23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties 99 procent van de zieken heeft baat bij een gezonde levenswijze Sterker nog: uit de studies van onderzoeker Ben van Ommen van het Innovatiecentrum 'Leefstijl als medicijn' blijkt dat een goede leefstijl bepaalde medicijnen overbodig kan maken. !u\ I iljoenen Nederlan ders herstellen van hun ziekten als zij hun leefstijl als I medicijn zouden inzetten, zegt TNO-onderzoeker Ben van Ommen (59). Hij werkt bij het innovatiecentrum dat vorig jaar januari is opgezet door zijn werkgever en het Leids Uni versitair Medisch Centrum. „Ik denk aan 800.000 van de miljoen patiënten met diabetes type 2. Zo'n 60 procent van alle gevallen van kanker komt door verkeerde leefstijl en voeding. En miljoenen Nederlanders gebruiken bloedverdunners en cholesterolverlagers. Geen huisarts controleert in welke mate iemand te veel cho lesterol aanmaakt, er te weinig van uitscheidt of dat het eetpa troon eraan bijdraagt. Te gek voor woorden. 99 procent van de zieken heeft baat bij een gezonde leefstijl. Die ene procent bestaat uit mensen die er niet toe in staat zijn, bijvoorbeeld als ze een kapotte knie hebben." „We hebben een programma opgezet waarmee een huisarts sneller begrijpt hoe hij iemand met diabetes type 2 vooruit helpt. We testen het in Leiden en Rotterdam. Een huisarts heeft vaak weinig tijd. Het blijft bij een praatje en een bloedmeting. Het helpt als een patiënt vooraf vra gen op de pc invult over zijn aan doening, besteedbaar inkomen en hoe hij in het leven staat. Het heeft bijvoorbeeld niet veel zin te adviseren over gezonde voe ding als iemand in de schuld sanering zit. Ons programma selecteert suggesties die de arts met zijn cliënt kan uitwerken: wil hij of zij meer bewegen? Welke voe dingsadviezen passen bij deze persoon? Dan is dit behulpzaam. Zo verandert de klassieke zorg in ondersteuning. Het gaat ons erom een patiënt te laten inzien dat hij de regie kan pakken. Lukt dat niet dan krijg je meer bege leiding." „Wat wij zien is dat onze zorg- economie diabetes type 2 in stand houdt. Er wordt met medi catie veel aan verdiend. Maar een pil geneest een diabeet niet, die houdt hem afhankelijk. Als ik met een insulinegebrui- ker zijn eetpatroon verander, is de kans groot dat hij het in een week kan laten liggen. Ik ken „Niet roken, stress verminderen, goede voeding en voldoende be wegen en slapen. Ons lichaam wordt er robuuster door." mooie, dramatische verhalen van genezingen. Ja, genezen! Maar er blijven ook altijd mensen bij wie de schade in het lichaam niet volledig kan worden hersteld." „Klopt. Als wij succesvol zijn met dit programma neemt de omzet van medicatie sterk af. We weten ook dat een gezonde leef stijl hart- en vaatziekten voor komt, al zijn die maar ten dele terug te draaien. Bij veel ziekten beschikken we nog niet over vol doende bewijs dat leefstijl je kan genezen. Bij MS, reuma en darm ziekten kunnen we met de beschikbare aanwijzingen een hype veroorzaken, maar we mis sen nog een wetenschappelijk fundament. De bewijsvoering is lastig, omdat voeding razend ingewik keld is en er niet dezelfde miljoe nenbudgetten voor zijn als voor de ontwikkeling van medicijnen. Wat mij betreft gaan we naar een samenleving waarbij men sen hun eigen gezondheidsdata beheren. Zodat ze tegen groente en fruitkwekers kunnen roepen: Kijk, dit zijn mijn gezondheids- gegevens, vertelt u mij maar welke groenten en fruit ik daar het best bij kan eten." Ik ken mooie, dramatische verhalen van mensen die genezen door hun leefstijl „Nee, dat is te simpel. We leven in een abnormale omgeving. Want de calorieën stralen ons toch overal tegemoet? Ons li chaam reageert erop zoals het hoort te reageren, maar het kan met al die calorieën en koolhy draten niet altijd veerkrachtig en gezond blijven. Dat doen we onszelf aan. Wie denkt dat boon tje om zijn loontje komt, ontkent dat de één genetisch anders schakelt dan de ander." „We zullen de opleidingen en bijscholingen van artsen serieu zer moeten nemen." „We richten ons ook op hart- en vaatziekten. Als de zorg de draai maakt naar 'leefstijl als medicijn' en dus naar eigen regie, kunnen we grote stappen maken." dinsdag 23 januari 2018 GO Tem je ziekte met een andere leefstijl' Cathérine van der Linden Wat doet u eraan? Weet een patiënt dit dan niet? Wat verstaat u onder gezond leven? Neemt u farmaceuten de wind uit de zeilen? Ben van Ommen: „Het zou mooi zijn als mensen aan de groenteboer kun nen vragen aan welke groente hun lichaam behoefte heeft." FOTO SHODY CAREMAN Komt boontje om zijn loontje wat leefstijl betreft? Hoe maak ik werk van mijn leefstijl als mijn huisarts zegt: 'ik richt me op het behandelen van ziektes, niet op preventie? Wat doen jullie dit jaar?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23