ÏICHAL II 9 Vergeten bioscoop in Antwerpen in oude glorie hersteld Zuiderburen Een vrijwilligersteam wil de herontdekte Cinema National in de Lange Beeldekensstraat in Antwerpen nieuw leven inblazen. Maar dat kost wat. zv ii Meihen eraan. nenaticnaUW- latienal Ik kreeg mijn eerste kus in De National geweldig." Verstraeten beleefde een groot deel van haar jeugd in De National. „Ik kwam er van mijn elfde tot mijn zestiende. Mijn vader woonde in de Klappeistraat hier achter. Doordeweeks zaten wij op internaat, maar in het weekend ontmoetten we onze vriendjes in De National. Dat was ons verzetje." Ze zag er alle films van Elvis en John Wayne. „Een kaartje kostte tien Belgische frank. Daarvoor kreeg je een tweederangs film én de hoofdfilm te zien." Volgens vroege krantenartikelen had Cinema National een bijzon dere ingang met een marmeren trap. „Rechts stond de cabine waar je kaartjes kon kopen. Ik herinner me nog dat de dame aan de kassa altijd zat te breien", vertelt Ver straeten. Via de trap kwamen de bezoekers in de gaanderij waar ta feltjes en stoeltjes stonden, tegen over het podium stonden de 'nor male' zeteltjes. „Iemand uit de straat heeft twaalf zitjes kunnen redden, daarvan hebben we er een paar om te laten zien hoe het vroe ger was." Ook het plafond, dat in 1918 uit kunstglas bestond, maar nu uit karton, zouden de vrijwilligers graag terugzien. „Een vakschool in Mechelen heeft zelf voorgesteld om de glazen panelen te maken", ver telt Virgilio. „Alle hulp is welkom, want de renovatie kost 1,7 miljoen euro." Het doel is om weer fdms te vertonen in De National. Vrijwilli gers geven daarom elke zaterdag en zondag rondleidingen en houden sinds twee weken een winterbar open. „De men sen moet het nog een beetje leren kennen, maar ik hoop dat het lukt om genoeg geld binnen te halen. Het zou spijtig zijn als we haar moeten afge ven", zegt Ver straeten. „Keer op keer geeft ze meer van haar gehei men vrij. Het liefst zou ik wil len dat ze haar volledig her stellen." dens het herstellen van het dak kon ik via een raampje naar binnen kij ken. Ik zag een schouwburg en een rood gordijn!" Met een glimlach denkt Regina Verstraeten terug aan de tijd dat ze elke zondag met haar broer en zus naar de cinema ging. „Toen ze sloot, was ze weg voor ons. We wisten niet dat de cinema er nog was. Voor veel mensen betekent het veel dat ze herontdekt is. Het is Toen Stefan me vertelde dat er een cinema ver borgen zat in het pand, kon ik mijn oren niet geloven", vertelt vrij williger Regina Verstraeten. „Ik kreeg mijn eerste kus in De Natio nal. Ik zat daar vanachter", wijst ze. Cinema National, gebouwd in 1918, was een populaire uitgaansplek in de Antwerpse Seefhoek. Naast filmvertonin genwaren er ook toneelstuk ken en dans feesten. In 1968 ging De Natio nal failliet en deed het pand lange tijd dienst als opslagplaats. Totdat Stefan De Virgilio in 2016 nietsver moedend het dak van film huis Klappei opklom. „Ik vroeg me altijd al af wat het ge bouw ernaast was", vertelt de coördinator van Klappei. „Tij- dinsdag 23 januari 2018 Regina Verstraeten in de projectieruimte van cinema National: „Ik kreeg mijn eerste kus in De National." fotoscamileschelstraete - Regina Verstraeten In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Cinema National in Antwerpen. A Honderd jaar oude elektrische installatie. A Cinema National. Meer informa tie: denatio- nal.com Gertie De Boey

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41