Zo vader Kense, zo zoon Kense 12 ZE Het kost Jaap Kense enige moeite om alle clubs waar hij speelde op te lepelen Jaap Kense (55), een van de bekendste namen uit het regionale amateurvoetbal, kijkt met plezier terug op zijn rijke carrière. zv i ijn ouders waren zijn grootste supporters. Vrijwel geen wedstrijd uit de lange loopbaan I van zoon Jaap hebben ze gemist. Vanuit hun woonplaats Hendrik-Ido-Ambacht reisden ze Jaap achterna, tot in Zuid-Lim burg toe. „Met het openbaar ver voer." Voor elke uitwedstijd kwam het spoorboekje op tafel. Hoe ze er moesten komen, met de bus naar Dordrecht, de trein en aansluitend opnieuw streekvervoer. Kense is altijd blij geweest met de liefde van zijn ouders. „Gelukkig leven ze nog. Soms komen ze nu bij An- gelo kijken." Vrijwel geen andere speler in West-Brabant heeft zo'n imposant lijstje clubs achter zijn naam. Het kost zelfs de hoofdpersoon enige moeite om het lijstje op te lepelen, in de juiste volgorde. Roemruchte voetballers uit het verleden ko men voorbij, als in een groot pla tenboek. Speciale trainer Illustere namen, van Ad de Jong en Kees de Rooij tot Gaby Niemants- verdriet. Precies zo met trainers. Frans Vermeulen bijvoorbeeld, in zijn tweede periode met Halste ren. „De oefenstof van die man. Voor zo'n trainer kwam je naar het voetbalveld." Of Jan Lokhoff, tij dens zijn eerste verblijf op De Beek toen Halsteren nog gewoon een dorpsclub was. Lokhoff, dat was een speciale trainer. „Hij was kritisch als je won. Bij verlies zette hij een bak bier weg, midden in de kleedkamer. Dan hoorde je geen onvertogen woord. Het was op naar de volgende wedstrijd en op nieuw erin klappen." Als jonge gast speelde Kense bij ASWH al in de absolute top van het amateurvoetbal. De liefde bracht hem naar deze streek. Zijn uit Rucphen afkomstige echtge note Anita kon niet aarden in Hendrik-Ido-Ambacht. „Telkens als ik thuis kwam lag er een briefje op tafel. Dat ze even terug was naar haar ouders of zo." Het Alliance van Wim Rom- Binnen de kortste keren zat ik alleen in de auto op weg naar Vlissingen mens was de club waar iedereen wilde spelen. Kense vond er een warm nest. En een ploeg die altijd wilde aanvallen. „Jaren aan een stuk maakten we de meeste goals van West-Brabant. Zelfs de verde digers kwamen naar voren. Jam mer dat het steeds net niet lukte om de stap naar de hoofdklasse te zetten. We waren waarschijnlijk niet kien genoeg." Overal waar Kense speelde maakte hij goals, véél goals. Het beeld dat beklijft: een slangen mens, met lang haar, bal aan de voet, soms over zijn eigen benen struikelend, maar altijd op weg naar het doel, met een idee. Een speler ook die snel verkaste. Met geld had het allemaal weinig te maken, zegt Kense. „Ik zocht vooral de sportieve uitdaging." Vlissingen bijvoorbeeld. Een profclub in wording op dat mo ment. Met Cees Vermunt als trai ner werd de hemel bestormd. Kense voelde zich aangesproken door de ambities. Samen met Ad de Jong en Eric Aarden reed hij vanuit West-Brabant naar de Zeeuwse havenstad. Genoeg geweest Aarden haakte al snel af. Ook De Jong viel niet in het potje. Het dienstverband met Vlissingen bleef mede daardoor beperkt tot één seizoen. „Binnen de kortste keren zat ik alleen in de auto, drie keer in de week 's avonds naar Vlissingen. Een keer ben ik achter het stuur in slaap gesukkeld, ik raakte zelfs de paaltjes. Op dat mo ment