Pulskor Twee gewonden bij aanvaring met loodskotter Overleg met Fransen over pulsvisserij Goese drugsdealer zwaarder bestraft 2 ERNSTJAN ROZENDAAL Column Je zult maar visser zijn, in Ar- nemuiden bijvoorbeeld. Je bent een paar jaar geleden naar de bank gestapt om je kotter te verbouwen. Je hebt je boomkor vervangen door een pulskor. Dus tegenwoordig sleep je geen kettin gen meer over de zeebodem om de vis op te woelen. Voortaan gebeurt dat met elektrische schokjes. De vis schrikt op en zwemt zo je net ten in. Goed voor het milieu en goed voor je portemonnee. Want je vangt meer en bespaart een ka pitaal aan brandstof. Kon je tien jaar geleden nauwelijks de eindjes aan elkaar knopen, nu floreert je bedrijf weer. En dan komt opeens het Euro pees Parlement met een verbod op de pulskor. Hosternokke! Daar gaat je broodwinning. Door de leugens van die Fransen. Of je zult maar visser zijn in bij voorbeeld Boulogne-sur-Mer. De afgelopen jaren was het sappelen. Je vist nog zoals je vader en je groot vader deden, met een klein schip, lekker ambachtelijk. Maar de vang sten worden minder en minder. Zeker als er zo'n Nederlandse kotter is langs geweest. Varende fabrieken zijn het, die alle schol en tong op vissen en de kabeljauw elektrocu- teren. Met hun mooie praatjes over innovatie. Het was bedoeld als proef, maar ze hebben hun hele vloot met die pulskor uitgerust. Nom de Dieu! Ze richten onderwa ter een waar bloedbad aan. Het is niet voor niks dat de Europese top koks een manifest tegen elektrisch vissen hebben ondertekend. Het is dat het Europees Parle ment er een stokje voor heeft gesto ken, anders hadden die Nederlan ders je het brood uit de mond ge stoten. Uitgerekend vorige week ont stond enige commotie over de web site EU vs Disinfo, een initiatief van de Europese Commissie om nepbe- richten, met name uit het Kremlin, aan de kaak te stellen. 'Wat als EU vs Disinfo nu eens de verhalen over de pulskorvisserij onder de loep zou nemen?', vroeg ik me af. De conclusie zou kunnen zijn dat nep- nieuws ook welig tiert in Europa. Maar misschien moeten we ge woon erkennen dat er soms meer dere waarheden zijn. Ze richten onder water een waar bloedbad aan DESTELLING Vandaag: Een taakstraf is geen straf Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VANDALEN RICHTEN 2ICH STEEbS VAKER OP &E NS UWV start twee opleidingstrajecten Politie rijdt inbrekers klem Twee fietsendieven in kraag gevat MIDDELBURG Veelpleger twee jaar naar inrichting Bij de aanvaring zondagochtend tussen de Nederlandse loodskotter Pollux en de onder Panamese vlag varende bulkcarrier Nord Taurus (229 meter lang, 32 meter breed) zijn op de loodskotter twee opva renden licht gewond geraakt. De twee bemanningsleden lagen te slapen, toen de botsing plaats vond. De klap was zo hard dat ze uit hun bedden vielen. Ze liepen kneu zingen en schrammen op. Na on derzoek door de huisartsenpost, konden de twee naar huis. De Nord Taurus, waarvan de loods net van boord was gehaald, liep bij de aanvaring zo'n tien kno pen (zo'n achttien kilometer per uur), volgens voorzitter Fred Kui pers van het Nederlands Loodswe zen in Vlissingen. Het schip wilde de Pollux die ten noorden van Westkapelle, bij kruispost Steen- bank, lag, links passeren. Daarbij ging het fout. „De Nord Taurus voer met de boeg dwars op de Pollux", volgens Kuipers. „De schade is aan zienlijk." De Pollux is in de loop van zon dagochtend terug gevaren naar Vlis singen. De Polaris heeft de Pollux af gelost op de kruispost Steenbank. Loodskotters liggen daar om - met behulp van een kleiner schip - lood sen van boord van zeeschepen te ha len of aan boord te brengen. De Nord Taurus was onderweg van Terneu- zen naar het Russische Moermansk. In de loop van de zondag hervatte het schip de reis. „Gelukkig hebben we drie van dergelijke loodskotters", aldus Kuipers, „waarvan één in re- Het komt zelden voor dat een loodskotter wordt aangevaren op zee serve. De bemanning zat er wel enorm mee. Het gaat om vrij nieuwe schepen en het