Leesbaa Hoofdpijncentrum kan toeloop nauwelijks aan Ze praten wel, maar verstaan elkaar niet 2 JAN VAN DAMME Column Y~ Vanaf de Oosterscheldedijk kijken we naar Stavenisse. Koos Hage was vijfjaar toen de dijk het begaf. Hij vertelt over zijn zus, die voor de ogen van de dorpelingen onder water ver dween. Ik noteer. Eenmaal weer hoog en droog op de redactie in Vlissingen lees ik het relaas terug. Ook zijn moeder had geen schijn van kans. Mijn bril nog eens gepoetst. Ik blader in mijn aantekenblok. Staat daar 'doemelen'? 'Doennelen'? 'Dommelen'? 'Doezelen'? Niet voor het eerst merk ik dat na zo vele jaren mijn handschrift mis schien wel compacter - vol afkor tingen - maar bepaald niet lees baarder is geworden. 'Dompelen', dat moet het ge weest zijn. 'Leer scholieren leesbaar schrij ven' - het artikel staat onderop de vijfde nieuwspagina. Ik heb nog echte schrijfles ge had. Meester Kerckhaert op mijn Antoniusschooltje in Groede was niet van de kinderachtige, toen hij mijn eerste oefeningen beoor deelde. We kregen voorgedrukte kaarten met letters, die we moes ten overtrekken op doorzichtig pa pier. Daarna mochten we los in een schrift vol met strakke lijnen. De e's en a's en erren moesten goed gegolfd en gekapt in beeld worden gebracht. Tussen die on verbiddelijke lijnen. Als de mees ter het op het bord voordeed leek het zo simpel. Mijn kroontjespen haperde, spleet, vlekte. We kregen een roze vloeiblad om de ergste schade op te zuigen. Een schoon schrijver ben ik nooit geworden. Vooral de hoofdletters H en S wa ren zo slangachtig glibberig, dat ik toen al het predicaat 'onleesbaar' achter mijn naam kreeg. Eenmaal in het krantenbedrijf beland bood de typemachine uit komst voor mijn haperende hand schrift. Nog altijd sla ik met vol plezier mijn vingers blauw op de toetsen. Beeldschermletters zijn gelukkig niet voor meerdere inter pretaties vatbaar. Dat de computer geen ping op het eind van de regel laat horen is een gemis, maar ik ben er inmiddels wel aan gewend. Leer scholieren leesbaar schrij ven. Het is een prijzenswaardig idee. Maak er maar meteen een cursus 'schrijven in de open lucht' van, op de kruin van een dijk. Eén deelnemer ken ik al. Mijn kroontjespen haperde, spleet, vlekte. Een schoonschrijver ben ik nooit geworden DESTELLING Vandaag: In Zeeuwse dorpen is het goed toeven Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Schip strandt op zandbank Vrachtwagen met uien belandt in sloot Subsidie voor ruimen drugsafval TERNEUZEN Man verliest schoen bij vlucht De mensen die op de hoofdpijnpoli langskomen hebben vaak meer ke ren per week barstende of bon kende hoofdpijn. „Zo erg dat het hun leven beïnvloedt", vertelt hoofdpij nverpleegkundige Colinda Vlaander. „Sommigen hebben twee, drie of zelfs vier keer per week hoofdpijn. Dat beperkt hun leven, zowel op het werk als privé." Tot voor kort behandelde de poli op de afdeling neurologie van Zorg Saam negen mensen per week. Dat is nu twee keer zoveel. Al betekent dat niet dat Zeeuwen massaal chro nische hoofdpijn hebben gekregen. „Huisartsen weten ons steeds meer te vinden en verwijzen vaker door", verklaart Vlaander. „Maar dat is een deel van het verhaal. Wat zeker ook meespeelt is dat mensen steeds meer stress ervaren. Al is de één er meer gevoelig voor dan de ander. Stress kan chronische hoofdpijn veroorzaken." Wie langs gaat moet niet denken dat er bij neurologie een wonder pilletje klaarligt. Want er zijn ver schillende soorten hoofdpijn, zoals migraine, (spier)spannings- en clusterhoofdpijn. „Het behandelen van hoofdpijn is een zoektocht", zegt Vlaander. „Na een gesprek met de neuroloog gaan we kijken wat de De oorzaak van hoofdpijn is vaak niet zwart-wit oorzaak zou kunnen zijn. We ne men de tijd en luisteren aandachtig naar mensen. Want de oorzaak van hoofdpijn is vaak niet zwart-wit." Ze waarschuwt dan ook voor al te hoge verwachtingen. „Soms lopen mensen al zolang met klachten dat ze denken dat het hoofdpijncen trum die allemaal in één keer op lost. We streven ernaar om de hoofdpijn te genezen. Maar dat kost tijd. Het houdt vaak niet op bij één consult." Althans, ze lieten hun