en kan, daar zeg ik niets nieuws mee." ZEELAND2 It Advies: 'Investeer in één stad'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33