Kou over Omgevingsplan is uit de lucht 3 TE KOOP die ene belangstellende koper voorbijkomen. Het is als een lot in de loterij." Die ervaring heeft Mirjam Tim merman ook. Ook zij ziet een ijze ren voorraad woningen in de markt die erg moeilijk te verkopen is. „Die woningen doen als het ware niet meer mee, zo lijkt het wel." Makelaars leveren slag om cou rante woningen. Die zijn er steeds minder. Een foldertje in de bus, een gratis waardebepaling, kortin gen. Het zijn allemaal manieren om, zoals Faasse het noemt, 'aan tafel te komen' bij de klant. „Kwa liteit leveren, daar draait het om", zegt Timmerman. „Met het uitde len van een etentje verkoop je geen huis. Je moet je proberen te onder scheiden door je dienstverlening, want het is hier gewoon lastig om aan woningen te komen. Hier in Goes alleen al zijn dertig makelaars actief." „Facebook, gedrukte media, af-en- toe een flyer", noemt Martin Mara- nus van M2-makelaars in Vlissin- gen als manieren om onder de aan dacht van potentiële huizenverko pers te komen. Hij beaamt dat het Wie belangstelling heeft kan dan op een formulier aangeven wat hij voor het huis zou willen betalen steeds meer moeite kost om de portefeuille gevuld te houden met courante panden. Als voorbeeld van een gewilde wijk noemt hij Klarenbeek in Middelburg, waar Jonge woningen, waar de koper weinig aan hoeft te doen, gaan vlotter weg hij laatst twee woningen in de ver koop had. De druk op wijken als Klaren beek neemt ook toe omdat nieuw komers op de woningmarkt het sta dium van de 'starterswoning' kun nen overslaan. De lage rente helpt hen daarbij. In plaats van aspirant-kopers één voor één het huis te laten bezichti gen organiseerde hij een open dag. „Wie belangstelling heeft kan dan op een formulier aangeven wat hij voor het huis zou willen betalen. Dan gaan mensen soms boven de vraagprijs." TT In het nieuwe Omgevingsplan komt te staan wat er langs de kust en de deltawateren wel en niet mag, hoe er wordt omgegaan met kli maatverandering, de opwekking van duurzame energie, veranderin gen in de landbouw en voorzienin gen in de steden. Zaken die elke Zeeuw aangaan en waarin gemeen ten dus ook een grote rol spelen. Een maand geleden stelden Pro vinciale Staten een besluit over de kadernota voor het Omgevingsplan op het laatste moment uit. Er waren 47 moties en amendementen inge diend en er was een stapel brand brieven binnengekomen. Een dag voor de behandeling drong de Ver eniging van Zeeuwse Gemeenten aan op uitstel. Dat verzoek werd gehonoreerd. Komende vrijdag praten de Staten in een extra commissievergadering over de kadernota. De kou lijkt uit de lucht, want het dagelijks provin ciebestuur heeft de extra tijd ge bruikt om tot overeenstemming te komen met de gemeenten en tal van belanghebbenden. Dat betekent niet dat er heel veel is veranderd. „Er is vooral meer uit leg gegeven", zegt gedeputeerde Carla Schönknecht. „Over de Over de meeste onderwerpen zijn we het nu eens meeste onderwerpen zijn we het nu eens. Bij het agrarisch vastgoed was dat niet het geval. Die voorstel len hebben we doorgeschoven." Op li januari heeft de provincie met de gemeenten overlegd. De plooien die er waren over de onder werpen recreatie, wonen en kli maat zijn daar gladgestreken. In het huidige Omgevingsplan bestaan nog hotspots, plekken waar uitbreiding van de verblijfsrecreatie mogelijk is. In de Kustvisie zijn die al afgeschaft, voor het buitengebied gebeurt dat nu ook. In plaats daar van komen er in overleg met ge meenten aandachtsgebieden, waar nog ontwikkelingen mogelijk zijn. Het aantal ligplaatsen in jachtha vens mag niet toenemen. Wel is er ruimte voor innovatie en kwali teitsverbetering. Dat kanwel leiden tot een uitbreiding in oppervlakte. Voor projecten die al een tijdje in de pijplijn zitten, zoals in Breskens, Vlissingen en Perkpolder, zijn over gangsregelingen mogelijk. Extra woningbouw vindt wat de provincie betreft alleen plaats in de steden. Toch gaan niet alle dorpen op slot, maar het opvullen van lege plekken en het vervangen van oude woningen krijgen daar voorrang. Tijdens een 'Zeeuwse wateroch tend' hebben alle gemeenten en be trokken partijen afspraken gemaakt over wat er in Zeeland nodig is om voorbereid te zijn op klimaatveran dering. Er worden bijvoorbeeld 'overstromingsgevoelige zones' aangewezen waar niet meer kan worden gebouwd. De afspraken sporen één op één met de voorstel len in het Omgevingsplan. Het is nog onduidelijk hoe de markt zich zal ontwikkelen van boerenbedrijven die komen leeg te staan. Daarover kunnen nog geen afspraken worden gemaakt. k dinsdag 23 januari 2018 gewilde panden is hevig -Martin Maranus, M2-makelaars ■4 Mirjam Timmerman voor een huis in Goes dat zij in porte feuille heeft: „Een tevreden klant die ons aanbeveelt werkt beter dan een foldertje". FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN -Mark Faasse, makelaar TT Aantal te koop staande woningen Goes 395 Middelburg 382 Reimerswaal 274 Tholen 363 Hulst 220 Kapelle 84 Borsele 226 Veere 165 Vlissingen 442 Schouwen- 333 Duiveland Noord-Beveland 186 Terneuzen 561 Sluis 254 Zeeland totaal 3.885 bron: funda.nl Provincie en gemeenten zijn het eens geworden over het nieuwe Omgevingsplan voor Zeeland. De spraakverwarring is opge lost, over recreatie en klimaat bestaat overeenstemming en de voorstellen over leegstaande boerderijen zijn uitgesteld. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Carla Schönknecht, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35