COUPURE 1 Mama, er zal toch geen overstroming komen? smr 5 Koos Hage maakte de Ramp van 1953 mee in Stavenisse. Nu probeert hij de stroomgaten van toen met markeringspaaltjes in de herinnering vastte leggen. Deel uw persoonlijke verhaal 26 JAN t/m 24 MRT 2018 BIJ U IN HET THEATER We staan bovenop de dijk van Stave- nisse, aan het eind van de Pilootweg. Ouwerkerk aan de overkant van de Oosterschelde ligt verrassend dichtbij, je ziet het witte gebouw van restaurant De Vierban nen. Even later horen we de kerk van het Schouwse dorp twaalf uur slaan - de wind zit uit die hoek. Iets meer westelijk ligt de Zeelandbrug mooi te wezen. En als we nog iets verder draaien maakt de televisieto ren van Goes de Zeeuwse aardrijks kundeles compleet. Koos Hage komt vaak op deze plek. Op een doordeweekse winter ochtend liggen de Oosterschelde en de achter de dijken verscholen pol ders er slaperig bij. Dat was in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 wel anders. Een enorme storm, via twee dijkgaten liep de polder van Stavenisse in een mum van tijd vol. De zeewering, waar we nu op staan, is grofweg twee keer zo breed en hoog als de dijk toen. Van de in de rampnacht geslagen dijkgaten is geen spoor meer te bekennen. Daarmee komen we op het pro ject, dat Koos Hage de afgelopen ja ren heeft opgezet. Hij wil alle 96 stroomgaten, die tijdens de Februa- riramp ontstonden, met informa tiepaaltjes markeren. Of dat ook daadwerkelijk gaat gebeuren, is de vraag. De zes rond het Volkerak ge legen gemeenten - waaronder Tho- len en Bergen op Zoom - hebben el kaar gevonden in de Samenwer kingsovereenkomst Waterpoort. Zij staan positief tegenover het initia tief van Hage. Ook het Watersnood museum in Ouwerkerk is voor het plan geporteerd. De rest van Zee land vindt vooralsnog de kosten te hoog. Als je de catastrofale watersnood in herinnering wilt houden, zijn markeringen van de stroomgaten noodzakelijk. Hage bezocht met oud-waterstaatsman Leendert Becu de dijk bij Bath. Becu had daar zelf geholpen met het dichten van het gat. Toen hij er niet zo lang geleden weer stond kon hij het stroomgat niet meer aanwijzen. Dijkverzwa ringen hebben de sporen van de Ramp drastisch uitgewist. Nakomertje Op de dijk bij Stavenisse wijst Koos Hage: de boerderij bij de witte mo len net buiten het dorp Stavenisse, daar woonde hij met zijn ouders en de voor de oorlog geboren twee broers en zus. Koos was een nako mertje, hij was vijfjaar toen de dijk het begaf Zijn vader en oudste broer Arie waren in de rampnacht paraat bij de coupure van de haven van het dorp. Ze kwamen hem ha len om bij kennissen in het dorp de nacht door te brengen. Voor hij ging zette hij zijn van Sinterklaas gekre gen doos met Temsi Meccano nog hoog op het dressoir. Moeder en zus Jo wilden nog wat redderen in huis. Ze werden overvallen door het wa ter. Koos Hage: „Mijn zus was een goede zwemster. Vanaf de dijk heb ben mensen haar nog zien zwem men. Ze had iets onder haar arm - dat moet mijn moeder zijn geweest. Pogingen om haar een touw toe te werpen mislukten." Een oogge tuige liet optekenen: „Met de lich ten van een tractor werd op haar ge schenen en ze probeerde tussen het wrakhout bij de man met het touw te komen. Maar ze haalde het niet. Die rauwe kreten van haar, die ver geet ik nooit meer." De boerderijwoning werd weg geslagen. Koos Hage: „Ons huis was nog jong, van 1928. Op de fundering waren strookjes draadglas gelegd om optrekkend vocht tegen te gaan. Die constructie was niet bestand tegen