Koen Verweij pakt nu plan B, maar wat is dat? 21 Joeskov en Koelizjnikov geweerd van Winterspelen door IOC Giri op kop in Wijk aan Zee Rojer is terug in DC-team Marije Joling niet op NK Afgelopen zomer koos Verweij er voor zich aan te sluiten bij het Rus sische team. Curieus, gezien de do- pingperikelen in het land, maar voor Verweij lagen de ploegen niet voor het oprapen en hij vond dit vanuit sportief oogpunt de beste keuze. En toen kwam gisteren het ver dict. J oeskov wordt gestraft voor het gebruik van marihuana, waarover hijzelf zegt dat hij erin is geluisd. Maar het IOC wil geen Russen met een vlekje op de Spelen. In het ver lengde van Joeskov dreigt Verweij ook zijn coach Kosta Poltavets kwijt te raken. Het IOC heeft aangegeven in Pyeongchang geen stafleden te dulden die op de vorige Spelen in Sotsji met later gestrafte atleten hebben gewerkt. Dat geldt voor Poltavets. Verweij zei afgelopen maanden ook een plan B te hebben voor het geval de Russische ploeg, of in ieder geval Joeskov, zou worden uitgeslo ten. Hoe dat plan eruit ziet, wilde hij niet zeggen. Verweij hield giste ren de kaken op elkaar. Hij kan te rugvallen op Desly Hill, de coach met wie hij dit seizoen al trainde bij Nederlandse wedstrijden. Maar Verweij koos niet voor niets voor Poltavets en Joeskov, dat was de wereldtop. De Russische schaatsers Denis Joeskov en Pavel Koelizjnikov ontbreken op de Winterspelen. Ze staan niet op de lijst die het Russische olympische comité van het IOC kreeg. Welke vloeken er precies door de kamers rolden vertelt het verhaal niet, maar het moet maandag heb ben geonweerd in het Kremlin. De reden: een lijst. Eentje met 389 na men erop: de namen van de Russi sche sporters die wél welkom zijn op de Spelen van Pyeongchang. Het betekende dat er ook heel veel Russen niet mogen deelnemen - waaronder de schaatsers Pavel Koelizjnikov en Denis Joeskov. In reacties naar de pers was goed te zien dat de Russische bobo's er door waren verrast. En eerlijk ge zegd: het komt ook als verrassing dat op het laatste moment zo veel Russen worden uitgesloten. Commissie Het IOC tuigde maanden geleden een commissie op die per geval moest beslissen of de betreffende sporter mocht deelnemen aan de Spelen. De commissie kwam er veel te laat en ze hadden veel te veel werk te doen. En had er alle schijn van dat het uitvoerend co mité zich verschool achter de commissie zodat ze zelf geen be slissing hoefden te nemen over de Russische deelname. Dat was nogal laf. Welbeschouwd was er maar één beslissing mogelijk voor een natie die zich schuldig maakt aan een allesomvattend plan om de boel te flessen: volledige uit sluiting. Zeker omdat de Russi- sche eindverantwoordelijken en politici nog steeds niet of nauwe lijks erkennen dat Rusland een megalomaan dopingsysteem op zette om de Russische sportpres taties te stimuleren. De speciale IOC-commissie had, grofweg, de keuze tussen twee opstellingen. De zachte op stelling, die alleen het allerhardste bewijs (meerdere belastende ge tuigenissen of een positieve test bijvoorbeeld) had aangegrepen om dubieuze Russen te weren van de Spelen. Of de harde lijn, waar na genoeg iedere aanleiding genoeg zou zijn om Russen te schrappen. De commissie lijkt te hebben ge kozen voor de laatste opstelling. Nogal verrassend gezien de half slachtige opstelling van de be windvoerders van het IOC rich ting Rusland, maar blijkbaar zijn er binnen het IOC toch genoeg voorstanders van een hard antido- pingbeleid. De commissie rede- sico dat er een onschuldige Russi sche sporter