Bloemist geeft concurrent nier ÖZCAN AKYOL Opvouwbare beglazing voor uw overkapping METALURA0 Last van wind op uw terras? 6 Column y @ÖzcanAkyol Terwijl de debatten over onze identiteit almaar aanzwel len, valt me op dat we juist op taalkundig niveau onzorgvul dig omgaan met onze herkomst. De klassieke grammatica heeft het moeilijk. Wie in het openbaar cor rect Nederlands spreekt, trekt te genwoordig mijn aandacht, omdat ik weet dat die persoon een witte raaf is. Het meest schrijnende voor beeld is het aantal mensen dat 'een meisje die' zegt. Deze constructie lijkt langzamerhand volledig geac cepteerd. Ik ben eens gaan oplet ten: de foute verwijzing komt in alle lagen van de samenleving voor, van bouwvakkers tot weten schappers, ze doen het vaker niet dan wel goed. inmiddels dat mensen behoorlijk beledigd zijn als je ze corrigeert, bijvoorbeeld tijdens een speech op hun verjaardag, of terwijl ze een dankwoord na hun boekpresenta tie uitspreken, dus ik schaam me er soms zelfs een beetje voor. Maar gelukkig kan ik me nog steeds niet inhouden. De ergernis moet eruit. En dat lijkt me eerlijk gezegd een gezonde houding voor iedereen. Alleen dan kunnen we de opruk kende taalverloedering een halt toeroepen. Als ik iemand op zijn grammaticale misser wijs, krijg ik meestal als antwoord terug: 'Je be grijpt toch wat ik bedoel?' of'Eus, houd gewoon je bek, man!', maar ik geef de moed niet op. We moeten zuinig f omgaan met onze T^v I prachtige taal.'Een meisje die' is ge- woon fout. Het be- voornaam- 'y geval niet naar meisje verwijzen. Het is al erg genoeg dat 'hun hebben' nagenoeg is ingebur gerd, net als het vrijblijvend om springen met de woorden als/dan. De flexitaliërs mogen niet winnen - dit is een ironisch zinnetje. Onze taal mag best ontwikke lingen doormaken door invloeden van buitenaf. Het Bargoens is daar een mooi voorbeeld van - over twintig jaar zegt iedereen 'kech'. Maar dit geldt niet voor onze grammatica, waarover we concrete afspraken hebben gemaakt die ie dereen dient na te leven. Dus als u vanaf dit moment, na het lezen van dit stukje, iemand 'een meisje die' hoort zeggen, spreek die persoon er dan vooral op aan. Wijs degenen die zich hieraan bezondigen op de schoon heid van onze taal, die ons uniek maakt, ondanks al onze onder linge verschillen. Onze grammatica dient iedereen nateleven beide bloemisten. Het besluit van Dick Hagestein is er het gesprek van de dag. „Mensen zeggen dat ze het zo bijzonder vinden dat ik dit ga doen. Zo zie ik het niet. Dit zouden meer mensen moeten doen. Als je zelf geen ziekte hebt en altijd gezond hebt geleefd, is de kans op nierfalen nihil. Ik heb zel den een aspirientje geslikt. Ik kan dus een nier missen." Of ik failliet ben? Nee, ik kom je vertellen dat ik je een nier ga doneren „Ik was sprakeloos toen Dick me kwam vertellen dat hij mij een nier gaat doneren", zegt Jan Ros kam over die emotionele avond waarop Dick binnenstapte. Zoge naamd om even te praten over za ken. Hagestein: „Jan zei: 'Dick, wat kom je doen? Je bent toch niet fail liet?' 'Nee', zei ik. 'Ik kom vertellen dat ik je een nier ga doneren'." „Ik kon het niet geloven", zegt Ros kam. „Het is fantastisch. Met zijn nier kan ik oud worden." „Jan zijn nierfunctie holt opeens achteruit. De noodzaak is op dit moment nog niet acuut. Maar het moment waarop hij dringend een nieuwe nier nodig zal hebben, is zeer nabij. En ik ben een match, blijkt uit bloedonderzoek", vertelt Oostvoornaar Dick Hagestein (55) terwijl hij op de veiling met kar ren vol bloemen loopt te sjouwen. „Zo simpel is het. Dit gaan we dus gewoon doen." „Jan is 62 jaar, diens vader is op zijn 69ste overleden aan nierfalen. Jan heeft zijn vader zien aftake len", wijst hij op de trieste ge schiedenis die zich zonder ingrij pen zeker gaat herhalen. „De aan doening is ook nog eens erfelijk. De mannen hebben cysten op de nieren. De beide zoons van Jan hebben het ook en kunnen hem niet helpen." Iedereen in Oostvoorne kent de Ukent dat wel... alles staat klaar om lekker te gaan genieten op uw terras. Prompt begint het te waaien of te regenen. Metalura biedt uitkomst. Onze opvouwbare beglazing past onder iedere overkapping. In een paar seconden vouwt u de glaswand dicht, zodat u onder alle omstandigheden buiten kunt blijven zitten. Daar heeft u elk seizoen plezier van. Bekijk de vele voordelen Gratis inspiratieboek Showroom dinsdag 23 januari 2018 GO Een meisje die Als ervaren taainazi weet ik Normaal zijn de twee bloemis ten in Oostvoorne concurren ten. Maar nu redt de een de ander zijn leven. Bloemist Dick Hagestein geeft Jan Roskam een nier. „Dat doe je toch ge woon voor elkaar?" Claudia Langendoen Oostvoorne - Dick Hagestein Volledig open te vouwen in 5 seconden Veei dunnere rails dan bij schuifwand Eenvoudig in 1 hoekte parkeren Oersterk, gehard veiligheidsglas Vraag 'm aan op www.metalura.nl of bel 0184 70 10 08 OPEN OF DICHT IN 5 SEC. Van Hennaertweg 2 2952 CA Albiasserdam geniet ücuv meer ruimte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6