de dwarskracht van het wa ter." Hage kwam na diverse evacuatie adressen in 1956 op de nieuwe boer derij van broer Bram in de Noord oostpolder terecht. Daar groeide hij op. Na zijn studie bouwkunde in Delft belandde hij in Rotterdam, waar hij tot 2012 als stedenbouw kundige voor de gemeente werkte. In die functie was hij in 2010 nauw betrokken bij het project 'Brand- grens', het markeren van de grens tussen de in 1940 verwoeste stad en het gespaarde deel. Zo kwam hij op het idee om ook de stroomgaten van 1953 van mar keringspaaltjes en -stenen met pas sende teksten te voorzien. Toen dat plan maar moeizaam op gang kwam, besloot hij twee jaar geleden eerst de 'Atlas van de Watersnood' samen te stellen. Nu is hij weer volop in de weer met het marke ringsproject. Er is een speciale app in ontwikkeling. Voor het Waters noodmuseum heeft hij in twee pla ten graniet een kartografisch mo nument ontworpen van het delta gebied en de Afsluitdijk. Graniet, dat kan de tijd weerstaan. r EXACTE SPEELDATA -LOCATIES www.theaterzeelandia.nl dinsdag 23 januari 2018 PC Koos Hage markeert de gaten Jan van Damme Koos Hage op de dijk bij Staver ISe. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN THEATER Mijn moeder en ik woonden in 1953 in het Brabantse Heij- ningen en Fijnaart. Ik was toen net 8 jaar. Op 31 januari 1953 gingen wij voor een paar dagen logeren bij mijn oom en tante op het eiland Tholen in de plaats Stavenisse. Mijn oom was bij de politie en had dienst die dag en avond vanwege de zware storm die al de hele dag over Zee land raasde. Ik was die middag al erg onrustig en vroeg mijn moe der: 'Er zal toch niks ergs gaan gebeuren?' Waarop mijn moeder zei: 'Natuurlijk niet'. De avond viel en ik herinner mij dat er een hond erbarmelijk en onophoudelijk begon te huilen en te blaffen. Toen ik naar bed moest was ik bang en hoorde nog steeds die hond en vroeg mijn moeder opnieuw: 'Mama, er zal toch geen overstroming komen?' Rond half elf kwam mijn oom thuis en vertelde dat we onmiddellijk naar het gemeentehuis moesten gaan vanwege gevaar voor dijk doorbraak. Het gemeentehuis staat op het hoogste punt van Stavenisse, aan de haven. Wat er toen allemaal gebeurde, zal ik nooit meer vergeten. Mijn tante zei tegen mijn moeder: 'Jenny, zet je pantoffels maar op de piano, want dan blijven ze wel droog'. Eenmaal buiten moesten we door de ijzige kou en de zware storm, waar we tegenop moesten bok- De redactie van de PZC is op zoek naar persoonlijke verha len over de Watersnoodramp. De bijdragen die we ontvan gen, plaatsen we op onze web site. U kunt uw verhalen mailen naar web@pzc.nl. sen. Het leek een nachtmerrie. In het gemeentehuis waren allemaal mensen op de bovenste verdie ping. Het water steeg steeds ver der en je hoorde het klotsen van het water tegen de trappen. Men sen huilden, zongen psalmen en waren bang door de vloer te zak ken, omdat het daar veel te vol was. Twee lange en angstige nachten hebben we daar gezeten en toen zijn we met bootjes door de ramen gered (zo hoog stond het water!) en weer naar een an dere boot gebracht. We waren alles kwijt, want in Fij naart was ook alles weggeslagen en verzwolgen door het water. Het is iets was je nooit vergeet! Getuigenis uit de collectie van het watersnoodmu seum Een bijzonder theaterstuk over de watersnoodramp van 1953 met Marlies Hamelynck en Bram Kwekkeboom "Toekijken bij dit spel wordt bijna letterlijk adembenemend." - Willem Nijssen, PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37