Beert es Koptelefoon voor in een kippenhok Waarvan Akte Goeie koop 24 Slimme lampen In de donkere wintermaanden ben je gebaat bij licht dat met je meedenkt. Handig, altijd lampen op de juiste sterkte. Techsite Tweakers testte vier instapsets van slimme lampen. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Ze zijn midden twintig en wonen nog bij hun ouders. Maar nu willen ze toch een eigen plekje. Ze hebben lekker kunnen sparen al die jaren, hebben een woning op het oog en zijn er helemaal klaar voor. Dus moet het er maar van komen: weg bij moeders pappot. Trouwen willen ze voorlopig niet, maar ze be seffen dat het belangrijk is hun nieuwe status als samenwonenden goed vast te leggen. Ver standig natuurlijk. Aan mij de vraag of ik voor hen een samenlevingscontract wil opstellen. Het wordt mij snel duidelijk wie in deze rela tie de broek aan heeft. Ze behoort tot de genera tie jonge vrouwen die zonder omwegen en als vanzelfsprekend het heft in handen neemt. Zij voert het woord, zij bepaalt wat goede voor hen is. Ze is kritisch en assertief. Geen jongedame die je graag tegen de haren instrijkt. Hij daaren tegen maakt een bedeesde, introverte indruk en hoort het allemaal wat gelaten aan. Ik krijg on willekeurig een beetje medelijden met hem. In principe willen ze hun spaargeld en spul len delen, vertelt ze. Hun liefde is immers voor altijd, zegt zij, terwijl ze hem aankijkt. Hij weet wat hem te doen staat en knikt braaf. Dat levert hem een kusje op. Zoals alle jonge paren die gaan trouwen of sa menwonen hebben ze er een grenzeloos ver trouwen in dat ze altijd bij elkaar zullen blij ven. 'Scheiden? Dat overkomt ons niet!' Maar deze twee zijn wel zo reëel dat ze reke ning willen houden met de mogelijkheid dat het onverhoopt fout loopt. Daarom zijn er een paar dingen die ze beiden, wat er ook gebeurt, zelf willen houden. Geen punt, dat kan allemaal vastgelegd worden in een samenlevingscontract. Het kost mij moeite om niet in de lach te schieten en kennelijk ziet hij dat Ze hebben beiden een lijstje gemaakt. Op dat van haar staan onder meer de sieraden die nog van haar overgrootmoeder zijn geweest. Op het lijstje dat hij mij toeschuift staat maar één ding: zijn collectie Beertjes Paddington. Het kost mij moeite niet in de lach te schieten en kennelijk ziet hij dat, want ongevraagd ver telt hij trots dat hij in de loop der jaren een kost bare verzameling heeft opgebouwd. Het past wel bij het beeld dat ik van hem heb gekregen. Dat een eerste indruk niet meer is dan een eerste indruk, merk ik als ze een paar weken later het contract komen ondertekenen. Zij is nog steeds dezelfde assertieve jon gedame. Maar hij heeft een me tamorfose ondergaan: ge scheurd T-shirt van hardrock band AC/DC, piercing in het oor, stoer leren jack. En zie ik daar een AC/DC-tattoo op zijn arm? Hij is onmisken baar een ruige rocker. Maar wel één met een verzameling Beertjes Paddington. weakers-redacteur Jeroen Horlings twijfelt er niet aan: „Vroeg of laat gaat iedereen aan de slimme lampen." Maar we zijn met zijn allen toch net overgestapt van gloeilamp op led? En zo erg is het toch ook weer niet om een lichtknop aan- of uit te drukken? Ja, beide zijn waar. Maar wie eenmaal heeft geroken aan de voordelen van de pientere peertjes, wil geheid nooit meer zon der, zegt Horlings. Omdat het bij voorbeeld verrekte handig is dat je lampen automatisch doven als je de voordeur uitstapt met je handen vol skispullen. Omdat je vanaf je winter sportadres in Saas-Fee de woonka merlampen in Zierikzee kunt bedie nen, of nog beter: automatisch op steeds andere tijdstippen kunt laten aanspringen om inbrekers om de tuin te leiden. Of omdat je bij thuis komst voor pampus op de bank kunt ploffen terwijl de lampen de hoe veelheid licht aanpassen naarmate het buiten donkerder wordt. Laagdrempelig De voordelen van led ten opzichte van de ouderwetse gloeilamp moge inmiddels ook wel duidelijk zijn. „Een ledlamp is zuiniger, wordt min der warm, gaat langer mee en bevat geen giftige stoffen", somt Jeroen op. Een slimme lamp is niets meer dan een ledlamp met extra snufjes onder de motorkap om te communiceren met een smartphone-app of af standsbediening, (bewegings)senso- ren en andere apparaten (denk: het licht dimt zodra de dvd-speler start). Het is misschien wel de meest laag- Wie aan slimme lampen heeft geroken, wil geheid nooit meer zonder drempelige vorm van domotica; een eerste opmaat naar het geautomati seerde huis van de toekomst waarin de toiletpot met de dokter belt en de koelkast je boodschappenlijstje aan vult. „Voor enkele tientjes kun je al de eerste stappen zetten", onderstreept Jeroen. Hij testte vier starterssets van onder de too euro; elk met twee Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl woensdag 24 januari 2018 GO Bananenbrood bioproduct 2018 Het bananen brood van Eko- plaza is op de biobeurs verko zen tot favoriet bioproduct van 2018. In het brood, gebakken door bakkers met een afstand tot de arbeids markt, worden overrijpe bana nen verwerkt die anders worden weggegooid. miljoen bedrij ven telde Neder land op 1 januari, 5 procent meer dan een jaar eerder. Vooral eenmanszaken zorgen voor de groei. (Bron CBS) Betalen met Payconiq Kijk niet raar op als het scherm van de pinauto maat opeens een QR-code laat zien. Dat is van een nieuw be- taalplatform: Payconiq. Daar mee kun je met je smartphone in winkels, online of met vrienden on derling afreke nen. Payconiq start als proef van Rabo en ING. Voor altijd pientere peertjes Matthijs Meeuwsen —Jeroen Horlings Jeroen Horlings Doorgewinterde redacteur van Tweakers, voornamelijk op het gebied van fotografie. Hoofdtelefoons zijn er in vele soor ten, maten en prijzen. Behalve een goed geluid is ook het draagcom- fort belangrijk. En oké, als het even kan moet ie er natuurlijk ook lekker uitzien. Kijk in de trein om je heen en je ziet meer hoofdtele foons dan 'naakte oren'. Niet zo gek, want dankzij draadloze apparaten en streamingdiensten als Spotify wordt overal genie ten van muziek erg gemak kelijk. Helemaal in je eigen mu- ziekwereldje verdwijnen? Hoofdtelefoons met no/se cancelling doen het omge vingsgeluid verstommen. Ideaal voor in een drukke trein, het vliegtuig, of het kippenhok dat je collega's 'het kantoor' noemen. We testen de hoofdtele foons op bouwkwaliteit, de sign, geluidskwaliteit, draagcomfort en prijs. Het panel selecteerde uiteindelijk drie goed ge teste draadloze hoofdtele foons: een allround perfor mer, een elegante schoon heid en een goedkoper model voor bas-fetisjisten. —Tom Haze Meer hoofdtelefoons kun je vergelijken op BesteProduct.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24