HART ZIEL 25 IfMM dirigent met een dirigeerstok." Op de vrolijke akkoorden van You are my sunshine zwaait een gepelde banaan door de lucht. Af en toe ver dwijnt er een hap uit. De bewoners zingen. En zingend verlaten de Care- Clowns de huiskamer. De oud-mu zieklerares zegt met volle mond te gen medewerker Corina Traas: „Zij heeft een aardige stem, maar ze kan hem niet beheersen." Aftasten 'You are my sunshine, my only sunshine. You make me happyyy when skies are grey'. Vijf paar ogen in de tweede huiskamer kijken naar de deurope ning. Het gezang en het vrolijke ge tokkel van de ukelele naderen. Me neer Kotoun zingt al mee. Mevrouw De Jonge gebruikt een eigen tekst. „Jupedatada. Sjalalaa." „Wat heb jij een mooi neusje", roept een dame in lichtgrijze coltrui naar Olga. Ze lacht van oor tot oor en klapt mee. De uitnodiging om met Olga te dansen neemt ze gretig aan. Hand in hand bewegen ze op het laatste refrein. Dan ploft Olga neer op een bijzettafeltje. Met de grootse overdrijving waarmee een clown zijn successen boekt, slaakt ze een diepe zucht. „Effe uitrusten hoor." „We spreken van tevoren niets met elkaar af', zegt Olga over de samen werking met Jaja. „We verzinnen alles ter plekke, be halve de liedjes", vult die haar aan. En dat is best intensief. Daarom wer ken de clowns drie dagen per week. Ze treden gemiddeld een half uur per huiskamer op. Regelmatig kruisen hun blikken, om af te tasten wat de volgende stap zou kunnen worden. „We tasten af wat er per huiskamer mogelijk is", zegt Jaja. „Het is belang rijk dat het een samenspel wordt." In 2017 bezochten de clowns 551 keer de bewoners van verzorgings huizen. Het liefst treden ze binnen vijfjaar op in alle 2.433 verpleeg- en verzorgingshuizen. Al ontbreekt het nog aan budget. Wat dat betreft is de fusie gunstig. Door samen te gaan met CliniClowns kan de overkoepe lende stichting elke gift verdelen over zieke kinderen en ouderen met dementie. Alle clowns krijgen daarom bijscholing, jaja: „Een wereld van verschil, kinderen en ouderen. Bij ouderen pak ik het rustiger aan, je kunt geen verhaal spelen dat een lange spanningsboog kent. Maar ou deren hebben vaak wel weer humor." Op de klanken van Tulpen uit Am sterdam trekt Olga de tulpen uit een vaas. Olga deelt ze uit. „Ik geef u een tulp", zingt ze zachtjes. Mevrouw De Jonge lacht als ze met de tulp een vriendelijk tikje op haar neus krijgt. „Omdat u zo mooi bent en zo lief lacht." Mevrouw De Jonge glundert. Vitaminen voor rokers en drinkers Rokers kunnen bloedingen krijgen in huid of tandvlees Veel ruzie met aantrekkelijke partner dinsdag 23 januari 2018 GO Clowns Olga en Jaja tasten af wat er per huiskamer mogelijk is. FOTO DESIREE SCHIPPERS Ik feest, rook en drink. Kunnen vitaminen iets voor me doen? Zeker, als u ze aanvult met gezonde voeding. Voor de specifieke te korten heb ik Wout van Orten geraadpleegd, zij onderzoekt vitamine tekorten in verschil lende bevolkingsgroe pen. Rokers hebben vaker een tekort aan vitamine C. Ze krijgen niet met een scheurbuik, maar de bloedvaten kunnen worden aangetast, waardoor bloedinkjes ontstaan in huid of tand vlees. Een tweede risi cofactor is alcohol. Chronische drinkers moeten alert zijn op te korten aan B-vitamines, met name vitamine B1 (thiamine) en foliumzuur (vitamine B11). Het las tige is dat een tekort aan deze vitamines, zeker in het begin, niet wordt herkend omdat eerste symptomen als zwak, ziek en misselijk te algemeen zijn. Chro nisch nachtbraken kan verder leiden tot tekort aan vitamine D. Voor een goede gezondheid is gezonde voeding de basis. Roken en drinken zijn schadelijk en kun nen zorgen voor tekor ten. Die kunnen worden aangevuld met de juiste voeding of supplemen ten. Verstandiger is te stoppen met roken en matig te zijn met alco hol. —Klaske van Norren —Klaske van Norren Wat als de aantrek kingskracht heel sterk is, maar je toch vaak ruzie hebt? Het is interessant je af te vragen waarom je je aangetrokken voelt tot juist die persoon, al zal je daar waarschijnlijk nooit helemaal achter komen. Als de aantrek kingskracht vooral licha melijk is, is het niet ver wonderlijk dat je vaak ruzie hebt. De ander valt niet samen met zijn lichaam en je hebt dus altijd te maken met een persoon met wensen en verlangens die kunnen botsen met de jouwe. Maar ook als het je om de héle ander te doen is, met alles erop en eraan, kan er veel ruzie zijn. Grote aantrekkings kracht kan je namelijk - ten onrechte - doen denken dat echte liefde betekent altijd dicht bij elkaar willen zijn, en dat afstand afwijzing is - een gebrek aan liefde. Terwijl liefde niet gaat om samensmelten, maar om een balans tussen nabijheid en afstand. Als we geen recht doen aan onze behoefte aan afstand - ruimte voor onszelf - is ruzie vaak het gevolg. Ruzie is dan een soort geïrriteerd wegduwen van de ander. Niet om van diegene af te komen, maar om einde lijk weer eens aan onszelf toe te komen. —Jan Drost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25