Aanvaring met een nasleep O Mes in borst wordt man niet aangerekend Verjaardagscadeau 2 Bustour voor gastgezinnen TILROE optiek Bijna zesduizend woningen gingen vorig jaar in Zeeland van de hand. Makelaars moeten hun best doen om verkoopbare huizen in portefeuille te krijgen. MAKELAARS ZOEKEN HUIZEN Commentaar De aanvaring tussen de loodskotter Pollux en de bulk carrier Nord Taurus is bijzonder. Uitgerekend de zee varenden die aan het werk zijn om botsingen te voor komen, worden door een ander schip geraakt. Bij dit soort incidenten komt weinig naar buiten over de toedracht. Be trokkenen wachten op de uitkomst van onderzoek. Zij wagen zich niet aan de schuldvraag. Die is misschien wel het minst interessant. Want goed zeemanschap vereist dat je antici peert op fouten van een andere bemanning. Op één van de schepen is dat niet of te laat gebeurd. Deze aanvaring had slecht kunnen aflopen. De Nord Tau rus heeft geen uitstekende bulbsteven. Zo'n 'stormram' had de Pollux tot zinken kunnen brengen. En je moet onwillekeu rig even denken aan de recente scheepsramp met een Iraanse olietanker in de Oost-Chinese Zee. Dat schip vloog na een aanvaring in brand. Tientallen mensen kwamen om. De milieuramp is nog niet te overzien. Iets dergelijks kan ook voor de Zeeuwse kust gebeuren. Daarom is het belangrijk te weten waarom de Nord Taurus op de Pollux botste. Normaal gesproken hoeven de beide schepen niet in eikaars buurt te komen. Gebeurt dat wel, en is er sprake van een ongebruikelijke manier van passeren, dan is er doorgaans nauw contact. Om nog maar te zwijgen over alle toeters en bellen die afgaan als schepen op ram koers liggen. Bij deze aanvaring is beangstigend veel fout gegaan. Er moet eerst heel veel fout zijn gegaan voor de Nord Taurus de loodskotter Pollux kon rammen De oproep van de gemeente Rei- merswaal aan gastgezinnen die in 1953 slachtoffers van de Waters noodramp in huis hebben geno men, heeft tot drie 'matches' geleid. Vaak gaat het om kinderen uit één van de getroffen dorpen die nu weer in contact zijn gekomen met één van de kinderen uit de gastge zinnen. Volgens een woordvoerder van de gemeente lukte het lange tijd niet om iedereen die had gerea geerd op de oproep na 65 jaar met elkaar te herenigen. Ondanks dat zijn ook zij uitgenodigd voor het programma dat de gemeente heeft voor donderdag 1 februari, de dag dat de Ramp wordt herdacht. Onderdeel van het programma is een bustour langs plaatsen in Rei- merswaal waar de gevolgen van de Ramp zichtbaar zijn, zoals Den In- kel, waar de dijk doorbrak. Zo'n 25 mensen doen mee. 's Avonds kun nen ze eventueel de herdenking in Kruiningen bijwonen. ALMANAK De Zierikzeese kon zichzelf wel voor de kop slaan. Voor de zo veelste keer vergeten dat een juf van een van de drie dochters jarig was. Dochter boos, want die kon 'als enige van de klas natuurlijk' haar lerares niet verblijden met een cadeau. „Ik koop nog wel iets, sluip de school binnen en stop het ongemerkt in je tas aan de kapstok", beloofde ma schuldbe wust. Als de bliksem naar dat leuke winkeltje. Winkel dicht, eigenares uit bed gebeld en net op tijd op school. Waar ze nog twee moeders met vers inge pakte presentjes de juiste tas zag zoeken. Inschrijven voor snijden zeegroente City of Dance start met voorverkoop Watersnoodramp 1953 herdacht TERNEUZEN Johnny Dowd in Kloveniersdoelen „Ben jij ook diegene die ons aan nieuw woningaanbod helpt? Dan ontvang jij een diner voor twee", postte Timmerman Makelaardij uit Goes vorige week op hun Face- bookpagina. „Nee, het is geen nieuwe actie om klanten te krijgen. We doen dit al vijftien jaar, alleen kunnen we het nu ook via Facebook laten zien", zegt makelaar/taxateur Mirjam Timmerman. „Mond-tot-mondre- clame werkt het best. De aanbeve ling van een tevreden klant werkt beter dan een foldertje. Mensen die hun positieve ervaring met ons delen en zo zorgen voor nieuwe klanten, willen we belonen." De zaken gaan goed in makelaars- land, of liever gezegd, de zaken gaan snel. Vorig jaar werd een re cordaantal woningen verkocht in Zeeland: 5.997. Dat is ruim 17 pro cent meer dan in 2016 toen 5.106 huizen van eigenaar verwisselden. Vergeleken met de rest