kke eers Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Clowns Mensen met dementie vrolijken op van muziek. De CareClowns haken daarop in. Met Olga en Jaja naar verpleeghuis Ter Weel in Goes: „Die clown heeft een goede stem, maar kan 'm niet beheersen." In de karaktervorming van de meest succesvolle man op deze planeet moet iets zijn misgegaan. Onlangs vroegen mijn studenten - de aan leiding was dat hij nu een jaar president is - wat ik vind van Donald Trump. Mijn antwoord 'hij is de meest succesvolle man op deze planeet' riep verbouwereerde reacties op. 'Op zijn curriculum staat', legde ik uit, 'zeer ver mogend zakenman, invloedrijk televisiepresen tator en boekenschrijver, en President van de Verenigde Staten. Hoe succesvol wil je het heb ben?' Dat leidde tot nadenkstilte. Die ik zelf ver brak door te zeggen 'maar dat is niet het enige wat ik van hem vind. Als leider vind ik hem ook een van meest respectloze en schadelijke voor beelden die er momenteel rondlopen. Schelden, razen, tieren, dreigen, aanranden, liegen, be driegen en pesten, hij permitteert het zich alle maal. In zijn karaktervorming moet iets vrese lijk mis zijn gegaan. Want je kunt zijn levenshouding ty peren met deze ene zin waarvan hij in de loop der jaren maar niet genoeg heeft gekregen die te pas en te onpas te herhalen: The only sin is not to win. Winnen is het enige dat telt. Als hij verliest, dan is het omdat anderen De logica van Trump is de logica van de economie, de logica van nemen hebben vals ge speeld. Om te winnen is alles gepermitteerd, want the winner takes it all. Vanuit deze win naarsoptiek geldt: ikke eerst! Trump heeft dat behendig omgezet in zijn slogan Americafirst!, die niets anders is dan een politieke verpakking van zijn persoonlijke 'ikke eerst'. Dat laat zich duidelijk aflezen aan zijn milieu- politiek. Hij moet niets hebben van het akkoord van Parijs, bedoeld om de uitstoot van schade lijke gassen en stoffen wereldwijd terug te drin gen. Voor hem geldt niet: 'wat moeten we aan de aarde geven zodat deze ook voor toekomstige generaties leefbaar zal zijn?' Voor hem geldt: 'wat kunnen wij Amerikanen uit de aarde ne men om onze economie zo winstgevend moge lijk te laten draaien?' De logica van Trump is de logica van de economie, de logica van nemen. Volgens die logica gaat het er vooral om dat je nu succes hebt, in de zin van rijkdom, bezit, sta tus. Daartegenover staat de logica van geven. Dat is de logica van de mens die zich niet af vraagt wat deze planeet of anderen mij te bie den hebben, maar wat ik deze planeet of de mensen om me heen te bieden heb. In het span ningsveld tussen deze twee logica's staan de volgende vragen. Wat wil je zijn: een succesvol of een goed mens? En wat doe je als beide niet verenigbaar zijn? Bij het verlaten van de college zaal stond een student even bij mij stil. 'Mis schien goed', zei ze, 'dat we een tijdje met Trump opgescheept zit ten. Anders zouden we het nu niet over deze wezenlijke vragen hebben gehad'. LEESTIPS VAN DE WEEK odra CareClown Olga een deuntje aanheft op de drempel van een van de huiska mers, veert een oud- I muzieklerares op. I Ze zwaait naar de twee rode clownsneuzen in de deur opening en roept: „Mijn broer heeft ook een mondharmonica!" Het is maandag op de psychogeria- trie-afdeling in het Goese verpleeg huis Ter Weel. Twee van de achttien CareClowns in Nederland (sinds kort onderdeel van CliniClowns) treden aan als de bewoners na de lunch wat wegsoezen. Clowns Olga en Jaja, de aliassen van Brenda Pronker en Eve- line Brouwer, doorbreken de routine. Ze kennen de bewoners niet, ook niet bij naam. In hun vrolijke outfit en via hun muziekinstrumenten leg gen zij speels contact. „Dit liedje ken ik", zegt de oud muzieklerares als Jaja een