1 M D u B 'Leer scholieren leesbaar schrijven' Kijkshop failliet: 400 medewerkers vrezen voor baan 5 van kinderporno op internet Si4 ■ss w*- - hij opneemt. Dan hoort hij: de fo to's van meisjes uit de films zijn herkend. En dat niet alleen. On langs wisten in deze streek twee meisjes te ontkomen aan een blanke man, die hen vasthield. De man is gevlucht, aldus diens vriendin, die woest is omdat ze is achtergelaten. De adrenaline pompt door Ar- jans lijf. In Nederland weten zijn collega's later ook: we hebben de speld in de hooiberg gevonden. Bijna. Er wordt gesproken over een Amerikaan, maar uiteindelijk wordt duidelijk naar wie ze op zoek zijn: de Australische Peter Scully, in eigen land gezocht voor miljoenenfraude, een man zonder zedenverleden, die op de Filipij- nen op het geheime darkweb in kindermisbruik een verdienmodel zag, die twee ex-prostituees in strueerde het vertrouwen van kin deren te winnen én ze professio neel te misbruiken voor een groen scherm, zoals dat ook in filmstu dio's wordt gebruikt. Hij is het monster. De wester ling die zo gastvrij was en zei arme kinderen te willen helpen. Zijn huis, zijn auto, zijn tv waren een oase in een zee van armoede. On der zijn keukenvloer lag ondertus sen het lichaam van een van zijn slachtoffertjes begraven. Ze was 11. En Scully's vriendin verraadt waar de vermoedelijke moordenaar nu verblijft. Verhagen zit samen met zijn Aus tralische collega in een auto met geblindeerde ramen. Vandaag, op 20 februari 2015, zullen ze Scully in de boeien slaan. Pickups vol agen ten met mitrailleurs racen over hobbelige wegen, tot een huis in aanbouw aan de rand van de jun gle opdoemt. Scully wordt omsin geld. Verzet is zinloos. Daar is het tengere lijf, het grijze haar. Scully oogt vervuild, ongezond ook. De gevangenis moet nog even wachten. Scully moet mee op de zegetocht, die leidt langs promi nenten, naar een restaurant ook. Daar zit hij in het midden aan de eettafel, zijn handen vast. Even, te midden van het feestgedruis, voelt Verhagen medelijden door de eu forie heen. In Nederland stapt El Hamouti op het vliegtuig naar Manilla. Daar, in de hoofdstad, zal hij Scully verhoren. Het is er bezoekuur. Om Farid heen klappen bezoekers plastic stoeltjes uit. Ze hebben fastfood bij zich voor de gevange nen. El Hamouti heeft vijf minu ten om vragen te stellen aan de kindermisbruiker op wie hij met collega's uit drie tijdzones heeft gejaagd, krijgt hij te horen. „Wat is er gebeurd", vraagt El Hamouti. Scully begint zijn antwoord, dat uiteindelijk zes uur zal duren. „Waar zal ik beginnen?" Peter Scully wacht zijn rechtszaak af in de gevangenis. De twee vrouwen met wie hij samenwerkte zijn ook opgepakt, net als bijvoorbeeld een Brazilliaanse kinderarts die het mis bruik financierde. Er is een fonds om zijn slachtoffers te helpen. „Kinderen leren nog schrijven, maar daar is alles wel mee ge zegd", stelt Aartje Schoemaker van het Platform Handschriftont wikkeling. Vorig jaar bleek uit onderzoek van kinderfysiothera peut Anneloes Overvelde dat steeds meer kinderen moeite hebben met schrijven. Ruim 30 procent van de basis schoolleerlingen heeft moeite met leren schrijven. Aan het einde van groep 4 heeft bijna de helft van de leerlingen een slecht of onleesbaar handschrift. Reden voor de politiek om in beweging te komen, vindt Schoemaker. Vandaag biedt Schoemaker een petitie aan in de Tweede Kamer. Het doel: schrijven moet weer een apart vak worden op de basis school. „Het oefenen van motori sche vaardigheden zoals het schrijven is goed voor de hersen- ontwikkeling van kinderen. Dat gebeurt nu te weinig." Het Platform vindt het onder werp zó belangrijk, dat ze 23 ja nuari zelfs hebben uitgeroepen tot 'Internationale Dag van het Handschrift'. De Kamer ziet het probleem ook, maar voelt er niets voor scholen te verplichten