'Drachtige orka Morgan is illegaal op Tenerife' balderman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! I baldErman.nl EUWS 11 Vrolijke verpakking verhult het nare beeld van infuuszak (G) 399,- Wat een naar gezicht toch, dat infuus aan je ziekenhuisbed. Dat kan anders, dachten Edward en Julian Hoogendoorn.Zij zijn de bedenkers van het 'Fuusje', een vrolijke verpakking voorde doorzichtige infuuszak. De bekende plastic zakken met vloeistof aan het bed maken het toch al vervelende ziekenhuisver blijf er niet beter op. Edward (22) uit het Zuid-Hollandse dorp Gouderak en Julian (23) Hoogen- doorn uit buurdorp Moordrecht besloten daar iets aan te doen. Ze delen binnenkort in ziekenhuizen de allereerste zogeheten Fuusjes uit aan zieke kinderen. Zo'n vro lijke verpakking komt over de in fuuszak. Het is een kleine verande ring van de ziekenhuissfeer die het verblijf kan veraangenamen, zeg gen de mannen. Zij hebben de zelfde achternaam, maar zijn geen familie van elkaar. Het Fuusje is een cover met een vrolijke print aan de voorkant, met op de binnenkant een puzzel en een aantal prikkelende vragen die het patiëntje samen met het be zoek kan beantwoorden. Het is be doeld als afleiding voor, tijdens en na de behandeling. Voor de meisjes is er een andersoortig Fuusje dan voor jongens, Luki de Leeuw voor de jongens en Dana Dolfijn voor de meiden. Zieke moeder Het idee komt van Edward Hoo- gendoorn. Hij stoorde zich aan het nare beeld van de katheter en het infuus toen zijn ernstig zieke moe der anderhalf jaar geleden in het ziekenhuis lag. Later is hij erover gaan prakkise ren. „Dat moest toch anders kun nen, dit was geen gezicht. Niet voor moeder, maar ook niet voor het bezoek", zegt hij. Julian Hoo- gendoorn is het creatieve brein van het duo. „Edward kende ik nog van vroeger", zegt Julian: „Hij wist dat ik communicatie- en mediadesign had gestudeerd, al eerder met cre atieve producten had gewerkt en vroeg of ik wilde meedenken." Daarop zijn de keukentafelsessies Als het lukt, is onze missie om het voor kinderen leuker te maken geslaagd begonnen. Het eindeloze knutse len leidde uiteindelijk tot een aan tal hoesjes die volgens de mannen vrolijk genoeg en zeker toepasbaar zouden kunnen zijn. Met welgemeend enthousiasme, een flinke dosis brutaliteit en de prototypes in de de jaszak, gingen de mannen de ziekenhuizen langs met de vraag of de verpleegkundi gen er iets in zagen. „De eerste re acties op de Fuusjes waren enorm positief, maar daarna kwamen er toch wat bezwaren en opmerkin gen", zegt Edward Hoogendoorn. „Het moet natuurlijk hygiënisch zijn, het moet makkelijk weg te ha len zijn door de verpleegkundige, gebruiksvriendelijk en goed schoon te maken." Toch verliet het duo de kinderaf delingen van de bezochte zieken huizen niet met een teleurgesteld gevoel. Zij kregen een karrenvracht aan tips en adviezen mee. De Hoo- gendoorntjes keerden terug aan de keukentafel en perfectioneerden het ontwerp. „Het is een eenvou dig, vrolijk en niet te duur ontwerp geworden. Voldoet aan alle medi sche eisen. 'Niet te duur' omdat we met een lage prijs zoveel mogelijk kinderen kunnen helpen en Fuusje kunnen weggeven", zegt Julian. Winnaar Het initiatief van beide mannen is niet onopgemerkt gebleven. Ver zekeraar Nationale Nederlanden verkoos het initiatief tot winnaar van de startup-wedstrijd GoalGet- ters. Edward en Julian kregen een startkapitaal om meteen aan de slag te gaan. „We willen er niets aan verdienen, maar wel uit de kosten komen. Als dat lukt, zijn wij al heel blij en is onze missie, om het voor kinderen ietsje leuker te maken, geslaagd", zegt Edward Hoogendoorn. Orka Morgan werd in 2010 ver dwaald en zwaar ziek uit de Wad denzee gered. Het dier werd opge vangen in Dolfinarium Harderwijk en daarna inzet van een jarenlange strijd: haar terugzetten in de zee of overplaatsen naar een dierenpark, voor de rest van haar leven. Dat laatste gebeurde: Morgan zou in zee niet meer kunnen overleven en ging eind 2011 naar Tenerife. Di verse juridische procedures haal den niks uit. Maar dierenactivisten uit bin nen- en buitenland lieten Morgan nooit in de steek. Geregeld doken er videofilmpjes en meldingen op dat de vrouwtjesorka het niet goed kon vinden met de andere orka's in Loro Parque. Hoe vaak het dieren- pretpark op Tenerife dat ook tegen sprak, dierenorganisaties bleven ja gen op informatie over Morgan. En nu is het toch weer tot een rechtszaak gekomen. Dierenrech tenorganisaties probeerden giste ren bij de bestuursrechter de ont heffing ongedaan te laten maken, waarmee Morgan ooit mocht ver huizen. In Loro Parque moest onder meer wetenschappelijk onderzoek worden gedaan waar orka's in de vrije natuur baat bij hebben. Dat is volgens de dierenrechtenorganisa ties, verenigd in de stichting Free Morgan, nooit gebeurd. „Er zijn nooit wetenschappelijke rapporten gepubliceerd", zegt Hester Bartels van Free Morgan. Daarnaast maakte Loro Parque enkele weken geleden bekend dat Morgan zwanger is. Ook dat is te gen alle regels in gebeurd. Fokken met Morgan was absoluut niet de bedoeling. De bestuursrechter doet over enkele weken uitspraak. 5 dagen Berlijn Van der Valk Special 10 dagen Polen: Mazurengebied en Gdansk 10 dagen Het Noorden van Ierland 699, 10 dagen Pittoresk Vrsar Istrië 10 dagen Rondreis Noorwegen w woensdag 24 januari 2018 GO 'Fuusje' moet verblijf in het ziekenhuis opleuken f- »f ai k De vrolijke verpakking met Luki de Leeuw onttrekt de infuuszak aan het oog. foto bartschouten Rik Sneijder Gouderak/Moordrecht - Edward Hoogendoorn De 'Nederlandse' orka Morgan is wéér inzet van een juridische strijd. Morgan is volgens dieren- organisaties tegen alle regels in zwanger gemaakt in het Spaanse Loro Parque. En dus moet ze daar alsnog weg. Victor Schildkamp Harderwijk 10 dagen Barcelona en omgeving/ Barcelona en Andorra Diverse vertrekdata Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata ANVR Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: 6 www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds Et reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11