ambtenaren het woord voeren. Gedeputeerden waren er niet bij. Het gaat allemaal over woning bouwafspraken op Walcheren. De drie gemeenten kunnen het niet eens worden en het geduld van de provincie is al lang op. Die heeft in juli vorig jaar daarom zelf de knoop doorgehakt. Vlissingen is blij, want die voelt zich gesteund door de pro vincie. Middelburg juist niet, zeker niet omdat zij het gevoel heeft dat de provincie Vlissingen voortrekt omdat die er financieel zo slecht voor staat. Veere heeft een eerder ingediend bezwaar ingetrokken. De voorzitter van de onafhanke lijke commissie die Gedeputeerde Staten adviseert over bezwaren te gen hun besluiten, keek zijn ogen uit: twee overheden voor de com missie, dat komt niet zo vaak voor. Praten ze nog wel met elkaar? Of is er een patstelling? Een patstelling is het niet, von den de ambtenaren van de ge meente. Maar zestig minuten juri dische fijnslijperij was volgens hen hard nodig om duidelijkheid te krijgen. Heeft de provincie in juli wel of niet officieel een besluit ge nomen? Want Middelburg heeft dat nooit zwart op wit gekregen. Opgevraagde stukken worden niet verstrekt. En mocht de provincie wel op eigen kracht de gemeente nieuwe afspraken opdringen? Bo vendien: zijn die woningbouw plannen uit 2013 echt niet meer gel dig? De gemeenten hadden toch af spraken voor tien jaar gemaakt? Het besluit bestaat wel degelijk, legden ambtenaren van de provin cie uit. Ze zijn alleen vergeten het Meningsverschillen over woningbouw voor onafhankelijke bezwarencommissie op te sturen. En die oude bouwaf spraken zijn 'niet actueel' meer en kunnen niet meer gebruikt worden om een bouwplan te rechtvaardi gen. Dat, was het weerwoord, is juist in het belang van Middelburg. Met die oude afspraken zal elk plan sneuvelen bij de Raad van State. De bezwarencommissie gaat er eens goed over nadenken. En brengt dan advies uit aan Gedepu teerde Staten. Die künnen het ad vies - als hen dat slecht uitkomt - naast zich neerleggen. &A6 VAN &E PINDAKAAS woensdag 24 januari 2018 Gisteren: Een taakstraf is geen straf 616 reacties PAAL Een cementtanker van 66 meter lang is gister middag vastgelopen in de Westerschelde ter hoogte van Paal. Om 15.50 uur kwam het schip op eigen kracht weer los en is het naar Hansweert gevaren. Volgens Rijks waterstaat was er geen gevaar voor de omgeving en geen hinder voor het overige scheepvaartver keer. De Rozengracht voer zonder lading van Terneuzen richting Ant werpen. KRUININGEN Aan de Schapenweg in Kruiningen is gistermid dag even voor twaalf uur een vrachtwagen, gela den met uien, omgeval len en in de sloot beland. Niemand raakte ge wond. Hoe het ongeluk kon gebeuren is niet be kend. De weg was tijdelijk vol ledig afgesloten voor ver keer. MIDDELBURG Gemeenten en grondei genaren die vorig jaar kosten hebben gemaakt voor het opruimen van drugsafval op hun terrein, kunnen beroep doen op een subsidie van de pro vincie. Die heeft daarvoor 10.222 euro beschikbaar. Aanvragen kunnen wor den ingediend van 1 fe bruari tot en met 30 juni. Niet in het provinciehuis in Middelburg, maar bij de provincie Noord-Bra bant. Dat fungeert als centraal loket. De politie zoekt een man die gistermiddag in de Tholensstraat in Ter- neuzen met een auto tegen een bank is gere den en daarna te voet is gevlucht. Daarbij ver loor hij een schoen. Agenten wilden de ver dachte aanhouden omdat hij voor een 'flink bedrag' aan boetes heeft openstaan. Steeds meer mensen met chro nische hoofdpijn gaan naar het hoofdpijncentrum Zeeland in Terneuzen. De toeloop is zo groot dat ziekenhuis ZorgSaam een extra verpleegkundige heeft aangesteld om de patiënten- stroom op te vangen. Jeffrey Kutterink Terneuzen - Colinda Vlaander, hoofdpijnverpleegkundige Kantoren op een kilometer van elkaar, persoonlijke kennissen, soms zelfs dezelfde politieke kleur. Toch slagen bestuurders van de provincie Zeeland en de gemeente Middelburg er al een jaar niet in om hun meningsver schillen over woningbouw te be slechten. Gisteren bestreden ze elkaar zelfs voor een onafhan kelijke bezwarencommissie. Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2