het lespro gramma om te gooien. „Dat is aan scholen zelf', zegt WD'er Rud- mer Heerema. „Ik heb bij het uit zoeken van een school voor mijn dochtertje ook gekozen voor een school die veel aandacht besteedt aan schrijven en niet een waarbij ze leren swipen op een Ipad." Ook andere partijen denken er zo over. „Ik vind ook dat kinderen eerst moeten leren schrijven voor ze leren typen", zegt CDA'er Mi- chel Rog. „Maar het is aan scholen zelf om te bepalen hoe ze dat kin deren willen bijbrengen." Groen- Links-Kamerlid Lisa Westerveld: „Scholen hebben het al zo druk met alles waar ze meer aandacht aan moeten besteden." Het is nu aan een curator om te kij ken of een eventuele verkoop of doorstart mogelijk is, zegt een woordvoerder van The One. De cu rator kan ook besluiten dat de win kels al dan niet tijdelijk weer open gaan als dat in het belang van de verkoop van de boedel is. De Zweedse eigenaar noemt de gevol gen voor de medewerkers 'erg on gelukkig'. The One richt zich volgens de zegsman nu volledig op het online winkelconcept KijkBijMij, waarbij consumenten elkaar live via video koopadvies kunnen geven in ruil voor een commissie. „De app is in zes weken tijd 100.000 keer ge- download. Andere retailers gaan het TONE-platform ook gebruiken. Goed nieuws voor ons, niet voor de Kijkshop-medewerkers", verzucht Steenstra. Volgens hem worden er in de toekomst mogelijk weer win kels geopend, maar dan op een veel beperktere schaal. De Zweedse eigenaar lanceerde vorig jaar een crowdfundingactie voor het bekostigen van de nieuwe webshop TONE. Ruim 100 inves teerders, waaronder tien bedrijven, stapten in het project. Er werd 1 miljoen euro opgehaald. Dat geld is veilig, zegt Steenstra. „De funding is volledig gewaarborgd, de inves teerders hoeven niet ongerust te zijn." Een investeerder bevestigt dat het TONE-concept aanslaat en een vervolg krijgt. De website van Kijkshop was vandaag 'wegens omstandigheden' tijdelijk buiten gebruik. „Je kunt nog wel ons assortiment bekijken, maar de bestelfunctie is uitgezet. Ook is ons callcenter tijdelijk niet bereikbaar", meldt het bedrijf. Gisteravond rond 21.00 uur was er een nieuwe website in de lucht gehesen. Volgens retaildeskundige Paul Moers zette de winkelketen de nieuwe koers veel te laat in. Het slechte nieuws verbaast hem aller minst. „Het is een tragiek dat nu zo veel mensen op straat komen te staan, maar het faillissement komt niet onverwacht." De Kijkshop was volgens hem in de jaren 70 nog een vooruitstrevend concept met spullen die in vitrines stonden opgesteld. Met de komst van internet ging dat unieke karak ter volledig verloren. dinsdag 23 januari 2018 GO een monster *•-2 m r De vier re chercheurs die dankzij hun vastberaden heid de maker van afschuwe lijke kinder porno achter de tralies kreeg. V.l.n.r.: Danny van Alt huis, Arjan Verhagen, Farid el Ha- mouti (team leider) en Aat Both. FOTOMARCODE Het aanbieden van de onderscheiding is te zien op onze site Schrijven moet weer een apart vak worden op de basisschool. Nu oefenen kinderen te weinig, stelt het Platform Handschrift ontwikkeling. De Tweede Kamer voelt daar weinig voor. Hans van Soest Den Haag Alle 70 winkels van Kijkshop, ook die in Goes, Terneuzen en Bergen op Zoom, sluiten hun deuren. De Zweedse eigenaar The One vraagt vandaag het fail lissement aan bij de rechter, zo laat de investeerder weten. De ongeveer 400 medewerkers zouden op straat komen te staan. Het vorig jaar gelan ceerde onlinewinkelconcept gaat verder, zegt woordvoerder Ben Steenstra. Caspar Naber Zaltbommel De Kijkshop sluit en gaat ver der als webshop, fotoanp 4 personen 8 dagen vanaf 102 p.p.* 4 personen 8 dagen vanaf 112 p.p.* 4 personen 8 dagen vanaf 91 p.p.* Italië, Adriatische kust Rosapineta Sud reiscode: kcrmaOI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5