^ïïlincTQijm HART ZIEL 27 Paracetamol remt eicellen ratten vroegboek Groot-Brittannië Gezond Wie een mentaal sterke conditie heeft, kan veel makkelijker goede voornemens volhouden. Wouter de Jong schreef er het boek over 'Mindgym: sportschool voor je geest'. UITGEZOCHT Evenwicht tussen de soorten Een overweldigende stroom wetenschappe lijk bewijs laat zien dat mentaal sporten tot een zinvoller en plezieriger leven leidt. Wie een mentaal sterke conditie heeft, kan veel ge makkelijker goede voornemens waarmaken. Gelukkig maar, want als drukbezet mens vliegen we vaak op de automatische piloot. Aan onze evolutie sinds de oertijd hebben we drie systemen overge houden die onze gedachten vaak bepalen. Ons gevaarsysteem helpt ons te overleven en reageert bij voorbeeld heftig op een boze baas of getoeter op straat. Ons jaagsys- teem zoekt voortdurend naar be loningen, zoals eten of een promo tie. En ons zorgsysteem helpt ons om te herstellen en evenwichtiger te reageren op de omgeving. We hebben ze alle drie nodig, maar het kan ontzettend lastig zijn om ze in balans te houden en zo stress de baas te blijven. Vandaar dit stappenplan. 1. Heb je wel aandacht? Aandacht is de manier om je be wust te worden welk systeem op welk moment de overhand heeft. Snaai je voor je het weet een zak chips leeg, dan heeft je jaagsys- teem de regie. Schrik je van een harde knal op straat? Je gevaarsys teem leeft op. Als je doorkrijgt vanuit welk systeem je handelt, dan kun je ook terugschakelen naar het zorgsysteem. Tip: doe een kleine oefening om je aandacht te trainen. Schrijf het woord 'aandacht' op je duim. Zo hield 8o procent zijn voornemen vol, ten op zichte van maar een op de tien deelnemers die de be straffende mantra herhaalden: 'Ik mag niet...'. 4. Heb compassie Vergis je niet, compassie is niet voor watjes. Mensen die hun com passie trainen naar zichzelf en an deren, staan sterker bij tegenslag. En ze presteren beter. Het geheim is dat je naar jezelf leert kijken: je bent goed zoals je bent, zonder dat je aan bepaalde voorwaarden hoeft te voldoen. Als je dat doet, dan ac tiveer je vanzelf het hersengebied waarin het zorgsysteem actiefis. 5. Stuureens een 'gratitext' Dankbaarheid is een van de effec tiefste en krachtigste geluksstrate- gieën, omdat het een gigantische hoeveelheid positieve emoties op roept. Wie ben jij dankbaar? Ver woord waarom, wat je zo fijn vindt aan hem of haar en stuur diegene een 'gratitext': een Whatsapp of sms met je dankbetuiging. Let maar eens op, zonder het ant woord af te wachten, wat zo'n be richt sturen met jóü doet. 1299,- Hoe je tegen jezelf praat, is allesbepalend voor je motivatie 1 word je je, elke keer als je bijvoorbeeld gedachteloos op je telefoon swipet, be wust van wat je doet. 2. Let op je taalgebruik Je kunt aan de werkwoorden die je vaak gebruikt herkennen welk systeem de overhand heeft. 'Moe ten, horen, dienen, eisen, vermij den, dreigen' horen bij het gevaar systeem. En 'streven, willen, be reiken, verwachten, presteren' bij het jaagsysteem. Kalmerend werkt dan weer 'gunnen, hoeven, geven, bieden, rusten, helpen'. Zo kun je jezelf er makkelijker op betrappen als je automatisch in het jaag- of gevaarsysteem schiet. Schakel dan terug naar het zorgsysteem. 3. Let op je interne stem Hoe je tegen jezelf praat is allesbe palend voor je motivatie. Van proefpersonen die zichzelf in een onderzoek motiveerden met: 'Ik ga niet snoepen/roken (vul maar in)', 659,- Verlengd t/m 31 januari korting dinsdag 23 januari 2018 GO 5 manieren om mentaal fit te worden (en te blijven) Ratten die paracetamol slikken tijdens de zwan gerschap, krijgen minder vruchtbare dochters. Dit concludeert onderzoeker David Kristensen met zijn collega's van Copenha- gen University Hospital. Vrouwtjesratten worden, net als mensen, met een eindig aantal eitjes gebo ren. Zwangere ratten- moeders die paracetamol innemen, krijgen dochters met minder eicellen. Zij worden daardoor eerder onvruchtbaar. Hoewel er geen bewijs is dat para cetamol hetzelfde effect heeft op mensen, is er volgens Kristensen reden voor vervolgonderzoek. VOORTPLANTING Alle levensvormen hebben een gelijke kans op voortbe staan, concluderen wetenschappers in het journaal Nature Ecotogy Evolution. Zij bestudeerden hoeveel energie le vensvormen nodig hebben om zich voort te planten. Deze hoeveelheid blijkt naar verhouding gelijk. Grote en com plexe wezens heb ben meer tijd en energie nodig dan simpele levensvor men voordat zij een volgende generatie voortbrengen, waar door er een soort evenwicht ontstaat. Volgens de onder zoekers verklaart dit de variatie aan soor ten op aarde. Wandelen Lake District Yorkshire I O-daagse busreis - Engeland alleen bij Oad inclusief ontbijt en diner tijdens de overtochten unieke wandelreis voor alle wandelniveaus o.l.v. onze eigen Carin Rosseboom oad.nl/BWGB04 va. 899,- Engeland, Wales Schotland 13-daagse busrondreis - Groot-Brittannië bijzondere rondreis met Oad reisleiding, ook per luxe Excellent bus o.a. Oxford, York, n.p. Snowdonia en North York Moors, Cotswold oad.nl/BRGB46 Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. vp) (0) Ei —Wouter de Jong Mindgym: Sportschool voor je geest van Wouter de Jong. Technieken om in 12 trainingsweken meer focus, rust en energie te krijgen, Maven Publishing, €19,50 Zuid-Engeland Isle of Wight 8-daagse busreis - Engeland gegarandeerd vertrek op 8 juni o.a. graafschap Dorset New Forest, Stonehenge, tuinen Abbotsbury Gardens, Compton Acres Gardens oad.nl/BEGB02 va. 639,- Tuinreis East Anglia 6-daagse busreis - Engeland o.l.v. tuindeskundige Piet Boersma mooiste tuinen van East Anglia inclusief entree Kew Gardens oad.nl/BTGBOI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27