van het land steeg het aantal verkochte woningen in Zeeland harder. In Zeeland stonden gisteren op de makelaarswebsite Funda 3.885 wo ningen te koop, in prijs variërend van een huis van 58.000 euro in Philippine tot 2.999.000 euro in Oostkapelle. Ondanks de rap toenemende ver koopcijfers blijft de ontwikkeling van de prijzen in Zeeland achter bij de rest van het land. Gemiddeld stegen de verkoopprijzen met een magere 2,8 procent, het laagste per centage van heel het land. Ter ver gelijking, de provincie met de één na laagste stijging, was Limburg met 4,8. Het landelijk gemiddeld is 7,6 procent. Mark Faassee, voorzitter van make laarsorganisatie NVM, wijt de langzame ontwikkeling van de woningprijzen in Zeeland onder meer aan het 'oude aanbod' in Zee land. Die drukken het gemid delde. De nood is in Zeeland nog niet zo hoog gestegen dat die oude voorraad wordt aangesproken. „Een derde van de aangeboden woningen staat al meer dan een jaar te koop. Er zijn grote verschil len tussen de steden en het platte land. Vergeet niet, die 2,8 procent is een Zeeuws gemiddelde. Van oudsher doen de steden Goes en Middelburg het veel beter, maar ook Terneuzen en Vlissingen doen tegenwoordig goed mee. Jonge wo ningen, waar de koper weinig meer aan hoeft te doen, gaan vlot weg. Maar voor een oud huis in het buitengebied is het een compleet ander verhaal. Dan moet maar net De man lijdt volgens deskundigen aan een psychische stoornis. Tij dens het incident kampte hij met psychoses, hallucinaties, en hij had te lijden onder medicatiewijzigin gen en drugsgebruik. De rechtbank oordeelt daarom dat de man ontoe rekeningsvatbaar was tijdens het steekincident in Vlissingen, waar bij het slachtoffer zwaargewond raakte. J., die sinds het incident in voor arrest zit, is volgens de rechtbank weliswaar niet strafbaar, maar hij heeft volgens de rechtbank wel psychiatrische hulp nodig. Hij wordt voor ten minste een jaar ge dwongen opgenomen in een kli niek voor forensische zorg. Verder moet hij het slachtoffer een schade vergoeding van 2.349 euro betalen. De officier van justitie had naast gedwongen opname in psychiatri sche inrichting ook twee jaar ge vangenisstraf, waarvan één jaar voorwaardelijk, geëist. dinsdag 23 januari 2018 ii Joeri Wisse Kruiningen WALSTRAAT 81 VLISSINGEN www.tilroe.nl Tip? redactie@pzc.nl GOES Wie dit jaar kans wil maken op één van de 284 vergunningen voor het snijden van zee groenten in de Ooster- schelde, moet zich tus sen dinsdag 6 en vrijdag 9 februari melden bij één van zeven gemeenten die aan de zee-arm zijn gele gen. Daar worden - zo lang de voorraad strekt - formulieren uitgedeeld. Door middel van loting wordt bepaald wie op welk schor zeekraal en lamsoor mag snijden. MIDDELBURG Danceliefhebbers kun nen alvast twee data no teren in hun agenda. City of Dance Weekend in Middelburg is dit jaar van 13 tot en met 15 juli. Ten tweede: de voorverkoop begint aanstaande don derdag. Er zijn dan kaar ten te koop voor het hele weekend inclusief cam ping en voor de losse dagen (zaterdag en zon dag; vrijdag is de Free Friday). Meer informatie op de website cityof- dancefestival.nl. KORTGENE Met een herdenking en kranslegging op donder dagmiddag 1 februari herdenkt Kortgene de Watersnoodramp van 1953. Het programma be gint om 13.30 uur in de Nicolaaskerk, gevolgd door een kranslegging op de begraafplaats, zo rond 14.30 uur. Ook op de begraafplaats van Kats wordt een krans gelegd om de ramp te herdenken. Dat gebeurt om 15.00 uur. Aan het begin van zijn muzikantencarrière trad Johnny Dowd op in Porgy Bess in Terneu- zen. Een kleine twintig jaar later komt hij naar Middelburg, waar hij zondag 11 februari op het podium staat in de Kloveniersdoelen. Dit keer met support act: Melle de Boer, frontman van Smutfish. Slag om de Theo Giele Goes In Zeeland werden vorig jaar 5.997 woningen ver kocht. Dat zijn er bijna 891 meer dan in 2016. Dat de 28-jarige Vlissinger B.J. vorig jaar augustus een 32-ja- rige stadsgenoot met een mes in de borst had gestoken staat voor de rechtbank in Middelburg wel vast, maar de rechters reke nen hem de poging tot doodslag niet aan. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52