Nieuw leven voor oude grafzerken Deltaplan van 4,5 miljoen euro noodzakelijk om vacatures in te kunnen vullen Arbiters zijn voetballers bij NK zaalvoetbal De kwaliteit van de welzijnszorg in Zeeland is in gevaar. „Dit vraagt om een Deltaplan voor de zorg", vatte Intervence- directeur Nelleke Groenewegen het gevoel van urgentie samen tijdens een bijeenkomst in Goes. dinsdag 23 januari 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND10 Luc Ingels, beeldend kunstenaar uit Walsoorden, blaast eeuwenoude grafzerken uit de Sint Janskerk in Sluis nieuw leven in. Zes neemt hij er onder handen, waarvan twee in zijn atelier in Kloosterzande. Ze zijn met een ge wicht van zo'n 1700 kilo nog net te verplaatsen. In juni zul len ze alle zes weer als nieuw zijn. De contouren van de in 1811 afgebrande Sint Janskerk moeten dan ook opnieuw zichtbaar zijn, als blijvende herinnering. Ondine van der Vleuten Goes Intervence (vroeger jeugdzorg), GGZ, gehandicaptenzorg en maat schappelijk werk, ViaZorg, de Zeeuwse gemeenten en onderwijs instellingen willen 4,5 miljoen euro om meer vacatures ingevuld te krij gen. Zonder dat geld, waarmee het actieplan 'Grenzen verleggen 2021' kan worden uitgevoerd, ziet de sec tor op termijn geen kans de krapte op de arbeidsmarkt aan te pakken. Momenteel staan er al 75 vacatures open. Met name aan hbo- en we tenschappelijk opgeleid personeel is gebrek. Voor 2021 is het ver wachte tekort alleen al voor hbo- functies 61 werknemers. Vergrij zing, ontgroening en het imago spelen de opleidingen social work welzijn parten: ten opzichte van het schooljaar 2018 zullen er in 2021 145 hbo-studenten minder inge schreven staan op de opleidingen van de HZ. Dat geluid was te horen tijdens een bijeenkomst bij Emergis in Goes. Naast de Zeeuwse partijen waren daar ook vertegenwoordi gers van gemeentefondsen, vak bonden, GGZ Nederland, Sociaal Werk Nederland en het ministerie van VWS. De laatsten kregen een presenta tie van het actieplan 'Grenzen ver leggen 2021'. Dat is een gezamenlijk initiatief van de dertien Zeeuwse gemeenten, onderwij sorganisaties, Intervence, GGZ, gehandicapten zorg en maatschappelijk werk in Zeeland. Directeur Monica Roose van Via- Zonder dat geld komt er weinig van dit actieplan terecht -Monica Roose, directeur ViaZorg Zorg, die het actieplan presen teerde, noemde een dergelijke sa menwerking 'uniek'. Intervence-directeur Nelleke Groenewegen gaf het gevoel van urgentie aan: „Dit vraagt om een Deltaplan voor de zorg!" Op vier terreinen is actie nodig: Zeeland moet manieren vinden om acade mici aan te trekken, vroegtijdig ver trek uit de sector te verminderen, onderwijsinstellingen en het werk veld moeten gezamenlijk optrek ken om meer en beter op te leiden en tot slot, meer mensen moeten interesse krijgen in werk in deze sectoren. Wat als de 4,5 miljoen niet op tafel komen? ViaZorg-directeur Monica Roose wond er geen doek jes om: „Het grootste deel van dat geld is bedoeld om in alle sectoren en organisaties mensen aan te stel len die in werkgroepen aan de slag gaan met de actiepunten, zoals het praktijkgerichter maken van het onderwijs, het opzetten van een traineeship en het aantrekken van academici. Zonder dat geld komt er weinig van terecht." tz FOTO BOAZ TIMMERMANS Noodklok over toekomst zorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55