27 GELD GOEDE RAAD Wat is het ook al weer? Aandelen Je wilt beginnen met beleggen, maar weet niet hoe? Zo stel je zelf een beleggingsportefeuille samen. Het nieuwe jaar biedt volop kansen op de beurs. Ook voor wie nog nooit eerder heeft belegd. Maar waar begin je? Welke aandelen moet je kopen? En hoe stel je zelf een evenwichtige beleggingsportefeuille samen? We vroegen het aan Patrick Beijersber- gen, beleggingsanalist en auteur van de praktische handleiding Beleggen kun je zelf. Hij heeft zeven concrete tips voor wie in 2018 wil starten met beleggen of zijn beleggingsporte feuille wil aanpassen. De beurs is onvoorspelbaar. Stop niet al je eieren in één mandje, maar spreid je investering. Zo kun je de da lende koers van een slecht presterend aandeel opvangen met aandelen die het wel goed doen. „Een portefeuille met tien of meer aandelen uit ver schillende sectoren heeft een veel la ger risico dan een belegging van één of enkele aandelen", zegt Beijers- bergen. Volgens de beleggingsexpert be staat de ideale portefeuille uit vijftien tot twintig aandelen verdeeld over verschillende sectoren, variërend van energie en industrie tot internet en gezondheidszorg. Daarbij krijgt elk aandeel een gelijk gewicht, bijvoor beeld 5 procent in het geval van twintig aandelen. Onderzoek toont aan dat je met een dergelijke strategie veel indexen verslaat, omdat die vaak een hoger gewicht toekennen aan grote of bij beleggers populaire be drijven. Bij een beleggingsfonds of indextrac- ker (ETF) zit de spreiding al ingebak- TERMEN Dividend - ken: waarom dan toch zelf een porte feuille samenstellen? „Advieskosten en beheervergoedingen van dure fondsmanagers snijden in je rende ment. Dus kun je het beste zelf aan delen bij een bank of broker kopen", legt Beijersbergen uit. „Dat kost je al leen transactiekosten en eventueel een jaarlijks bewaarloon of een admi nistratievergoeding." Tip: Zoek een aanbieder met lage kosten die geen bewaarloon rekent. Op dit moment is in Nederland De- Giro met afstand de goedkoopste broker. Hoe selecteer je de juiste aandelen voor je portefeuille en waar moet je op letten? Zelf past Beijersbergen de methode van superbelegger Warren Buffet toe: investeer in bedrijven met een voorsprong op de concurrentie en competitieve voordelen, zoals sterke merken en goede netwerken. „Ziet dat er overtuigend uit, kijk dan pas naar de prijs", aldus de beleg gingsexpert. Laat je aandelenkeuze niet leiden door de waan van de dag, raadt Beijersbergen aan. Investeer niet in cryptovaluta zonder onderliggende waarde of jonge bedrijven die te veel beloven. Drommen beleggers steken momenteel hun zuurverdiende geld in Tesla, de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's, terwijl het bedrijf nog nooit winst heeft ge maakt. Beijersbergen: „Ga dan voor BMW, ook drukdoende op het gebied van duurzaamheid en elektrisch rijden, maar een stuk goedkoper en je krijgt er jaarlijks 4 procent dividendrende ment voor terug." Eén keer per jaar de portefeuille tegen het licht houden is voldoende Wie start met beleggen, wil natuur lijk zo laag mogelijk instappen. Pro bleem is alleen dat de markt niet te timen valt. Wachten op het juiste moment heeft volgens Beijersbergen dan ook geen zin. „Ik ken genoeg be leggers die wachten op een crash, maar die doen dat inmiddels tien jaar en lopen dus al even zo lang rende ment mis." Tip: Wil je voorkomen dat je op een hoogtepunt instapt? Be leg dan periodiek, door bijvoorbeeld maandelijks of per kwartaal een be drag te investeren. Beleggen doe je voor de lange ter mijn, bijvoorbeeld om eerder te kun nen stoppen met werken of later de opleiding van je kinderen te kunnen betalen. Daarom is het verstandig om zo min mogelijk naar de stand van je aandelen te kijken. Beijersbergen: „Al die koersbewegingen maken ner veus, leiden tot uitstappen of swit chen en brengen zo onnodige kosten met zich mee waar het rendement onder lijdt. Eén keer per jaar de por tefeuille tegen het licht houden en aanpassen waar nodig, is ruim vol doende." Obligaties brachten de voorbije jaren dankzij de dalende rente goede ren dementen. Toch laat Beijersbergen ze ditmaal buiten de portefeuille. „De rentevergoedingen zijn nu zo laag ge worden dat beleggen in obligaties steeds moeilijker wordt. Voor 2018 is het in mijn ogen verstandiger om het risicomijdende deel van de porte feuille in te vullen met geld op een spaarrekening." woensdag 24 januari 2018 GO Beleggen kun je best zelf Kaj van Arkel 1 Spreid je kansen 2 Let op de kosten Aandeel Met een aandeel heb je een deel van een be drijf in handen. Dat deel is geld waard. Hoeveel geld hangt af van de prestaties en de vooruitzichten van het bedrijf. Als aandeelhouder deel je soms mee in de winst van een onderne ming. Dit heet dividend. Een bedrijf besluit zelf of het dividend uit keert. Obligatie Bij een obligatie leen je voor een vastgestelde periode geld uit aan een overheid of onder neming. In ruil daarvoor ontvang je jaarlijks rente. Hoeveel rente is afhankelijk van de looptijd. Na de vastge stelde periode krijg je de gehele inleg terug, tenzij de lener failliet is. Indextracker Met een ETF koopje een deel van een index, zoals de AEX. Onder een index verstaan we de belangrijkste bedrij ven op een beurs. Je belegt met een ETF dus niet in één, maar in alle aandelen die een index noteert. Beleggingsfonds Met een beleggings fonds investeer je in een pakket aandelen en obligaties van ver schillende bedrijven. Een fondsmanager be heert jouw pakket. Daartegenover staan wel beheerkosten. 3 Kies kwaliteit boven prijs 4Ga voor zekerheid, niet voor de belofte —Patrick Beijersbergen Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 5 Wacht niet af, maar stap in 6'Vergeet' je belegging 7 Obligaties zijn nu niet zo interessant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27