besloot ik dat het genoeg was geweest." Het grote Dosko kwam op zijn pad, Kense maakte er zelfs de le gendarische Nico de Frel nog als trainer mee. „Een warme en ge passioneerde man. Hij was dag en nacht met voetbal bezig." Daarna belandde hij bij Baronie, onder de gerenommeerde trainer Dick Bui telaar. „Het beste elftal waar ik ooit in gespeeld heb. Maar ook de enige club waar ik mee ben gedegra deerd. Op een of andere manier lukte het niet." Terug bij ASWH werd promotie naar de hoofd klasse afgedwongen, via de na- competitie. Kense beschouwt het als het hoogtepunt van zijn voet balloopbaan, ook al omdat trainer Arie van der Zouwen het aanvan kelijk niet in hem zag zitten. „Ik kwam terug van een kruisband blessure. Hij negeerde me weken aan een stuk." Bij Schijf bouwde Kense af. Hij noemt het nu de enige beslissing waar hij spijt van heeft. „Ik had ge dacht de club op sleeptouw te ne men. Dat lukte niet, hoewel we nog wel een keer kampioen zijn geworden. Het was een gezellige dorpsclub, dat zeker. Maar van de top naar de zesde klasse, die stap was te groot." PASPOORT Werk: dinsdag 23 januari 2018 Het slangenmens scoorde overal Ben van den Aarssen Schijf Jaap Kense heeft heel wat clubs achter zijn naam staan, waaronder Vlissingen. In het seizoen 86-87 scoorde hij 11 keer voor de club. FOTO ELSE L00F/PIX4PR0FS -Jaap Kense (55) Net als zijn vader is Angelo Kense een spits, met een neusje voor de goal. Natuurlijk hebben vader en zoon Kense een klik. Pa: „Ik vind dat hij teveel onnodige meters maakt. Voor mij moet een spits altijd in of rond het zestien metergebied blijven." De kleedkamer bij Rood-Wit, dat is ook iets speciaals. Muziek voor de wedstrijd, dat hoort erbij. Hip hop, trance, hardcore. Boy van Steen, Dennis Jaspers en aan voerder Marijn van Beers zitten meestal aan de knoppen. Wed strijdbespreking gehad en dan even lekker met z'n allen los gaan. Angelo: „Springen, gek doen, tot onze elftalleider André Matthijssen de stekker eruit trekt en we vlijmscherp zijn." Eenmaal op het veld kijkt Kense altijd waar zijn vader staat. „Even oogcon tact zoeken, dat is genoeg." In de wedstrijd hoort de jonge Kense soms een bijzonder fluitje. Het is een fluitje dat in de familie van vader op zoon wordt overgele verd. Pa Jaap leerde het fluitje van zijn vader en ook Angelo be heerst het kunstje. „Hoeveel la waai er ook is, dat fluitje pik ik op. Als ik het hoor, weet ik dat hij me iets duidelijk wil maken." Hoewel vader Jaap tien jaar geleden bij Rood-Wit afscheid nam als trai ner, is hij er eigenlijk nooit weg gegaan. „Ik ben er altijd, ook op elke dins dag- en donderdagavond. Ik kijk naar de training, blijf hangen om wat bij te praten met de oude garde." Bij Rood-Wit is altijd wat te bepraten, weet ook zoon An gelo. „ledereen bij de club heeft wel een mening. En de meesten hebben trouwens ook wel ver stand van het spelletje." Naam: Jaap Kense Leeftijd: 55 jaar Woonplaats: Schijf Werkleider/voorbereider aanleg pijpleidingen Positie: spits Loopbaan: ASWH, Alli ance, Halsteren, Alli ance, Vlissingen, Halste ren, Alliance, Dosko, Ba ronie, ASWH, Schijf Trainer: Schijf, DV0'60, RSV, VVC'68, Rood-Wit, Nieuw-Borgvliet Overig: sloot carrière af als scheidsrechter t/m tweede klasse Jaap Kense, vergezeld door zoon Angelo, speler van Rood-Wit. FOTO ELSE L00F/PIX4PR0FS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44