Democraten akkoord, shutdown VS voorbij 9 Ook is er aandacht voor de positie van de seksueel geïntimideerde vrouw, met de Noorse premier Erna Solberg en Christine Lagarde (baas van het Internationale Mo netaire Fonds) als sprekers. De Australische actrice Cate Blan- chett, een van actrices achter het steunfonds van #metoo, is ook van de partij. Pikant Deze agenda maakt de komst van Donald Trump des te pikanter. De aanjager van 'America First' wil namelijk niets weten van globali sering, heeft een broertje dood aan klimaatverdragen en wordt in ei gen land beschuldigingd van aan randing en ongepast gedrag. Daar naast mag hij verbaal graag opbok sen tegen de nucleaire dreigemen ten van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. Ten slotte zijn er veel Afrikaanse staatshoofden in Davos en die voelen zich nog steeds diep beledigd na Trumps vermeende uitspraken over 'shit- hole countries' (achterlijke landen) waarvan hij de emigranten liever niet in Amerika ziet. Kortom, Do nald is precies de man die je niet zou verwachten als het gaat om de onderwerpen waar in Davos mon diale overeenstemming voor wordt gezocht. Maar hij komt dus wel. Volgens ingewijden wil Trump zich doen gelden als de grote gangmaker van de Ameri kaanse economie die na zijn belas tingverlagingen inderdaad op volle toeren draait. Na Bill Clinton is Trump de eerste Amerikaanse president in functie die naar Zwit serland afreist. Typisch ook weer in tegenspraak met eerdere opvat tingen, want tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen Krijgt Trump complimenten of wordt hij ter verantwoording geroepen? zette Trump zich juist af tegen bankiers en het 'eliteclubje' in Zwitserland waar de door hem ge hate Hillary Clinton zulke dikke vrienden mee zou zijn. Trumps belangrijkste adviseur - de inmid dels in ongenade gevallen Steve Bannon - hekelde 'het feestje in Davos' als geen ander. „Mensen zijn het beu de wet gedicteerd te krijgen door de Davos-party." Eieren De vraag is hoe de ontvangst van Amerika's meest besproken presi dent zal uitvallen: kiezen de an dere wereldleiders eieren voor hun geld en complimenteren ze The Donald met de mooie presta ties van de Amerikaanse economie (die volgens een peiling van het in dit opzicht onverdachte televisie station Fox News volgens 49 pro cent van de ondervraagden wor den toegeschreven aan Barack Obama) of roepen Trumps colle gae hem achter de schermen ter verantwoording vanwege zijn vij andigheid tegen bijvoorbeeld het klimaatakkoord of tegen diverse vrijhandelsakkoorden. Er worden 340 toppolitici en 1.900 ceo's en captains ofindustry verwacht. Onder hen George Soros en Lloyd Blankfein, de baas van Goldman Sachs. Andere sprekers in Davos zijn de premiers van Canada, Groot-Brittannië en India en de presidenten van Brazilië en Ar gentinië. Premier Mark Rutte is volgende week woensdag en don derdag aanwezig voor topoverleg met collega's uit de hele wereld. Koningin Maxima gaat ook, even als minister Zijlstra (Buitenlandse Zaken), minister Kaag (Buiten landse Handel en Ontwikkelings samenwerking), minister Hoek stra (Financiën) en minister Bruins (Medische Zorg en Sport). Vakbonden Om te vermijden dat Davos een gesloten praatclub lijkt die - in de ogen van complotdenkers als Steve Bannon - heimelijk de dienst uit maakt in de wereld worden de laatste jaren organisaties uitgeno digd als Greenpeace en Human Right Watch. Ook veel vakbonden komen. In totaal 900 ngo's zijn nu van de partij. i Organisaties als Greenpeace en Human Right Watch worden nu ook uitgenodigd Glittersterren zijn er ook altijd. In dit geval Elton John, die over zijn Aids Stichting gaat praten, en dus Cate Blanchett. Overigens vaart de bevolking van Davos wel bij het circus. Vol gens de Vlaamse krant De Tijd zou het bergdorp (11.000 inwoners) twee jaar geleden een slordige 42 miljoen euro hebben verdiend aan overnachtingen, restaurantbezoe ken en overige dienstverlening. Veel inwoners werken een weekje als chauffeur, in de vestiaires of bij cateringbedrijven, aldus de krant. Appartementen worden verhuurd tot wel 340 euro per nacht. In diverse Zwitserse steden zijn demonstraties aangekondigd te gen Donald Trump. Voor de bevei liging van de mondiale elite is een kleine 40 miljoen euro uitgetrok ken, inclusief de mobilisatie van 5.000 Zwitserse soldaten. WASHINGTON De Ameri kaanse parlementariërs hebben een akkoord bereikt over de overheidsuitgaven voor de ko mende tijd. Daarmee is na drie dagen een eind gekomen aan de shutdown, het sluiten van de overheidsloketten. Dat zei sena tor Charles Schumer van de De mocraten gisteravond. In de Senaat zijn voor goed keuring van het budget 60 stemmen nodig. Die stemmen zijn er, volgens Schumer. Hij zei met Mitch McConnell, de leider van de Republikeinse meerder heidsfractie in de Senaat, over eenstemming te hebben bereikt over een financieringsplan voor de korte termijn, in elk geval tot 8 februari. De belofte dat er serieus ge keken wordt naar een faire immigratiewetgeving, trok hem over de streep. De Democraten willen onder meer voorkomen dat de ongeveer 800.000 zoge noemde dreamers, buitenlanders die als kind illegaal naar de VS kwamen en volledig zijn in geburgerd, het land worden uitgezet. Het genoeglijke Da vos is de piekwaar wereldleiders en captains ofindustry onder elkaar en in luxe praten over economie, innovatie en 'democra tisch kapitalisme'. In het verleden deelden ze hun zorgen over de kloof tussen arm en rijk, sociale onrust of financiële ontwikkelin gen. Dat zijn nog steeds gespreksonderwerpen, alleen staan ze nu een stuk lager op de agenda en worden nu ook anderen toegelaten tot de besloten discus sies. De top 5 van zorgen uit het voor bereidende WEF-rapport voor het congres van dit jaar zijn (in volg orde): extreem weer, natuurram pen, cyberaanvallen, datafraude of datadiefstal en het onvermogen wat te doen aan klimaatopwar- ming. Daarnaast is er de groeiende angst voor een nucleair conflict. t Donald Trump wil zich doen gelden als de grote gangmaker van de Amerikaanse economie dinsdag 23 januari 2018 GO Elton John en de acteurs Shahrukh Khan en Cate Blanchett maandagavond bij de uitreiking van de Crystal Awards, voor artiesten die zich op bijzondere wijze hebben ingezet voor de planeet aarde, foto reuters Bob van Huët Davos Een bewaker in camouflage kleding bij het congrescen trum waar het World Econo mie Forum van 23 tot en met 26 januari wordt gehou den. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9