wordt bestraft, óf je laat tientallen sporters toe waar van je kunt beredeneren dat het merendeel doping heeft gebruikt. De commissie heeft er vooral voor gekozen om schone sporters uit andere landen te beschermen - en die keuze is begrijpelijk. Maar het zal niet het laatste zijn wat er over gezegd wordt. De Russische politiek zal achter de schermen proberen de schade te herstel len en er zullen gerechtelijke procedures volgen van spor ters die zich gedupeerd voe len. Probleem: over minder dan drie weken beginnen de Spelen al. De Russen vech ten nu niet alleen meer tegen hun ei gen dopingstruc- tuur en de rest van de wereld, maar ook tegen de tijd. neerde als volgt: als Rusland in alle sporten sjoemelt, dan zijn alle Russische sporters verdacht. Eén belastende snipper informatie ex tra en de betreffende sporter ligt eruit. Zo werden Koelizjnikov en Joes kov geweerd vanwege een oude dopingschorsing (in het geval van Joeskov 'slechts' een schorsing vanwege marihuana) en Viktor An omdat je zijn naam kunt af leiden uit een passage in het McLaren-rapport dat voortkwam uit onder zoek naar de Russische dopingzwendel. In feite moest de commissie kiezen tussen twee kwaden: óf je neemt het ri- woensdag 24 januari 2018 SCHAATSEN Schaatsster Marije Joling (foto doet komend weekeinde in Thi- alf niet mee aan het natio naal kampioenschap all round. De dertigjarige titel verdedigster heeft al een tijd last van fysieke onge makken en ook is ze ver moeid, meldt haar ploeg Team IKO. Joling kwam begin december bij wereld bekerwedstrijden in Cal- gary voor het laatst in actie. Toen eindigde ze als zestiende op de 3000 meter. Joling: „Ik voel mij al langere tijd niet fit. Daarom is het voor mij nu noodza kelijk om op de rem te trap pen en te gaan onderzoe ken wat de werkelijke oor zaak is van mijn klachten." TENNIS Tennisser Jean-Ju- lien Rojer keert komende maand terug in het Neder landse Davis-Cupteam. De dubbelspecialist ontbrak in september tegen Tsjechië vanwege een knieblessure. Voor de wedstrijd in de we- reldgroep bij titelverdedi ger Frankrijk (2 tot en met 4 februari) is Rojer weer beschikbaar. Dat gaat ten koste van Matwé Middel koop, die de 36-jarige Rojer tegen de Tsjechen verving. Bondscoach Paul Haarhuis selecteerde voor het duel verder Robin Haase, Thiemo de Bakker en Tallon Griekspoor. Oranje kwam drie jaar ge leden voor het laatst uit in de wereldgroep van het landentoernooi. Koen Verweij steeg gisteren met stip op de lijst van kanshebbers op goud bij de Olympische Spe len. Toch sprong Verweij geen gat in de lucht bij het nieuws van de uitsluiting van Denis Joeskov. Want hij verliest zijn ideale trai ningsmaat, al jaren de snelste man op de 1500 meter. Rik Spekenbrink Amsterdam SCHAKEN Anish Giri heeft bij het internationale schaaktoernooi in Wijk aan Zee de macht gegrepen. De Nederlandse groot meester behaalde na de tweede rustdag zijn vierde overwinning. De nog onge slagen Giri versloeg in de negende ronde met zwart de Rus Maxim Matlakov. Na 39 zetten was het duel voorbij. Giri kwam alleen aan kop doordat zijn rivalen Magnus Carlsen uit Noor wegen en Sjachriar Ma- medjarov uit Azerbeidzjan niet konden winnen. Carl sen speelde met zwart re mise tegen de Indiër Vis- wanathan Anand. Geschorste Russen nu in race tegen de klok Thijs Zonneveld Rotterdam Winnaar Koelizjnikov (I) en nummer 2 Joeskov feliciteren elkaar na de 1000 meter bij de WK afstan den in Koloma 2016. fotoepa Kosta Poltavets. FOTO PRO SHOTS A Koen Verweij. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21