Geef me je huis Van Persie staat te trappelen Op weg naar de herdenking van de Ramp Nog vaak taakstraffen opgelegd voor zware misdrijven Minister Sander Dekker van Rechtsbescherming onderzoekt of rechters een loopje nemen met de wet. Zij geven nog vaak taakstraffen in plaats van celstraffen. Walcheren De dijken braken 1953-2018 Vorig jaar werd in Zeeland een recordaantal woningen ver kocht. Makelaars, zoals Mirjam Timmerman uit Goes, moeten moeite doen om hun portefeuille gevuld te houden met goed verkoopbare huizen, zo vlot gaan ze tegenwoordig van de Uit onderzoek in opdracht van het ministerie van Justitie en Veilig heid blijkt dat rechters voor zware gewelds- en zedendelicten nog re gelmatig een taakstraf geven. In 2012 werd de wet veranderd om dit onmogelijk te maken, nadat er grote beroering was ontstaan toen bij zware misdrijven de als minder streng ervaren taakstraffen waren opgelegd. Met de nieuwe wet moest het onmogelijk worden een taakstraf te geven in zaken waarop meer dan zes jaar cel staat en waarbij het slachtoffer ernstige gevolgen heeft ondervonden. Ook als iemand in de vijfjaar vóór zijn veroordeling al eens is gestraft voor een soortgelijk misdrijf, geldt een taakstrafver bod. Maar rechters gebruiken een maas in de wet om toch taakstraf fen op te leggen. Ze koppelen er dan bijvoorbeeld enkele dagen cel straf aan vast. Ook in de gerechtelijke wereld is dit omstreden. Tegenstanders stel- Sinds 2012 zijn taakstraffen taboe bij zware gewelds- en zedendelicten len dat rechters ongehoorzaam zijn. Voorstanders zeggen echter dat taakstraffen het risico op reci dive verkleinen. Aan de taakstraf worden vaak reclasseringstoezicht, ontwenningskuren of schuldsane ring gekoppeld. Volgens de onder zoekers stellen rechters dat een langere celstraf dan 'meer kwaad dan goed zou doen'. Verder zouden sommige misda den 'formeel' wel onder de zaken vallen waarvoor het taakstrafver bod geldt, maar vonden de rechters na bestudering dat de zaak 'feite lijk' niet zo ernstig was. Bijvoor beeld omdat het leed van de slacht offers niet bij zonder groot was. Dit gold sinds 2012 in 900 zaken, blijkt uit het onderzoek. Sindsdien is in bijna 2.000 zaken één dag cel met taakstraf opgelegd; daarvoor ge beurde dat maar 83 keer. Minister Dekker (VVD) denkt dat rechters binnen de wet hande len, maar wil de conclusies uit het onderzoek met 'het veld bespre ken' en dan voor de zomer met een beleidsreactie komen. Daarbij moet hij rekening houden met po litieke druk: coalitiegenoot CDA is fel tegenstander van de construc tie. Uit het onderzoek blijkt verder dat rechters in het algemeen niet per se 'softer' zijn gaan straffen. Het aantal opgelegde taakstraffen nam toe, maar dat gold ook voor de hoeveelheid celstraffen. Het aantal opgelegde geldboetes nam juist af. 10°C Nieuwsmedia Vandaag deel 1 met Koos Hage ZEELAND 4 hand.» ZEELAND 2 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN 'Softe' rechters onder de loep Tobias den Hartog Den Haag dinsdag 23 januari 2018 Bewolkte pzc.nl dag Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1