doet pijn om te zien dat er zoveel schade is." De Pollux moet naar een scheepswerf om het flink ingedeukte deel van de scheepshuid te vervangen. Ook het stuurhuis is beschadigd. Het komt zelden of nooit voor dat een loodskotter wordt aangevaren op zee. Voorzover bekend gebeurde dat veertig jaar geleden voor het laatst. DEN HAAG Om de Nederlandse pulsvisserij te redden, voert minis ter Carola Schouten (Landbouw) overleg met de grootste tegenstan ders op Europees niveau, de Fran sen. Ze sprak zaterdag met haar Franse collega en wil heel binnen kort opnieuw met hem om de tafel. Schouten hoopt de Fransen als nog te kunnen overtuigen van de voordelen van het pulsvissen als duurzame manier van vissen. Vol gens haar is het kabinet vastbera den 'op alle niveaus' op te komen voor de vissers. Het Europees Parlement stemde vorige week voor een verbod, na een felle Franse lobby. „We staan met 1-0 achter", aldus Schouten. Zij verwierp de kritiek dat de vis sers zijn doorgeschoten met de pulsvisserij, die uitsluitend als ex periment was toegestaan. Voorzitter Johan Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond was tevreden na het gesprek met Schouten. „De minister heeft aan getoond dat ze strijdbaar, maar rea listisch is. Het hele kabinet staat achter ons." De 27-jarige N. el A. uit Goes moer zes maanden de cel in wegens de handel in harddrugs. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de man gisteren tot een zwaardere straf dan de officier van justitie twee weken geleden had geëist. De Goesenaar was drieënhalve maand betrokken geweest bij de handel in cocaïne en heroïne. Het Openbaar Ministerie wilde dat hem daarvoor een straf van zes maan den, waarvan de helft voorwaarde lijk, zou worden opgelegd. De ge ëiste straf was te licht in de ogen van de rechtbank die daarbij ver wees naar de landelijk gehanteerde richtlijn. De rechtbank vond zes maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf meer passend. Agenten deden in april vorig jaar een inval in een woning aan de Kam perfoeliestraat in Goes. Het pand werd al enige tijd in de gaten gehou den. De politie nam geld, drugs, tele foons en een auto in beslag. In het ka der van dit onderzoek werden vijf mensen gearresteerd, onder wie de gisteren veroordeelde Goesenaar. dinsdag 23 januari 2018 Gisteren: De teksten van Blof zijn juweeltjes 629 stemmen OVER ENKELE OGEN BLIKKEN RUBEN WE BE BIBLIOTHEEK VAN PUTHOVEN BINNEN. MIDDELBURG Uitkeringsorganisatie UWV begint deze week met twee opleidingstra jecten, één voor de zorg en één voor de fiets- branche. Morgen begin nen de trajecten Hel- pende+ in samenwerking met Tempo Team en Fietstechnicus samen met Wende Werkt. Aan het 'zorgtraject' beginnen veertien werkzoekenden en aan het project voor fietsenmaker negen kan didaten. Beide branches hebben dringend be hoefte aan personeel. KAPELLE De politie heeft zondag avond na een achtervol ging op de Oude Rijks weg in Kapelle drie inzit tenden van een auto aan gehouden. Ze worden verdacht van een inbraak in Middelburg. Een pas sant zag de inbrekers en noteerde het kenteken. De politie zag de auto op de A58 en zette de ach tervolging in. Onderweg gooiden de inbrekers ge stolen goederen uit het raam. De drie zijn naar Torentijd gebracht. BRUINISSE Twee fietsendieven zijn zondagavond aangehou den in Bruinisse. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De die ven werden aangehou den bij de bushalte aan de Deltastraat in Brui nisse. De politie zoekt de eigenaren van twee ge stolen damesfietsen. Ook vraagt ze mensen wiens fiets gestolen is, zich te melden. Dat kan via tele foonnummer 0900- 8844. Diefstal van een trui in een Middelburgse mode zaak is de 33-jarige K.M. duur komen te staan. Omdat het niet de eerste keer is dat hij be trapt is op diefstal, heeft de rechtbank in Middel burg de man veroor deeld tot een verblijf van twee jaar in een instel ling voor stelselmatige daders (ISD). Harmen van der Werf Vlissingen Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2