melodie uit haar schetterende trompetje blaast. CLINICLOWNS Na ons bezoek zijn de bewoners nog dagenlang vrolijk De clowns schuiven bij haar aan. Mu ziek opent iets in de bewoners, weet Olga. Of het nou Hollandse meezin gers zijn, improvisaties of een wals op de accordeon. „Sommigen zingen luidkeels mee, anderen openen de ogen of tikken met een been zachtjes op de muziek mee. Van de medewer kers horen we soms dat mensen nog dagenlang vrolijk zijn." Die verandering wordt ook ge noemd in een onderzoek van het Louis Bolk Instituut naar het effect van CareClowns op dementie. Tij dens en na vertrek van de clowns to nen mensen zich opgewekter, beter aanspreekbaar en ze maken meer contact met anderen. Door te zwaaien, klappen en tikken zijn zij niet alleen geestelijk, maar ook licha melijk actiever. Een van de mensen die in de huis kamer van Ter Weel haar ogen opent, is een vrouw met donkergrijze krul len en een lichtroze trui. Clown Jaja wendt zich ook tot haar tafelgenoten: „Ik heb een ukelele." De dame neu riet wat niet-bestaande melodieën, waar Jaja op de ukelele de akkoorden bij aanslaat. De vrouw kijkt tevreden, en vervolgens vragend om zich heen. „Raar dat hier geen koortje is." Olga, wijdbeens op de vloer, oppert er één samen te stellen: „Wie hebben we hier allemaal? Sopraan, bas?" Een man, voorover buigend in zijn rolstoel, mompelt 'bas' en vervolgens een onsamenhangend verhaal. Olga complimenteert hem voor zijn 'zware stem'. Hij glimlacht. De clowns verzamelen de vrijwilligers. Jaja geeft de oud-muzieklerares een banaan in handen. „We hebben een Pasop met een algehele check-up Ons panel beantwoordt al uw vragen, over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. dinsdag 23 januari 2018 GO Reageren? hartenziel @persgroep.nl ^"esover 'T hoofdpij" en ,chtspijn_ aangezl Alles over hoofd pijn en aange- zichtspijn, de nieuwe versie van migraïneprofes- sor M. Ferrari en Joost Haan, uit geverij Prome- theus, €24,99 Adèle. Henk van Gelder plaatst de stijlvolle en vrije Adèle Bloemen- daal in het tijds beeld van de jaren 50 en 60. Nijgh Van Dit- mar, €19,99 De 102.000 namen, een over zicht van alle Ne derlanders die zijn gedeporteerd en vermoord in de oorlog. Boom uitgevers, €75 RECTIFICATIE Bij de foto van Gytha Heins is de naam van de fotograaf wegge vallen. De foto is gemaakt door Donald van Hasselt. Nagenieten van clowns Kirsten Bloemen CliniClowns zet zich sinds 1992 in voor zieke en gehandicapte kinderen. Door contact te maken en ver beeldingskracht in te zetten zor gen de clowns er- —Brenda Pronker voor dat de kinde ren weer even klein kunnen zijn. De CliniClowns spelen in nage noeg alle zieken huizen met een kinderafdeling, in revalidatieklinie- ken, hospices, op scholen en online. De clowns gaan ook naar zorgin stellingen voor mensen met de mentie, om het isolement en de eenzaamheid van bewoners te verzachten. Een algehele check- up van het lichaam: wat vindt u daarvan? Ik sta positief tegenover check-ups bij mensen met klachten of een ver hoogd risico op ziekten. Is dat niet het geval, dan kunnen screenings nadelige gevolgen heb ben. Er kunnen afwijkin gen aan het licht komen die niets betekenen of uitslagen die vals-posi- tief blijken te zijn. Vaak worden vervolgonder zoeken aangeboden die veel geld en stress kos ten. Uiteindelijk moet u zich laten onderzoeken via de reguliere gezond heidszorg. Meestal blijkt er niets aan de hand te zijn. Steeds meer parti culiere klinieken bieden check-ups aan. Ze omzeilen de regels door samenwerking met bui tenlandse klinieken. Laat uw huisarts bepa len of onderzoek nodig is. —Rutger Verhoeff Huisarts Rutger Verhoeff Voedings deskundige Klaske van Norren Liefdesexpert Jan Drost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24