c Hoe herken je nep-site tikkie? 10 OPGELICHT BETAAL-APP TIKKIE De Fraudehelpdesk waarschuwt voor oplichters die de betaal-app Tikkie van de ABN Amro nabouwen waarmee ze bankrekeningen plunderen. Voor verslaggever Gerard Lukken kwam de waarschuwing te laat. Er melden zich dagelijks tientallen Tikkie- slachtoffers Je voelt je een sufferd eer ste klas. Toch kon ik er niet zo veel aan doen dat internetcriminelen vo rige week stilletjes mijn bankrekening een heel eind leegplunderden. Natuurlijk, on bewust had ik er zelf aan meegewerkt. En dat zou je naïef kunnen noemen. Maar het was simpelweg niet in me opgekomen dat ik op slinkse wijze naar een ingenieus gebouwde nep- website van mijn bank geleid zou kunnen worden. Tot de fraude-afdeling van de ABN AMRO zich meldde. Of het wel klopte dat we ongebruikelijk grote bedragen geld over aan het maken waren naar ene C.J. O'Bryan. 'Huh?' Nee dus. Tien mille was er al verdwenen. Een vol gende overboeking had de bank voor de zekerheid even geblokkeerd. God dank. Op zo'n moment buitelen de ge voelens over elkaar heen. Woede en wraaklust. Onmacht. Verslagenheid. En dan dringt natuurlijk die pran gende vraag zich op: Hoe kan het? Hoe kan het dat oplichters geld van mijn bankrekening stelen? Het antwoord was eigenlijk onthutsend simpel. Ik had namens mijn dochter een arm band te koop gezet op Marktplaats. En daar had ene 'Brenda' op gereageerd. Via WhatsApp. Ze had belangstelling en wilde weten wat de uiterste prijs was. Heel gemakkelijk ging ze akkoord en vroeg naar welke bankrekening ze het geld kon overmaken. Nadat ik dat had doorgegeven, vroeg ze of ik het erg vond om via Tikkie, de betaal-app van ABN AMRO, 1 cent naar haar rekening over te maken. Uit voorzorg. Dan wist ze zeker dat naam en nummer bij elkaar hoorden. Arge loos oordeelde ik dat de reden voor zo'n betaalverzoek wel plausibel klonk. Iedereen kende natuurlijk die verhalen over internetoplichting. Je kon tegenwoordig niet voorzichtig ge noeg zijn... Hoewel later bleek dat er op Google al van alles over terug was te vinden, had ik van de Tikkie-fraude nog nooit gehoord. Daarom trapte ik met open ogen in de val die voor me was opge zet. Ik kreeg via WhatsApp een link toegestuurd die qua vorm en inhoud bedrieglijk veel op die van ABN Amro leek. Het link-adres begon zelfs met 'https' waarbij die 's' voor secure staat. Maar toen die bankmedewerker belde, werd me al snel duidelijk dat er hele maal niets veilig was aan dat adres. De gegevens die ik had ingevuld wa ren niet naar de internetomgeving van de ABN Amro gegaan, maar recht streeks naar de criminelen die zich schuil hielden achter 'Brenda'. Daarom was die cent ook niet afge schreven van mijn rekening. En daarom had 'Brenda' een rare smoes opgehangen toen ik argwaan begon te krijgen en tevergeefs om het nummer van haar bankrekening vroeg. In etappes Met de gegevens die ik in die nep-app prijsgaf, kon 'Brenda' via internet bij mijn bankrekeningen komen. Een paar dagen later sloeg 'ze' toe. In etap pes werd kort na elkaar geld wegge sluisd van mijn spaarrekening naar mijn betaalrekening en vervolgens naar de rekening van C.J. O'Bryan; ie mand die ik niet kende, maar met wie ik héél graag kennis zou maken. Zeker omdat deze figuur mijn spaargeld on middellijk had gepind, waardoor het voor de bank niet was terug te boeken. Natuurlijk had ABN camerabeelden van degene die het geld had gepind. Of het herkenbare beelden waren kon of wilde de fraudemedewerker niet zeg gen. En ja, ze zouden een hartig woordje gaan spreken met rekening houder C.J. O'Bryan. Maar dat was waarschijnlijk een geld-ezel, iemand die tegen betaling zijn rekening door criminelen liet gebruiken en die er niet mee zat als hij moest brommen. En het telefoonnummer van Brenda? Waarschijnlijk van een pre paid-kaartje, vermoedde de politie man die mijn aangifte opnam. Hij had pas geleden nog een mevrouw aan zijn bureau gehad die hetzelfde was over komen. Zij was door de bank schade loos gesteld, vertelde hij in een poging mij gerust te stellen. Of de bank ook mijn geld terugstort, wilde de mede werker van de fraude-afdeling niet toezeggen. Dat wordt per geval beke ken. Per dag melden zich 'enkele tien tallen' slachtoffers van de Tikkie- fraude, verklapte de medewerker. Gedeelde smart is halve smart, zegt het spreekwoord. Ik voelde dat niet zo. woensdag 24 januari 2018 GO e TIKKIC Een Tikkie van het internetgespuis ILLUSTRATIE HAROLD STRAATMAN Gerard Lukken Eindhoven De nep-site Tikkie lijkt qua opmaak en kleur op de originele betaalapp, maar verschilt op een aantal details. de oplichters gebruiken tlkkie.nl de echte site is tikkie.me Dus de i is vervangen door een kleine L en het adres eindigt op .nl in plaats van .me De nepwebsite is ontdekt door Fraudehelpdesk. Ze waarschuwen dat de oplichters vooral actief zijn via sites als Marktplaats. Ben altijd wantrouwend als ge vraagd wordt om 1 cent over te maken. De valse website is inmiddels offline. info: fraudeheldpdesk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10